poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Ściółka dla świnki morskiej

Świnka morska musi posiadać stosownej wielkości klatkę. Przestronne lokum naszej małej milusińskiej nie może jednak pozostać puste. Pojemniczki na jedzenie, odpowiednie legowisko i rozmaite zabawki to całkiem niezłe wyposażenie. Poza nimi w klatce ważną rolę odgrywa też ściółka!


Opieka nad świnką morską – dawne złe nawyki


Niegdyś dość często właściciele świnek morskich trzymali swych milusińskich w akwariach podsypanych grubą warstwą trocin. Dziś wiemy z pewnością, że tak urządzone lokum nie zdaje egzaminu. Akwarium nie zapewnia należytej cyrkulacji powietrza, dlatego też nie nadaje się na mieszkanie dla gryzoni. Trociny zaś, szczególnie te najpopularniejsze, a więc pozyskane z wiór sosnowych, przysporzyć mogą naszemu małemu pupilowi wielu zdrowotnych problemów. Sosna i cedr zawierają fenole, które powodują zarówno reakcje alergiczne, jak i poważne uszkodzenia układu oddechowego oraz wątroby. Zarówno z akwarium, jak i z takiego rodzaju trocin z pewnością powinniśmy więc zrezygnować.

Jaka ściółka najlepiej sprawdzi się w klatce świnki morskiej?


Świnki morskie uwielbiają kopać nory i drążyć tunele – dno ich klatek powinno być więc wysypane grubą warstwą odpowiednio dobranego podłoża. Ściółka dla świnki morskiej nie może wywoływać zdrowotnych problemów, nie może też ranić łapek zwierzaka. Z kolei w celu zachowania odpowiedniej higieny powinna posiadać ona wysokie absorpcyjne zdolności. W skrócie stwierdzić można, że naszego milusińskiego w zadowolenie wprawi suche, czyste i mięciutko wyścielone dno klatki.
↓ TROCINY DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓


Czy drewno może być dobrą ściółką dla świnki morskiej?


Wspominaliśmy już o tym, że trociny sosnowe i cedrowe wciągnąć należy na listę produktów zakazanych. Jeśli koniecznie klatkę wysypać chcemy wiórami, nabyć musimy nieco droższe i trudniej dostępne strużyny osikowe. Te nie posiadają już olejków eterycznych, dla zwierzaka są więc bezpieczne. Trociny, niezależnie od drewna, z jakiego zostały pozyskane, nie są zbyt higroskopijnym podłożem – nie do końca dają sobie radę z pochłanianiem wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Podstawowym ich atutem jest z kolei miękkość i lekkość. Z pewnością nie uszkodzą one łapek naszego pupila i idealnie sprawdzą się podczas kopania norek.

Inną propozycją opartą na bazie drewna jest drewniany żwirek. Pellet wykonany jest zazwyczaj z sosny, w tej formie materiał ten naszemu zwierzakowi jednak nie zaszkodzi. Dla nas chłonny żwirek jest lepszym rozwiązaniem niż trociny, gdyż całkiem nieźle eliminuje brzydkie zapachy. Granulat taki niestety jest twardy i ostry, a więc mniej przyjemny i praktyczny dla zwierzaka – ciężko w nim wykopać choćby najmniejszą norę.

↓ DREWNIANY ŻWIREK DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓


Papierowa ściółka dla świnki morskiej


Papier całkiem dobrze sprawdza się w roli podłoża do klatek. Jest on miękki, przyjemny w dotyku i lekki. Odpowiedniej jakości materiał jest też chłonny i daje sobie radę z poskramianiem zapachów, choć zadaniom tym nie jest w stanie sprostać tak dobrze, jak pellet. Ściółkę papierową wyprodukować możemy samodzielnie np. z kawałków przeczytanych gazet. Powinniśmy mieć jednak pewność, że do zadrukowania ich nie użyto toksycznej drukarskiej farby.  Z pomocą spieszą nam też sklepy zoologiczne, w których nabyć możemy produkt już przygotowany. Propozycje producentów różnią się między sobą. Szczególnie warto wziąć tu pod uwagę ilość kurzu, jaką zawierają kupowane przez nas ścinki oraz oczywiście ich chłonność.

Sianko dla gryzonia


Siano nie ma właściwości absorpcyjnych, nie nadaje się więc do samodzielnego wyściełania klatek. Opcję tę spokojnie połączyć możemy jednak z inny materiałem, np. z drewnianym pelletem. Taka kombinacja sprawi, że na spodniej twardej, ale chłonnej warstwie, zwierzak znajdzie coś, w czym spokojnie będzie mógł się zagrzebać. Ponadto porządnej jakości sianko dla gryzoni, może też odgrywać rolę całkiem smakowitej przekąski. Używając siana do wyścielania klatki, pamiętać powinniśmy o tym, by nie dopuścić do jego przemoknięcia i spleśnienia. Taką wierzchnią okrywę zmieniać powinniśmy nawet codziennie.

Ściółka dla świnki morskiej nie musi być sporządzona z jednego tylko materiału. Rozmaite propozycje możemy swobodnie mieszać ze sobą tak, by w klatce stworzyć czystą i przyjemną dla zwierzaka przestrzeń.

↓ SIANO DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz