wtorek, 18 kwietnia 2017

Przysmaki dla szynszyli

Szynszyle obdarzone są małym i niezwykle delikatnym żołądkiem. Źle przemyślana dieta i niewłaściwie dobrane przekąski u zwierzaków tych wywołać mogą wiele przykrych zdrowotnych dolegliwości. Szynszyle niekoniecznie same potrafią ocenić, jakie smakołyki są dla nich dobre. To my musimy wiedzieć, co i w jakich ilościach może trafiać do ich pyszczków.Specyfika szynszylowej diety


Szynszyle upodobały sobie dietę wegańską. W naturalnym środowisku menu ich nie jest specjalnie rozbudowane – składa się ono przede wszystkim z korzeni i źdźbeł traw. Szynszylom nie służą nadmiernie urozmaicone posiłki, szczególnie źle znoszą zaś one obecność cukrów i tłuszczów. Ze specjałami bogatymi w te składniki pokarmowe nie powinniśmy więc przesadzać. Wybierając w sklepie zoologicznym karmę dla naszych maluchów, musimy być szczególnie uważni. Zastępowanie jej jedzeniem dla myszy, królików czy chomików może okazać się praktyką naprawdę niebezpieczną. Granulat przygotowany z myślą o szynszylach oraz dobrej jakości suszone sianko to wystarczająca podstawa szynszylowej diety.

↓ SIANO DLA SZYNSZYLI ↓


 

Kwiaty i zioła – najlepsze przysmaki dla szynszyli


Kwiaty i zioła to przekąski najbardziej zbliżone do tego, co zjadają dziko żyjące szynszyle. Specjały te serwować możemy im zarówno w formie świeżej, jak i suszonej – dobrze sprawdzą się tu liście i korzenie mniszka, pietruszka, rozmaryn, hibiskus, owoce dzikiej róży bądź liście jeżyn. Smakołyki takie zwierzaki mogą dostawać często, lecz w niewielkich ilościach. Jedna łyżeczka trzy, cztery razy w tygodniu z pewnością naszemu maluchowi wystarczy. Rozmaite mieszanki ziołowe z łatwością uda nam się nabyć w zoologicznych sklepach np. w Telekarmie. Dla szynszyli będzie to przysmak znacznie zdrowszy i bezpieczniejszy niż ciasteczka, dropsy, chrupki czy kolby dla gryzoni.

Jakim jeszcze smakołykiem uraczyć możemy szynszyle?


Nasi mali domowi pupile w ilościach niewielkich zjadać mogą też inne przysmaki. Dwa, trzy razy w tygodniu podać możemy im kawałeczek marchewki, nieco częściej zaś świeże lub suszone owoce. Pestki słonecznika i ziarna zbóż to również dobre przysmaki dla szynszyli. Te jednak zwierzaki nasze dostawać powinny tylko w niewielkich ilościach, nie częściej niż raz w tygodniu. Rodzynki i orzechy z kolei do szynszylowego pyszczka niech trafiają tylko od święta.

Pamiętajmy o tym, że wielkość przysmaków powinna być dopasowana do wielkości zwierzaka. Dawka niewielka w tym wypadku jest więc naprawdę mała. Porcja owoców podawana dorosłej szynszyli swą wielkością równać powinna się mniej więcej dwóm rodzynkom. Jeśli pupil nasz po połknięciu smakołyku prosi o jeszcze, nie ulegajmy takim żebraczym praktykom.

 ↓ SUSZONE PRZYSMAKI DLA SZYNSZYLI ↓


 

Jak podawać smakołyki szynszylom?


Tak jak często bywa i u nas, smakołyki są tak dobre, że pochłanianie ich łatwo wymknąć może się spod kontroli. W przypadku szynszyli przestrzeganie ilości serwowanych przysmaków jest zupełną podstawą, sposób ich podawania też jednak ma znaczenie. Gdy pupil nasz w swej misce będzie znajdował podstawową karmę wymieszaną z bardziej luksusowym kąskiem, szybko w kwestii jedzenia stanie się wybredny. Z posiłku wybierać będzie on tylko to, co przypadnie mu do gustu. Chcąc rozwiązać ten problem, przysmaki dla szynszyli podawać możemy poza porą karmienia, wprost do pyszczka zwierzaka bądź na osobny spodek. Nasz maluch musi wiedzieć, że jest to dodatkowy żywieniowy bonus, nie zaś codzienne, podstawowe pożywienie.

„Dziwne” zwyczaje żywieniowe szynszyli


Jeśli pod domową strzechę po raz pierwszy przygarniamy szynszylę, możemy być nieco zdziwieni dość osobliwymi żywieniowymi nawykami zwierzaka. Gryzonie te wykazują upodobanie do koprofagi, czyli zjadania odchodów. Zachowanie takie nie powinno nas jednak niepokoić – dla zwierzaków tych jest ono czymś zupełnie normalnym i niezbędnym do pozyskania wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA SZYNSZYLI ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz