piątek, 29 września 2017

Klatka dla myszoskoczka

Myszoskoczki to niezwykle sympatyczne i towarzyskie gryzonie, które każdemu umilą codzienność. Warto wiedzieć jednak, że opieka nad nimi wymaga sporej wiedzy, są to bowiem stworzenia dosyć delikatne, wrażliwe na przeciągi i zmiany temperatur. Potrzebują dużo troski i uwagi ze strony właściciela, a przede wszystkim odpowiednich warunków do życia. Szczególnie ważny będzie zatem wybór bezpiecznej,  a zarazem wygodnej dla myszoskoczka klatki. Liczą się nie tylko wymiary lokum, ale także rodzaj tworzywa, z którego zostało wykonane oraz jego wyposażenie. Jak znaleźć dobrą klatkę dla myszoskoczka?Jaka powinna być klatka dla myszoskoczka?


Wybierając klatkę dla myszoskoczka pamiętajmy, że są to zwierzaki wyjątkowo podatne na przeziębienia i wrażliwe na przeciągi. Odpowiednie dla gryzonia lokum powinno więc dobrze osłaniać go przed chłodem. Wielu hodowców korzysta z klatek akwariowych lub terrariów o gładkich, całkowicie zabudowanych ścianach. W takim lokum pupilowi nie straszne będą przeciągi czy zmiany temperatur, może ono jednak nie zapewniać odpowiedniej wentylacji, a przecież gryzoń musi mieć także czym oddychać. Decydując się na podobne rozwiązanie musimy zatem zadbać o właściwą cyrkulację powietrza.

Dobrym rozwiązaniem będzie również standardowa klatka z metalowymi pręcikami i plastikową kuwetą na spodzie. Wybierając lokum tego rodzaju zwróćmy uwagę na odległości pomiędzy szczebelkami. Powinny być one jak najmniejsze, ponieważ myszoskoczek z łatwością przeciśnie się przez szerszą szczelinę. Klatka dla gryzonia powinna być również solidna i odporna na jego zęby. Myszoskoczki uwielbiają podgryzać wszystko co nawinie im się pod pyszczek, nie wyłączając z tego plastikowych prętów, miseczek czy poidełek.

Wymiary klatki dla myszoskoczka


Myszoskoczki to energiczne i pełne życia zwierzaki, które wiele czasu spędzają na zabawie, skakaniu, kopaniu i wspinaczce. Potrzeba im do tego odpowiedniej przestrzeni, a zatem im większa klatka, tym lepiej. Wygodne lokum dla gryzonia powinno mieć przynajmniej około 40 litrów pojemności i 25cm wysokości. Pamiętajmy, że myszoskoczek, jak sama nazwa wskazuje, lubi skakać, a zbyt niski sufit może być przyczyną wielu niebezpiecznych wypadków.

Miejmy na uwadze i to, że myszoskoczki to gryzonie żyjące w stadach. Towarzystwo jest im bardzo potrzebne, a żyjąc samotnie stają się markotne i często chorują. Nawet pomimo najszczerszych starań nie zawsze będziemy mogli poświecić pupilowi wystarczającą ilość czasu i uwagi. Warto więc zastanowić się nad zakupem drugiego gryzonia. W takim wypadku klatka również powinna być odpowiednio większa.

Wyposażenie klatki dla myszoskoczka


Niezbędnym elementem wyposażenia klatki myszoskoczka jest domek, w którym gryzoń będzie mógł się schować, odpocząć lub przespać. Domek powinien mieć szerokie wejście i być na tyle duży, by cały zwierzak swobodnie się w nim zmieścił oraz ułożył do snu. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele ładnych domków dla gryzoni, również piętrowych, wykonywanych z materiałów innych niż plastik, na przykład z drewna.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI MYSZOSKOCZKA ↓W klatce pupila powinny znaleźć się także miski na jedzenie oraz poidło. Najlepiej sprawdzi się poidełko wiszące, koniecznie z metalową końcówką, ponieważ plastikową myszoskoczek szybko pogryzie. Podawanie zwierzakowi wody w misce to zdecydowanie nie najlepszy pomysł. Najprawdopodobniej gryzoń po prostu do niej wejdzie i urządzi sobie kąpiel, a to może przecież skończyć się przeziębieniem. Warto jednak ustawić dodatkowy pojemnik z pisakiem, ponieważ myszoskoczki przepadają za kąpielami pyłkowymi.

Poza podstawowymi elementami wyposażenia niezbędne będą także zabawki. W klatce myszoskoczka nie może zabraknąć kołowrotka, drabinek, hamaków, a także rozbudowanych tuneli i korytarzy.

Czy myszoskoczka można wypuszczać z klatki?


Myszoskoczka nie tylko można, ale nawet trzeba wypuszczać z klatki. Dzięki temu będzie mógł swobodnie pobiegać, poskakać i rozejrzeć się po otoczeniu. Dla jego bezpieczeństwa warto jednak wyznaczyć mu określony teren w pokoju i otoczyć go, tak aby nie mógł uciec. Pamiętajmy też, że pupil potrzebuje naszego towarzystwa, wykorzystajmy więc ten czas na wspólną zabawę. Okazując zwierzakowi czułość i uwagę sprawimy, że będzie czuł się dobrze i bezpiecznie w naszym towarzystwie.

↓ KLATKA DLA MYSZOSKOCZKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz