piątek, 19 stycznia 2018

Alergia u psa

Psiaki, tak jako jak ludzie, miewają alergie. Wydawać się może, że to dosyć powszechna i zwyczajna dolegliwość, którą nie należy zbytnio się przejmować. Nic bardziej mylnego. To niestety prawda, że alergie pojawiają się coraz częściej i coraz mocniej utrudniają życie zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Ma to związek z niewłaściwą dietą, zanieczyszczeniem powietrza i wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi.
Musimy jednak wiedzieć, że alergii w żaden sposób nie wolno bagatelizować, to wcale nie jest zwykła przypadłość i nie zniknie tylko dlatego, że spróbujemy zanegować jej istnienie. Psiak jest od nas zależny, a zatem to my musimy podjąć rozsądną i szybką decyzję: kiedy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy albo jakiekolwiek zmiany w psim zachowaniu, należy wybrać się do weterynarza. Z alergią można normalnie żyć, ale prawie zawsze potrzebna jest odpowiednia dieta, czasem leki, a zdarza się, że i jedno, i drugie.


Rodzaje alergii u psów


Alergia, bez względu na to, czy dotyka człowieka, czy też naszego kochanego pupila, opiera się na tym samym mechanizmie. Alergia to dysfunkcja układu immunologicznego. Reaguje on na konkretną substancję (którą nazywamy właśnie alergenem) w sposób często bardzo gwałtowny. Substancja sama w sobie nie jest w ogóle groźna, ale u psiaków z alergią system odpornościowy reaguje na nią bardzo gwałtownie, jakby stanowiła ogromne ryzyko dla organizmu. Ten mobilizuje się, aby stoczyć walkę z taką substancją i pozbyć się jej jak najszybciej. Objawy reakcji organizmu na konkretny alergen mogą być zatem dosyć złożone i nie zawsze na pierwszy rzut oka daje się ocenić, że mamy do czynienia z alergią, a nade wszystko: co ją dokładnie spowodowało. Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje alergii: środowiskową oraz pokarmową. Ta druga jest niestety bardzo popularna wśród zwierzaków i to z nią najczęściej przyjdzie nam się zmierzyć. Choć są rasy bardziej narażone na to schorzenie (zwłaszcza te ze spłaszczonym pyskiem, jak na przykład teriery), alergia może dotknąć każdego czworonoga.


Alergia środowiskowa/kontaktowa u psa


Jak sama nazwa wskazuje, przy tym zaburzeniu alergenów należy szukać w najbliższym otoczeniu zwierzaka. Niestety, prawie wszystko może stać się substancją uczulającą, więc rozpoznanie „wroga” często udaje się dopiero przy pomocy specjalnych testów, które wykona weterynarz. Z pewnością lekarz będzie też chciał z nami najpierw porozmawiać. Pytania, które się pojawią, mogą dotyczyć zmiany w najbliższym otoczeniu kudłacza: czy pojawił się nowy mebel, zabawka albo roślina. Do częstych alergenów zalicza się pchły, roztocza, pleśń (dokładnie: jej zarodniki), ale też pyłki roślinne. Psiak może być również uczulony na którąś z substancji, z której wykonany został koc, miska, obroża i wiele innych przedmiotów. Pupile mogą też źle znosić dym papierosowy, zapach naszych kosmetyków, a nawet farby do ścian.

↓ HIPOALERGICZNE SZAMPONY DLA PSA ↓


Alergia pokarmowa u psa


Najczęściej występująca i równie trudna początkowo do rozpoznania, bo przecież każdy składnik diety może być tym niewłaściwym. W przypadku tej dolegliwości stosuje się oczywiście terapię opartą na diecie eliminacyjnej, czyli żywienie psiaka w taki sposób, aby uniknąć konkretnego alergenu w jedzeniu. Czasem jest to konkretny rodzaj mięsa, warzywo, coś z nabiału. Lekarz oczywiście może wykonać specjalne testy, ale zazwyczaj trochę eksperymentów żywieniowych i tak nas czeka. Dobrym sposobem jest serwowanie psiakowi małych porcji różnego pożywienia i sprawdzanie, jak na nie reaguje. Często tylko w taki sposób daje się odnaleźć te składniki, które trzeba wyeliminować z diety. Zdarza się, że kudłacz jest uczulony na kilka substancji, a nie tylko na jedną. W dobrych sklepach zoologicznych dostaniemy też specjalne karmy dla psich alergików, które nie mają w składzie tych składników, które są najczęściej odpowiedzialne za uczulenia. Pamiętajmy też, że taką dietę psiak będzie musiał stosować aż do śmierci, bo alergia bardzo rzadko znika sama z siebie, a ponowne podanie alergenu może ją tylko mocniej uaktywnić.

Objawy alergii u psa


Jak rozpoznać, że nasz pupil ma alergię? Oczywiście każdy reaguje trochę inaczej, ale jest zestaw objawów, które powinniśmy uznać na alarmujące. Pierwszym i najpopularniejszym z nich jest drapanie się albo wręcz wygryzanie sobie całych fragmentów futra. Wiele nieleczonych alergii doprowadza w końcu do atopowego zapalenia skóry, która nie ma sił, aby się zregenerować, ponieważ cały czas jest atakowana zębami i pazurami. Wiele psiaków miewa też biegunkę albo wymioty. Mogą się też pojawić opuchnięcia i zaczerwienia, najczęściej w okolicach pyska, ale zdarzają się też w okolicach łap. Niektóre psiaki zaczynają również podejrzanie chrapać, bo mają kłopoty z gardłem. Czasami pojawia się też ogólna senność, brak energii, wypadnie futra i jego matowienie. Nieleczona alergia może przyjmować coraz bardziej drastyczne formy, z uduszeniem się psiaka włącznie, dlatego tak ważne jest szybkie zauważenie kłopotów i udanie się z czworonogiem do weterynarza.

↓ HIPOALERGICZNA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz