wtorek, 9 stycznia 2018

Szelki dla buldoga francuskiego

W przypadku niektórych psów swobodnie decydować możemy o tym, czy na spacer pupil nasz będzie wychodził w obroży, czy w szelkach. Niestety są i takie rasy, którym niewinnie wyglądająca obroża może poważnie zaszkodzić. Do psów szczególnie narażonych na urazy kręgosłupa i krtani należą między innymi buldogi francuskie. Mając takiego pupila w domu, starannie zadbać musimy więc o odpowiednie spacerowe akcesoria.


Zdrowotne problemy buldogów francuskich


Buldogi francuskie urzekają swym charakterystycznym wyglądem. Psiaki te, właśnie ze względu na specyficzną anatomiczną budowę cierpieć mogą jednak na pewne zdrowotne dolegliwości. Wybierając spacerowy ekwipunek dla buldoga, przede wszystkim pod uwagę wziąć powinniśmy mogące doskwierać mu problemy z krtanią, tchawicą i kręgosłupem. Niedorozwój tchawicy, zapadanie się krtani oraz dość często spotykana u tych psów dyskopatia sprawiają, że podczas przechadzki zatroszczyć musimy się o to, żeby ani gardło, ani szyjny odcinek kręgosłupa nie był niepotrzebnie uciskany. W przeciwieństwie do obroży, szelki nie doprowadzają do dużych punktowych obciążeń. Podczas szarpnięcia za smycz, rozkładają one równomiernie siłę na większy obszar ciała. Sposobem tym to właśnie takie rozwiązanie dla buldoga okazuje się najbezpieczniejsze.

Jakie szelki dla buldoga francuskiego sprawdzą się najlepiej?


Dobierając szelki dla buldoga francuskiego, w pierwszej kolejności pod uwagę wziąć powinniśmy rozmiar. Producenci szelek w kwestii tej spieszą nam z pomocą, często więc konkretne modele dedykowane są konkretnym psim rasom. Nawet w takiej sytuacji, warto jednak porządnie zmierzyć swego pupila i zadbać o to, by wymiary zgadzały się dokładnie. W końcu psiak psiakowi nigdy nie jest równy – zwierzaki mogą nieco różnić się od siebie masą bądź długością. Najważniejszymi danymi, jakie musimy posiadać, jest obwód szyi w najszerszym miejscu i obwód klatki piersiowej mierzony za przednimi łapami. Przydatna okazać może się też długość górnej i dolnej linii szelek, czyli odcinka biegnącego na karku i brzuchu. Dla zupełnej pewności prześledźmy opakowanie bądź stronę producenta i sprawdźmy, jakie jeszcze dane będą nam niezbędne.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów psich szelek. Decydując się na konkretny model, sięgnijmy po taki, który posiada regulowane zapięcia. Sprawnie działające klamry ułatwią dobre dopasowanie szelek, dzięki nim prościej będzie nam też ubrać zwierzaka. Dodatkowo, jeśli pupil nasz wciąż rośnie, szelki takie będą rosły wraz z nim. 

Jak na francuskie pieski przystało, buldogi bywają naprawdę delikatne. Jeśli chcemy więc, by spacerowe ubranko przypadło do gustu naszemu maluchowi, wybierzmy wersję wykończoną delikatnym podszyciem. Rozwiązanie takie sprawi, że uprząż nie będzie drażnić i obcierać psiego ciała.


W trosce o delikatny kręgosłup buldoga


Zadbanie o kręgosłup psa podczas spaceru jest niezwykle ważną sprawą. Pamiętajmy jednak, że również parę innych istotnych kwestii warto mieć na uwadze. Buldogi, zwłaszcza młode, które nie ukończyły jeszcze 18 miesięcy, nie powinny biegać po schodach, ani skakać z kanap. Dla zwierzaków tych szkodliwy jest też zbyt duży ciężar ciała oraz niektóre intensywne aktywności. W przypadku tych pupili o przebieżkach czy wspólnej grze we frisbee raczej powinniśmy zapomnieć. Nie znaczy to oczywiście, że buldogi to niepotrzebujące ruchu kanapowce. Częstsze, ale spokojniejsze spacery z pewnością pomogą im utrzymać dobrą formę. Psom tym pomocna okazać może się też suplementacja bogatym w kwasy omega-3 olejem rybim. Tę jednak zawsze warto skonsultować z weterynarzem.

↓ SZELKI DLA BULDOGA FRANCUSKIEGO ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

  1. Ja niemal od razu założyłem mojemu buldogowi szelki, bo cały czas ściągał smycz. Buldogi chyba mają zbyt grube szyje do noszenia obroży :)

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie tak samo, do nauki chodzenia i poprawnej postawy, nienaciągania kręgów szyjnych tylko szelki :)

    OdpowiedzUsuń