poniedziałek, 4 września 2017

Tran z dorsza dla psa

Tran z dorsza to bez wątpienia jeden z najbardziej naturalnych i cennych suplementów diety. Z jego dobroczynnych właściwości od lat z powodzeniem korzystają ludzie na całym świecie. Coraz większa świadomość na temat potrzeb żywieniowych czworonogów spowodowała, że tran stał się także ważnym dodatkiem do psiego menu. Dlaczego warto regularnie serwować go pupilowi?


Jakie wartościowe składniki zawiera tran z dorsza?


Tran, czyli tłuszcz pozyskiwany z wątroby dorsza, nie bez powodu uznawany jest za produkt o szczególnej leczniczej mocy. Wystarczy bliżej poznać skład suplementu, by przekonać się, że to wyjątkowo zdrowa mikstura. Tran jest przede wszystkim niezwykle bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Wśród nich na wyjątkową uwagę zasługują kwasy DHA (dokozaheksaenowy) i EPA (eikozapentaenowy), niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu organów, a ponadto wykazujące działanie przeciwzapalne. W psiej diecie często brakuje tych cennych składników, co niestety z czasem odbija się na zdrowiu, samopoczuciu, a nawet wyglądzie zwierzaków. Niebezpieczne bywają również zaburzone proporcje kwasów omega-6 i omega-3. Najlepiej, aby ich stosunek wynosił od 1:5 do 1:10. Niestety, zazwyczaj pożywienie dostarcza psiakom zbyt dużo kwasów omega-6. Tran pozwala zapobiec groźnym niedoborom i wyrównać zachwiane proporcje składników w diecie czworonoga. Co więcej, suplement ten może być też doskonałym źródłem witamin A i D, które oddziałują na układ immunologiczny, skórę, oczy czy kości.

Kiedy warto podawać psu tran z dorsza?


Tran może być wartościowym wzbogaceniem jadłospisu każdego psiaka. Bywają jednak sytuacje, w których jego dobroczynne działanie może skutecznie pomóc naszemu podopiecznemu uporać się z różnymi problemami. Suplement jest szczególnie wartościowy dla czworonożnych juniorów, jak i dla zwierzaków w podeszłym wieku. Kwas DHA, zawarty w tranie, ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu. Jego suplementacja może zatem zwiększyć sprawność intelektualną szczeniąt, ułatwić im poznawanie świata i naukę. Psim seniorom składniki tranu pozwolą za to na dłużej zachować pełne zdolności umysłowe. Nie bez znaczenia jest również wpływ kwasów omega-3 i witaminy A na układ immunologiczny. Olej z wątroby dorsza wzmocni ochronę organizmu przed chorobami – dlatego skorzystają z niego zwierzaki w okresie rekonwalescencji, przewlekle chore oraz te, których układ odpornościowy potrzebuje stymulacji (psiaki młode i w podeszłym wieku). Tran jest ponadto przydatny w profilaktyce przeciwnowotworowej i w przypadku problemów z układem krążenia. Warto zwrócić uwagę na jego właściwości przeciwzapalne. Suplement może ograniczyć przykre objawy alergii, zredukować świąd, wspomóc gojenie się ran. Witamina A odżywia ponadto skórę czworonogów i sprawia, że ich sierść staje się lśniąca. Dzięki niej psiaki nie powinny mieć też kłopotów ze wzrokiem. Tran może sprawdzić się również u zwierzaków podatnych na problemy ze stawami i cierpiących z powodu schorzeń reumatycznych. Będzie wartościowym wzbogaceniem menu czworonożnych sportowców lub psów pracujących. Dodatek witaminy D powoduje, że suplement wzmacnia również kości, przez co może odegrać ważną rolę w jadłospisie rosnących zwierzaków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając tran z dorsza dla psa?


Każdy suplement musi być podawany z rozwagą i według zaleceń – w innym przypadku nie będzie mógł nigdy zadziałać prawidłowo. Zanim sięgniemy po tran dla psa, weźmy więc pod lupę dietę czworonoga i upewnijmy się, że specyfik nie doprowadzi do hiperwitaminozy lub nie zaburzy proporcji kwasów tłuszczowych. Jeśli stosujemy inne suplementy lub nasz pupil cierpi z powodu przewlekłych chorób, podawanie tranu warto skonsultować z weterynarzem. Pamiętajmy, że tran powinien być produktem całkowicie naturalnym, wybierzmy więc taki, który nie zawiera sztucznych dodatków. Niektóre preparaty oprócz oleju z wątroby dorsza zawierają też inne oleje (np. z krokosza barwierskiego), dzięki czemu zyskują szczególne dobroczynne właściwości. Najlepiej zdecydować się na tran dedykowany specjalnie zwierzakom. Suplementy dla ludzi często zawierają bowiem dodatki smakowe, których nie powinniśmy serwować naszym podopiecznym.

↓ TRAN Z DORSZA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Brzmi trochę śmiesznie, zwłaszcza, że psy w naturalnym środowisku doskonale obchodzą się bez tego, ale każde wzmocnienie zdrowia psiaka jest plusem, więc czemu nie. Przyjrzę się tej ofercie :)

    OdpowiedzUsuń