poniedziałek, 15 maja 2017

Przysmaki dla psa

Co sprawia największą radość naszym czworonożnym pupilom? Oczywiście długie spacery, pieszczoty oraz zabawy z opiekunem. Nie da się jednak ukryć, że na szczycie psich przyjemności znajduje się także pyszne jedzenie. W menu naszych zwierzaków nie może zatem zabraknąć smakołyków. Jakie łakocie warto serwować ulubieńcowi?


W jaki sposób włączyć przysmaki do diety czworonoga?


Smakołyki mogą być cennym wzbogaceniem w życiu każdego psa. Czy tak się stanie – zależy tylko od nas. Choć mogłoby się wydawać, że im częściej podajemy pupilowi przysmaki, tym więcej radości mu dostarczamy, nie jest to do końca prawda. Darmowe nagrody z czasem przestają cieszyć i tracą znaczenie. Tymczasem smakołyki, prawidłowo podawane, mogą być świetnym motywatorem. Mało tego, większość zwierzaków woli zdobywać pożywienie własnym wysiłkiem, nawet jeśli ma przez cały czas pełną miskę [1]. 

Rarytasy doskonale sprawdzają się w czasie szkolenia. Jak je jednak stosować? Kiedy uczymy podopiecznego nowej komendy, powinniśmy początkowo nagradzać go za każdy postęp i każde właściwe zaprezentowane zachowanie. Z czasem wprowadza się tzw. nieregularny rozkład wzmocnień, czyli przysmak po prawidłowo wykonanym poleceniu podaje się tylko od czasu do czasu.

Smakołyki są też nieocenione podczas pracy nad niektórymi problemami behawioralnymi. Pozwalają zneutralizować bodziec wywołujący u zwierzaka lęk. W rezultacie u psa pozytywne emocje zastępują negatywne – powstają nowe skojarzenia.  Trzeba jednak pamiętać, że podawanie smakołyków ma sens tylko wtedy, gdy czworonóg jest zrelaksowany, a nie przestraszony. Właśnie dlatego w czasie terapii stopniuje się siłę bodźca, którego boi się pies.

Przysmaki dla psa można wykorzystać również jako przynętę, kiedy chcemy zachęcić czworonoga do zapoznania się z nowym akcesorium (np. smyczą, kagańcem).

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓


Czym się kierować, wybierając przysmaki dla psa?


Wśród smakołyków dla psów warto zwrócić szczególną uwagę na produkty naturalne. Suszone, łakocie, pozbawione konserwantów i sztucznych dodatków, są z reguły najlepsze dla naszych pupili. Bardzo wartościowe są ponadto przysmaki odznaczające się wysoką zawartością białka (np. żwacze). Niektóre smakołyki są też wzbogacone witaminami lub minerałami. Jeżeli nasz psiak jest alergikiem, musimy upewnić się, czy wybrany przysmak nie zawiera substancji uczulającej. Dla pupila możemy zakupić wtedy np. specjalne smakołyki bezzbożowe. Powinniśmy sprawdzić też kaloryczność wybranego produktu.

Oprócz składu bardzo istotny jest również rozmiar smakołyków. Jeśli chcemy kupić przekąskę w formie gryzaka, trzeba dopasować ją do wielkości ulubieńca. Jako przekąski treningowe z reguły najlepiej sprawdzają się niewielkie, łatwe w podawaniu łakocie.

Każdy psiak jest inny, ma inne potrzeby i preferencje. Powinniśmy o tym pamiętać, gdy będziemy ustalać menu podopiecznego. Warto uwzględnić nie tylko smakowe upodobania zwierzaka, ale także jego wymagania żywieniowe. Czworonogi starsze lub chore potrzebują pewnych substancji w wysokich dawkach, inne składniki musimy zaś całkowicie wyeliminować z ich jadłospisu. Dobrze, gdy przekąski będą spełniały te wymogi. Czasami warto też pokusić się o zakup dla ulubieńca przysmaku prozdrowotnego (np. z substancjami wspomagającymi stawy).

Jakie smakołyki warto podawać psu?


Niskokaloryczne, chrupiące, naturalne i lubiane przez większość czworonogów – to z całą pewnością przekąski pochodzenia zwierzęcego. Suszone żwacze, uszy i płuca można bez obaw podawać większości psiaków. Pamiętajmy, że to jedne z najzdrowszych smakołyków.

Każdy czworonóg potrzebuje odpowiedniego gryzka. Pozwala on zaspokoić naturalną potrzebę gryzienia. Pupilowi możemy zaoferować np. kość z prasowanej skóry. Godne polecenia są też przekąski dentystyczne, które nie tylko zapewniają rozrywkę, ale również oczyszczają zęby psa. Idealne do żucia są za to specjalne gumowe paski.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA PSA ↓


Wiele zwierzaków wprost przepada za ciasteczkami. Z mięsnym nadzieniem, owocami, witaminami? Wybór należy do nas i naszego ulubieńca.

Szczególnym typem smakołyków są te używane podczas treningu.  Teoretycznie jako nagroda może służyć nawet zwykła karma bytowa, ale im smaczniejszy produkt zaserwujemy pupilowi, tym większa będzie jego motywacja do ćwiczeń. Podczas szkolenia można uraczyć czworonoga np. mięsnymi przekąskami w formie krokiecików.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródła:
[1] http://psycnet.apa.org/journals/xge/65/5/451

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz