poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Szelki dla yorka - jakie wybrać?

Nie podlega dyskusji, że yorka koniecznie wyposażyć musimy w szelki. Nawet najmniejszy, zupełnie niegroźny psiak podczas spacerów powinien być na smyczy. Zasada ta tyczy się również przedstawiciela miniaturowej rasy. W przypadku większych czworonogów spokojnie wybierać możemy między szelkami, a obrożą. Specyficzna budowa anatomiczna naszego malucha nie pozostawia nam jednak takiej możliwości.


Dlaczego obroża może być groźna dla yorka?


Psy miniaturowe, w tym również yorkshire terier, nad wyraz często cierpią na zapadanie się tchawicy. Dolegliwość ta najczęściej pojawia się u zwierzaków dorosłych i starszych, ale i w przypadku młodszych psiaków warto pamiętać o tej mało przyjemnej skłonności.  Ścianki tchawicy zarówno u ludzi, jak i u psów zbudowane są z chrzęstnych pierścieni otaczających otwartą przestrzeń. Wyglądem swym narząd ów nieco przypomina więc rurę od odkurzacza. Odmiennie niż u nas, psie chrząstki tchawiczne nie są do końca domknięte – kształtem bliżej im zatem do literki C, nie zaś do okręgu. Powstały pusty odcinek wypełnia tu błona łącznotkankowa, całość nie stanowi więc bardzo stabilnej konstrukcji. Z upływem czasu chrząstki wiotczeją i mogą zapadać się do środka.

Psie problemy z tchawicą zazwyczaj objawiają się przewlekłym kaszlem. Zdiagnozowany zwierzak otrzymuje specjalne lekarstwa, nie bez znaczenia jest tu też jednak profilaktyka prozdrowotna. Psiakom z problemem tym nie służy dym papierosowy, otyłość, upały, porywisty wiatr, zbyt duży wysiłek i obroża. Ta ostatnia podczas szarpnięcia za smycz zbyt mocno uciska tchawicę.  Chcąc oszczędzić psie gardło, zamiast obroży, yorkowi kupić powinniśmy szelki.

Jakie szelki dla yorka sprawdzą się najlepiej?


Wyróżniamy wiele rodzajów szelek dla psów – akcesorium to zawsze dobieramy tak, by jak najlepiej pasowało do aktywności naszego zwierzaka. W przypadku małych pupili o sportach zaprzęgowych czy psiej asyście przy bieganiu bądź jeździe na rowerze możemy zapomnieć. Szelki wykorzystujemy więc tylko podczas przechadzki.

Najczęściej spotykaną wersją dla małych psiaków są tzw. szelki spacerowe. Modele te, kształtem swym przypominające literę V, nie są jednak propozycją najlepszą z możliwych. Paski zamontowane są w nich tak, że często podczas chodzenia wpijają się zwierzakowi w pachę. Opcją zdecydowanie wygodniejszą są tzw. guardy – szelki zbudowane z dwóch obręczy połączonych paskiem biegnącym po grzbiecie i klatce. Takie rozwiązanie nie powoduje otarć, a podczas szarpnięcia za smycz równomierniej rozkłada działającą na psa siłę.

↓ SZELKI DLA YORKA ↓

Przyznać trzeba, że w kwestii wzorów i materiałów jest tu w czym wybierać. Szelki dla yorka produkowane są w rozmaitych stylach i kolorach – łatwo znaleźć więc taki model, który przypadnie nam do gustu. Jeśli chodzi o rodzaj wykorzystanego tworzywa, to dobrym wyborem będą szelki nylonowe. Są one niezwykle trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w czyszczeniu, a przy okazji lekkie. Wersje skórzane nieraz ciężko jest zachować w dobrym stanie.

Niektóre szelki dla małych pupili mogą przypominać kamizelki bądź kubraczki. Taka wersja szczególnie dobrze sprawdzi się zimą.

↓ ADRESÓWKI DLA YORKA ↓ 

 

Czy yorki zupełnie zapomnieć powinny o obrożach?


W przypadku yorka nie obroża, a szelki służą do podczepienia smyczy. Wcale nie znaczy to jednak, że obroża temu maluchowi w ogóle nie jest potrzebna. Akcesorium to z powodzeniem wykorzystać można np. do przymocowania psiego identyfikatora. Yorki potrafią wyślizgnąć się z szelek. Często też te małe zwinne zwierzaki ukradkiem przebiegają nam między nogami i przez uchylone drzwi wydostają się na zewnątrz. W takich sytuacjach medalik z numerem telefonu pomoże zwierzakowi szczęśliwie wrócić do domu.

↓ SZELKI DLA YORKA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz