poniedziałek, 22 maja 2017

Jaką wybrać klatkę dla szczura?

Nie od dziś wiadomo, że środowisko życia ma zasadniczy wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne zwierząt. Gryzonie, które mieszkają w obszernych i odpowiednio wyposażonych klatkach, nie są narażone na nudę i niewygody. Właśnie dlatego warto dobrze przemyśleć zakup lokum dla pupila. Jaka klatka będzie najlepsza dla szczura?


Jak duża powinna być klatka dla szczura?


Choć może się wydawać, że wszystkie szczury potrzebują klatek o jednakowych wymiarach, w rzeczywistości jest to trochę bardziej skomplikowane. Wielkość lokum musi być bowiem dopasowana do wieku zwierzaka i czasu, jaki będzie spędzał w zamknięciu. Młode gryzonie potrzebują więcej ruchu i zabawy, gorzej znoszą też ograniczenia przestrzenne. Z tego względu klatka dla nich powinna być większa niż dla zwierząt w podeszłym wieku. Jeśli szczur większość czasu spędza poza swoim lokum, możemy utworzyć dla niego dodatkowy kącik w mieszkaniu, a co za tym idzie niejako poszerzyć jego terytorium. Poza tym istotna jest oczywiście liczba zwierząt, które zamierzamy utrzymywać. W naturze szczury żyją w koloniach, dlatego także w warunkach domowych znacznie lepiej będą czuć się w niewielkiej grupie. Warto pamiętać, że zbyt mała klatka może być potencjalnym czynnikiem stresogennym dla gryzoni.

Aby szczur dobrze czuł się w klatce, musi mieć w niej możliwość swobodnego rozciągania się, spacerowania czy wspinania. W lokum pupila muszą zmieścić się też tunele i kryjówki. Z tego powodu warto wybierać klatki, które mają około 60-90 cm wysokości i długości, a także około 40-50 cm szerokości. Dla szczura odpowiednie będą mieszkanka wielopoziomowe. Oprócz klatek dedykowanych specjalnie dla tych gryzoni możemy zazwyczaj zakupić również te przeznaczone dla szynszyli czy fretek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klatkę dla szczura?


Mieszkanko dla szczura powinno zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Z tego względu dobrze sprawdzą się standardowe druciane klatki z kuwetą z tworzywa sztucznego. Warto pamiętać, że lokum musi być wyposażone w stałą podłogę, w żadnym zaś wypadku w drucianą, która może powodować problemy z kończynami. Większość szczurów woli też klatki prostokątne niż kwadratowe. Bardzo ważna jest również odległość między prętami. Przyjmuje się, że nie powinna być ona większa niż około 1,5 cm. Z czysto praktycznych względów warto wybierać klatki z głęboką kuwetą, która zapobiega rozsypywaniu ściółki. Zwróćmy również uwagę, czy szczurze lokum można w łatwy sposób rozmontować i w miarę potrzeb wyczyścić jego poszczególne elementy.

↓ KLATKA DLA SZCZURA ↓


Klatka dla szczura, a potrzeby behawioralne


W swoim mieszkanku gryzoń musi mieć możliwość prezentowania swoich normalnych zachowań. Tylko w ten sposób może zachować komfort psychiczny. Pierwszym elementem ze szczurzego repertuaru zachowań jest aktywność fizyczna. Zwierzaki te uwielbiają się wspinać – w ich klatce nie może więc zabraknąć drabinek, platform i sznurów. Oprócz tego ważną rolę w życiu gryzoni odgrywa żerowanie i gryzienie. Gałązki lub specjalne zabawki do żucia pozwalają pielęgnować zęby i jednocześnie zaspokajać potrzeby natury psychicznej. Nie wolno zapominać, że pupil musi mieć możliwość ukrycia. Koniecznie należy udostępnić mu miejsce odosobnienia, np. specjalny domek. Co więcej, w naturze szczury przemieszczają się w systemie kanałów. W ich klatce trzeba zatem zamontować rurki i tunele, imitujących podziemne korytarze. Niezbędne jest również zapewnienie zwierzakowi odpowiedniej stymulacji intelektualnej. Świetną okazją do ćwiczeń umysłowych może być dla naszego podopiecznego kontakt z nowymi bodźcami. Warto zatem, od czasu do czasu, dostarczać milusińskiemu nowe zabawki lub smakołyki. Ponadto należy zaoferować pupilowi materiał na gniazdo. Budowa gniazda pozwala bowiem zaspokoić gryzoniom potrzebę manipulacji elementami środowiska. W tym samym celu warto udostępnić też zwierzakom żywność, którą będą mogły przenosić i chować.

Dobrze urządzona klatka dla szczura to jednak tylko połowa sukcesu. Gryzoń musi mieć także możliwość interakcji społecznych. Niezbędny jest kontakt z innymi szczurami, wspólny odpoczynek czy zabawy. Warto jednak pamiętać, że większość gryzoni można oswoić. Niewykluczone, że pupil będzie czerpał radość z kontaktu z nami. Pożądaną formą interakcji jest trening zwierzaka, który sprawi, że czas spędzony z gryzoniem nigdy nie będzie nudny.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI DLA SZCZURA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz