poniedziałek, 11 września 2017

Jak dbać o zęby kota?

Czy zęby kota wymagają dodatkowej pielęgnacji? Oczywiście, że tak! Dbanie o higienę oraz stan uzębienia czworonoga, to jeden z podstawowych obowiązków każdego kociarza. Niestety wielu właścicieli zapomina o tym, jak dużym zagrożeniem są choroby zębów i dziąseł u kotów domowych. Zaniedbane, psujące się zęby sprawiają zwierzakowi ból, utrudniają jedzenie i wywołują groźne infekcje, odbijając się tym samym na ogólnej kondycji całego organizmu. Odpowiednią profilaktykę warto zatem wprowadzić już u małego kociaka.


Czy kotu trzeba myć zęby?


Żaden kot nie potrafi sam zatroszczyć się o swoje zęby. Niektóre karmy dla czworonogów opracowano, tak aby w pewnym stopniu zwalczy kamień nazębny i poprawiały ukrwienie dziąseł. Niestety bez dokładnego przeglądu kociego uzębienia i starannego szczotkowania raczej się nie obejdzie. To my, właściciele, jesteśmy odpowiedzialni za higienę zębów i dziąseł naszych pupili. Pamiętajmy, że zlekceważenie tego obowiązku może skończyć się nie tylko chorobą w obrębie jamy ustnej, ale i znacznie poważniejszymi dolegliwościami, odbijającymi się na całym organizmie zwierzaka.

Na kocich zębach, tak samo, jak na naszych, odkłada się próchnica, która z czasem przekształca się w kamień. Im więcej kamienia, tym większe ryzyko podrażnień i krwawienia z dziąseł, a co za tym idzie poważnych infekcji i zapaleń. Zaniedbane zęby i obolałe dziąsła sprawiają kotu ból podczas jedzenia, a jeżeli problem się pogłębi, mogą całkowicie uniemożliwiać mu pobieranie pokarmu. Warto pamiętać, że nieleczona infekcja i namnażające się bakterie atakują cały organizm mruczka, stwarzając poważnie zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.

↓ PASTA DO ZĘBÓW DLA KOTA ↓


Jak wybrać szczoteczkę do zębów dla kota?


Niestety wciąż niewielu właścicieli decyduje się na szczotkowanie zębów pupila. A szkoda, ponieważ w ten sposób można uchronić pupila przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Prawdą jest, że większość kotów stanowczo nie zgadza się na podobne zabiegi. Niektóre z nich już na sam widok szczoteczki uciekają gdzie pieprz rośnie. Z tego względu szczotkowanie zębów warto zacząć, gdy pupil jest jeszcze całkiem młodym kociakiem. Jeśli wystarczająco wcześnie oswoimy malucha ze szczoteczką, to dorosły kot powinien znosić zabieg z dużo większą cierpliwością.
Jaka powinna być szczoteczka do zębów dla kota? Przede wszystkim miękka. Warto przejrzeć ofertę sklepów zoologicznych i wybrać specjalną szczoteczkę, stworzoną z myślą o zwierzętach.  Na rynku znajdziemy między innymi szczoteczki z podwójną główką, która ułatwia czyszczenie całej powierzchni zębów. Popularne są także szczoteczki nakładane na palec oraz miękkie czyściki wykonane z materiału.

Preparaty do higieny jamy ustnej dla kotów


Czego jeszcze, poza szczoteczką, będziemy potrzebować? Oczywiście odpowiedniego środka, który dokładnie wyczyści kocie zęby i usunie zalegającą na nich próchnicę. Pamiętajmy, by nie używać past przeznaczonych dla ludzi. Mogą one podrażniać kocie dziąsła, a ich smak i aromat są dla zwierzaków zbyt intensywne. Pamiętajmy też, że pastę dla ludzi trzeba wypluwać, a z tym przecież zwierzak sobie nie poradzi. By uniknąć kłopotów, lepiej od razu zainwestować w odpowiedni i bezpieczny dla pupila preparat. Pasty dla zwierząt mają także i tę zaletę, że dostępne są w różnych atrakcyjnych dla czworonogów wersjach smakowych.

↓ KARMY I PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA KOTA ↓


Karma dla kota na zdrowe zęby


Zabiegi pielęgnacyjne, choć niezwykle ważne, niestety nie załatwią całego problemu. Równie istotna jest dieta pupila. W sklepach zoologicznych znajdziemy pokarmy i przysmaki dla kotów, których zadaniem jest poprawa higieny oraz walka z kamieniem nazębnym. Produkty tego typu wzmacniają zęby, poprawiają ukrwienie dziąseł, usuwają nadmiar próchnicy i bakterii, a także dbają o świeży oddech. Granulki karm wspierających zdrowe zęby mają także nieco inną wielkość i kształt. Opracowano je, tak aby już samo rozgryzanie chrupków sprzyjało ścieraniu osadu i kamienia z powierzchni zębów.

Objawy problemów z zębami u kota


Przynajmniej dwa razy w roku powinniśmy zabrać pupila do weterynarza na dokładną kontrolę uzębienia. Podczas wizyty lekarz na pewno zauważy wszelkie nieprawidłowości, a jeśli będzie to konieczne zaleci odpowiednie leczenie. Jednak również my sami powinniśmy być czujni na wszelkie oznaki świadczące o ewentualnych chorobach jamy ustnej u kota. Naszą uwagę powinien zwrócić chociażby nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka, żółte i brązowe plamy kamienia na zębach, widoczne problemy z gryzieniem, krwawienie z dziąseł oraz ich zaczerwienienie, świadczące o zapaleniu.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI KOCICH ZĘBÓW ↓


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz