środa, 24 maja 2017

Przysmaki dla szczeniaka

W okresie szczenięctwa w życiu żadnego czworonoga nie może zabraknąć pozytywnych doświadczeń. Do budowania miłych skojarzeń doskonale nadają się smakołyki. Warto jednak pamiętać, że nasi mali podopieczni potrzebują przysmaków dostosowanych do ich specyficznych wymagań żywieniowych. Jakie przekąski będą zatem najlepsze dla szczeniąt?


Przysmaki, a potrzeby żywieniowe szczeniąt


Szczenięctwo to czas, w którym w sposób dynamiczny rozwija się cały organizm czworonoga. Małe psiaki potrzebują w swojej diecie więcej białka niż dorosłe zwierzaki. Z tego względu wszelkie przekąski powinny być bogate w aminokwasy. Jednocześnie należy szukać rarytasów bez cukru, o niskiej zawartości tłuszczu. Wartościowe będą przekąski wzbogacone o witaminy i minerały. Niektóre przysmaki zawierają też prebiotyki, wspomagające odporność naszych podopiecznych. Nie przesadzajmy jednak z ilością łakoci. Warto przestrzegać zasady, wedle której smakołyki mogą stanowić maksymalnie 5% psiej diety.

Trzeba pamiętać, że szczeniaki nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych zdolności trawiennych. Wszelkie przekąski dla małych pupili powinny być więc lekkostrawne. Pożądane jest, by smakołyki zawierały np. pulpę buraczaną, usprawniającą pracę układu pokarmowego.

Mleczne zęby nie pozwalają maluchom na rozgryzanie bardzo twardych pokarmów. Gdy jednak czworonogi przechodzą ząbkowanie (około 3.-7. miesiąca życia) gwałtownie rośnie u nich zainteresowanie gryzieniem wszystkiego, co znajduje się w zasięgu pyska. To dobry moment na zaoferowanie milusińskiemu smakowitego gryzaka i przekąsek do żucia. Tego typu łakocie muszą być oczywiście dostosowane do wielkości zwierzaka i siły jego szczęk – należy zatem wybierać niewielkie i niezbyt twarde przysmaki.

↓ NATURALNE PRZYSMAKI DLA SZCZENIAKA ↓

Dlaczego warto podawać szczeniakowi smakołyki?


Małe psiaki intensywnie chłoną wiedzę o otaczającym ich świecie. Pierwsze doświadczenia odciskają trwałe piętno na psychice czworonogów. Jeśli zadbamy o zbudowanie u psiaka wielu pozytywnych skojarzeń, znacząco ułatwimy mu późniejszy start w dorosłość. Jak przekonać pupila do pierwszego wejścia do samochodu? Jak pokazać, że obroża nie jest narzędziem tortur? Jak zapoznać malucha z gośćmi? We wszystkich tych przypadkach bardzo pomocne bywają smakołyki. To świetna motywacja dla malucha! Szczeniak szybko uczy się, że nowe doświadczenia związane są z czymś przyjemnym, czyli z pysznym jedzeniem.

Od pierwszych dni wspólnego życia z maluchem powinniśmy wpajać mu dobre nawyki. Nagradzanie pożądanych zachowań to podstawa szkolenia. Przysmaki mogą służyć też jako przynęta, kiedy próbujemy nauczyć malucha nowej czynności. Dzięki rarytasom w prosty sposób możemy skłonić czworonoga do wykonania komendy „siad” lub „waruj”. Smakołyki mogą być też pomocne podczas treningu prawidłowego chodzenia na smyczy czy pozostawania na miejscu. Sytuacji, w których warto nagrodzić szczeniaka, jest naprawdę bez liku.

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA SZCZENIAKA  ↓
 

Jakie smakołyki wybrać dla szczeniaka?


Szukać produktów o określonym składzie? A może zdecydować się po prostu na smakołyki dedykowane szczeniętom? Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy, zawsze powinniśmy upewnić się, czy wybrany przysmak rzeczywiście będzie odpowiedni dla naszego zwierzaka.

Szczeniaki w różnym wieku mają nieco inne wymagania. Młodszym zwierzakom najlepiej podawać miękkie lub półwilgotne pokarmy. Dobrym wyborem mogą być zatem ciasteczka dla psów. Nie bez znaczenia jest fakt, że takie rarytasy są często wzbogacone witaminami i składnikami mineralnymi.  Wiele małych czworonogów uwielbia również krokieciki z mięsnym farszem. Tego typu niewielkie smakołyki są idealne np. podczas treningu.

Gdy nasz mały pupil nabiera wyraźnej ochoty do testowania swojego uzębienia, z pewnością powinniśmy zaoferować mu odpowiedni gryzak. Zamiast kości szczeniakowi lepiej zaserwować przekąskę z prasowanej skóry.  Godne polecenia są wszelkie przysmaki do żucia, np. w formie pasków czy pałeczek. Bardzo wartościowymi naturalnymi gryzakami są też suszone przekąski, np. płuca, uszy.

↓ PRZYSMAKI DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz