czwartek, 21 września 2017

Jak karmić małego królika?


Króliki miniaturowe to jedne z najmilszych zwierzaków, jakie hodujemy w naszych domach. Grono ich sympatyków powiększa się z roku na rok, a mimo to wciąż brak fachowych poradników, dotyczących opieki nad tymi futrzakami. Być może właśnie dlatego są one tak częstymi pacjentami lecznic weterynaryjnych. Zdaje się, że najwięcej kłopotu sprawa nam dobór odpowiedniej dla nich diety. Warto zdawać sobie sprawę ze specyficznych potrzeb żywieniowych pupila, by opracować odpowiedni dla niego jadłospis.


Podstawy żywienia królików


Komponując zdrowe i pożywne menu dla naszego uszatego pupila, powinniśmy najpierw przyjrzeć się diecie jego dzikich krewnych. Nie zapominajmy, że królik jest ścisłym roślinożercą, który w naturze żywi się przede wszystkim zielonymi częściami roślin, to znaczy trawą, liśćmi warzyw oraz ziołami. Futrzaki żyjące na wolności wzbogacają także swój jadłospis w młode pędy, kwiaty, gałązki niektórych drzew lub ich korę. Dla królika zamieszkującego pod naszym dachem byłoby najlepiej, gdyby i jego dieta wyglądała podobnie.

Pożywienie królika domowego powinno być zatem niskokaloryczne oraz bogate w włókno pokarmowe. Warto wiedzieć, że układ trawienny tych zwierzaków działa nieco inaczej niż u innych ssaków. Otóż proces trawienia odbywa się prawidłowo tylko wtedy, gdy treść pokarmowa popychana jest przez kolejne porcje jedzenia. Dlatego właśnie króliki pobierają pokarm w małych ilościach, ale za to nawet do kilkunastu razy w ciągu doby. Taki sposób odżywiania nie tylko sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, ale pomaga także w ścieraniu stale rosnących króliczych zębów.

Siano głównym składnikiem diety królika


Podstawowym i niezbędnym elementem diety każdego domowego królika jest siano. Nasz pupil powinien mieć do niego stały, nieograniczony dostęp. Siano to przede wszystkim doskonałe źródło błonnika, które pełni istotną rolę w procesie trawienia pokarmu. Włókno pokarmowe wspomaga perystaltykę jelit i zapobiega powstawaniu blokad w przewodzie pokarmowym zwierzaka. Ponadto, częste podgryzanie siana sprzyja ścieraniu się jego zębów, a to ważne, gdyż przerośnięte zęby mogą sprawiać królikowi ból i utrudniać jedzenie.

Dobre siano dla królika powinno składać się z mieszanki różnych gatunków traw oraz ziół. Zwracajmy uwagę na to, by było ono świeże, pachnące i czyste. Nigdy nie podawajmy pupilowi sianka zanieczyszczonego, stęchłego lub noszącego ślady pleśni.

↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓


 

Jaki powinien być granulat dla królika?


W jadłospisie królika powinien zagościć również odpowiedni granulat. Jest to skoncentrowany i pełnowartościowy pokarm dla zwierzaków, składający się ze sprasowanych części roślin, między innymi siana, suszonej zieleniny, zbóż oraz ziół. Warto rozejrzeć się po rynku i wybrać granulat o wysokiej zawartości włókna pokarmowego. Dobra karma tego rodzaju dostarczy pupilowi wszystkich składników odżywczych, w odpowiednich proporcjach. Pamiętajmy tylko, że granulat jest dużo bardziej kaloryczny od siana, a wiec dostęp do niego powinien być ograniczony. Możemy podawać go nie częściej niż 2-3 razy w ciągu dnia, w starannie odmierzonych dawkach.

Czym jeszcze można karmić królika?


Nieodzownym składnikiem diety królika miniaturowego są warzywa oraz świeża zielenina. Produkty te dostarczą futrzakowi niezbędnych witamin oraz mikro i makroelementów. Małym królikom można podawać, na przykład sałatę, marchewkę, brokuły, natkę oraz korzeń pietruszki, liście rzodkwi, brokuły oraz koperek.

Wszystkie warzywa i liście, które podajemy pupilowi, powinny być dokładnie umyte oraz osuszone. Warto także kupować je w zaufanych miejscach, by mieć pewność, że nie są skażone nawozami lub innymi szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Czego unikać w diecie królika?


Na liście produktów szkodliwych dla królika znajdują się między innymi słodycze, takie jak czekolada i ciastka, ponadto jogurty, ser żółty oraz biały, a także inne produkty mleczne.  Niewskazane są również niektóre warzywa powodujące wzdęcia, na przykład rabarbar, kapusta, jarmuż, szpinak i fasola.

Jeżeli nie mamy pewności, czy dany produkt nie zaszkodzi królikowi, lepiej poczekać i przy okazji dopytać o to weterynarza. Pamiętajmy, że nasz pupil ma wyjątkowo delikatny układ pokarmowy i nie każdy rodzaj jedzenia się dla niego nadaje. Wszystkie błędy żywieniowe w końcu dają o sobie znać, często dopiero wtedy, gdy jest już za późno na wyleczenie zwierzaka. Nieprawidłowa dieta jest przyczyną biegunek, ale i znacznie poważniejszych chorób, takich jak kamica nerkowa, zapalenie jelit lub zablokowanie układu trawiennego.

↓ KARMA DLA KRÓLIKA MINIATUROWEGO ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz