czwartek, 11 maja 2017

Przysmaki dla królika

Wybierając smakowite kąski dla domowych pupili, zawsze warto kierować się tym, co zwierzak je w swym naturalnym środowisku. Do króliczego pyszczka, poza regularnie serwowaną karmą, z pewnością trafiać może suszone sianko i świeże warzywa. Sprawdź, czym jeszcze uraczyć można domowego uszaka!


Naturalna królicza dieta


Nie jest tajemnicą, że dziko żyjące króliki preferują roślinną dietę. Podstawą ich jadłospisu jest świeża i suszona trawa oraz rozmaite liściaste rośliny. Na pierwszym miejscu w menu niepodzielnie króluje więc zielenina! Chcąc urozmaicić swój jadłospis, królik sięga też po owoce, pestki, nasiona oraz korę drzew. To właśnie taką listę przysmaków powinniśmy mieć na uwadze, przygotowując małe co nieco dla żyjącego z nami długouchego pupila.

Podstawa króliczego menu


Nasz domowy maluch posiada dość jasno określone żywieniowe preferencje. Zdecydowaną większość jego posiłków, bo aż 80, a nawet 90%, stanowić powinna trawa i siano. Te rarytasy dostarczają zwierzakowi zarówno porządnej porcji błonnika, jak i niezbędnych witamin oraz minerałów. Stąd pupil nasz zawsze powinien mieć swobodny do nich dostęp.

↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓ 

Królicze siano jest tak naprawdę mieszaniną rozmaitych roślin – im skład jego jest bardziej urozmaicony, tym lepiej. W zakupowanym przez nas sianku może gościć pszenica, żyto, owies, tymotka łąkowa, trawa ogrodowa, stokłosa, a nawet niektóre rośliny bobowate. Z tymi ostatnimi, a więc z lucerną i koniczyną, nie powinniśmy jednak przesadzać. Lucerna zawiera sporą ilość białka i cukrów. Nadaje się ona dla młodych królików, dorosłe zwierzaki powinny z niej jednak zrezygnować.

Włókno roślinne królikom jest niezbędne do pobudzania perystaltyki jelit. Jeśli pupil nasz jest zwolennikiem granulatu i z niechęcią sięga po sianko, ilość tego pierwszego pokarmu musimy ograniczyć. Królik dobrym zdrowiem cieszyć będzie się tylko wtedy, gdy organizmowi swemu dostarczy odpowiednią ilość trawy. Poza pelletem i sianem podstawą króliczej diety są też wszelkie zielone liście m.in. sałat, marchwi, selera, mniszka czy bazylii.

Jakich przekąsek dla królika lepiej unikać?


Od czasu do czasu domowych pupili lubimy obdarować specjalnym przysmakiem. Chcąc sprawić przyjemność królikowi, warto pamiętać o tym, że uszaki nie powinny gustować w słodyczach. W odstawkę muszą pójść więc wszelkie żywieniowe propozycje bogate w cukry i tłuszcze oraz węglowodany. Serwowanie zwierzakowi chipsów, krakersów, ciastek, makaronów czy pieczywa nie jest dobrym pomysłem. Na listę produktów zakazanych wciągnijmy też czekoladę, która dla maluchów tych może być toksyczna.

Jeśli czegoś na króliczy ząb poszukujemy w zoologicznym sklepie, przestudiujmy etykietę. Na cenzurowanym znaleźć muszą się cukry oraz wszelkie sztuczne dodatki. Produkty przez nas wybierane powinny być jak najbardziej naturalne.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓


Zdrowe przysmaki dla królika


Wśród króliczych zdrowych przekąsek gościć mogą gałązki wierzby, topoli, leszczyny oraz wszelkich drzew owocowych. Specjałów tych wcale nie musimy zbierać sami, spokojnie uda nam się je dostać w zoologicznych sklepach. Obok mniej zdrowych dropsów czy ciasteczek dla królików, coraz częściej na rynku pojawiają się też suszone liście malin, porzeczek czy kwiatów, suszona kora oraz rozmaite mieszanki ziołowe. Takie specjały to najlepsze i najzdrowsze przekąski dla naszego malucha.

Warzywa i owoce w króliczej diecie


W kwestii warzyw serwowanych królikowi postawić powinniśmy na wspomnianą już zieleninę. Wśród przekąsek prym wieść powinny przede wszystkim sałaty, do częstego spożycia nadaje się też cykoria. Na rośliny zawierające szczawiany, a więc na buraki liściaste, szczaw, szpinak i jarmuż powinniśmy uważać. Uszak może jeść je od czasu do czasu, ale niezbyt często. W niewielkich ilościach naszym pupilom serwować możemy też warzywa korzeniowe. Ilość ich ograniczyć powinniśmy jednak wtedy, gdy zwierzak ma problemy z nadwagą.

Okazjonalnie i w niewielkich ilościach do króliczego menu wprowadzać możemy owoce. Tu egzamin zdadzą przede wszystkim jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, maliny czy jagody. Z kolei winogrona, banany i rodzynki zawierają sporą ilość cukru, więc w klatce malucha raczej nie powinny się pojawiać.

↓ PRZYSMAKI DLA KRÓLIKA ↓


Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz