poniedziałek, 8 maja 2017

Jakie szelki wybrać dla yorka?

Dobranie odpowiednich akcesoriów dla małego psiaka bywa naprawdę sporym wyzwaniem.  Właściciele yorków niejednokrotnie zastanawiają się, czy dla pupila wybrać szelki, czy obrożę. Obawy o bezpieczeństwo i zdrowie ulubieńca wcale nie ułatwiają podjęcia tej decyzji. Jak się jednak okazuje, to właśnie szelki mogą sprawdzić się idealnie podczas spacerów z niewielkimi czworonogami. Jakie będą najlepsze dla yorkshire teriera?Dlaczego warto zakupić dla yorka szelki?


Wśród właścicieli czworonogów od lat toczy się zaciekły spór o to, czy szelki są lepsze od obroży, czy może jest wręcz odwrotnie. W rzeczywistości, w przypadku wielu psów, oba odpowiednio dobrane akcesoria sprawdzą się równie dobrze. Sprawa się jednak nieco komplikuje, jeśli mamy do czynienia z małym czworonogiem, takim jak np. york. Obroża w jego przypadku może czasami powodować dyskomfort. Co więcej, małe czworonogi są szczególnie narażone na problemy z tchawicą. Przyczyną dolegliwości bywa niekiedy ucisk powodowany przez obrożę. Do urazów dochodzi najczęściej, jeśli psiak uporczywie ciągnie na smyczy.

A co jeśli zastąpimy obrożę szelkami? Nie tylko uchronimy psiaka przed potencjalnymi problemami zdrowotnymi, ale także zyskamy nieocenione narzędzie szkoleniowe. Szelki są szczególnie pomocne, gdy uczymy czworonoga prawidłowego chodzenia na smyczy – potrafią skutecznie zredukować ciągnięcie. Dodatkowo są zalecane przy modyfikacji innych zachowań problemowych, takich jak agresja czy fobie.

Jakie szelki wybrać dla yorka?


Yorkshire teriery to małe psiaki o delikatnej budowie i jedwabistej okrywie włosowej. Wszystkie te cechy musimy wziąć pod uwagę, kiedy będziemy wybierać szelki dla pupila. Priorytetem jest oczywiście wygoda czworonoga. Zacznijmy zatem od dobrania odpowiedniego rozmiaru uprzęży. Dla yorków właściwe są zazwyczaj akcesoria o rozmiarze XS lub S (w zależności od producenta). Aby jednak mieć pewność, że szelki będą idealnie pasowały naszemu psu, zmierzmy obwód jego szyi i klatki piersiowej. Warto wybrać uprząż regulowaną, którą będziemy mogli precyzyjnie dopasować do wymiarów psiaka. Powinniśmy zwrócić uwagę także na szerokość pasków. Zasadniczo w przypadku niewielkich czworonogów muszą być one węższe niż dla dużych zwierzaków.

↓ SZELKI DLA YORKA ↓ Szelki nie mogą obcierać skóry ani niszczyć pięknego włosa psiaka. Trzeba więc bardzo dokładnie przyjrzeć się materiałowi, z którego zostały wykonane. Dla yorka można z powodzeniem zakupić szelki z nylonowej taśmy. Pamiętajmy, by wybrać takie, które mają miękkie podszycie, np. z polaru.

Szelki należy dobrać nie tylko pod kątem wielkości pupila, ale także jego charakteru. Akcesoria spacerowe różnią się między sobą np. umiejscowieniem zapięcia. Szelki zapinane z przodu można stosować np. podczas treningu, kiedy próbujemy nauczyć zwierzaka prawidłowego chodzenia na smyczy. Specyficznym modelem szelek są te, które wyglądają jak kamizelka dla psa. Takie szelki mogą wpływać korzystnie na psychikę czworonoga. Jest to związane z działaniem stałego bodźca uciskowego, który powoduje uspokojenie i obniżenie poziomu stresu. Z tego powodu szelki tego typu można polecić psiakom, które są lękliwe, agresywne lub nadaktywne.

Jak przyzwyczaić psa do noszenia szelek?


Zanim zdecydujemy się po raz pierwszy założyć psu szelki, pozwólmy mu najpierw się z nimi zapoznać. Połóżmy je więc w widocznym miejscu i zachęćmy pupila smakołykami do ich badania. Następnym krokiem powinno być przyzwyczajenie zwierzaka do dotyku w miejscach, w których paski będą dotykać jego skóry. W tym celu warto wykonać masaż określonych partii ciała naszego ulubieńca. Innym sposobem jest zastosowanie owijek, które mogą imitować szelki. Tak przygotowany psiak nie powinien mieć problemów z zaakceptowaniem szelek. Jeśli jednak takie kłopoty wystąpią, należy spróbować stopniowo przyzwyczajać zwierzaka do zakładania uprzęży. Musimy zatem nagradzać pupila za każdy, nawet najmniejszy, postęp. Warto też wypróbować szelki z kilkoma zapięciami – nie trzeba wtedy na siłę przekładać przez nie psich łapek. Zazwyczaj jednak zwierzaki szybko orientują się, że zakładanie szelek jest nierozerwalnie związane ze spacerem i dzięki temu bez problemu akceptują nowe akcesorium.

↓ SZELKI DLA YORKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz