poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Przysmaki dla świnki morskiej

Świnka morska to wspaniały domowy kompan. Jeśli tylko naszemu maluchowi zapewnimy odpowiednie warunki życia, jego towarzystwem będziemy mogli cieszyć się przez długie lata. Nikogo nie zaskoczy chyba fakt, że dieta w tej kwestii jest sprawą zupełnie priorytetową. Zarówno główne dania, jak i dodatkowe przekąski dopierać musimy więc szczególnie uważnie.Na czym bazować powinno menu świnki morskiej?


Podstawowym pożywieniem dla świnki morskiej jest siano. Tego specjału nigdy nie powinno zabraknąć w klatce naszego malucha. Siano znakomicie wspiera działanie systemu trawiennego. Świetnie nadaje się też ono do żucia, a tym samym ścierania wciąż rosnących zębów. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele różnych rodzajów siana dla gryzoni – warto zadbać więc o urozmaicenie diety. Suszona tymotka, owies bądź sianko z dużą zawartością kwiatów i trawy idealnie nadaje się dla każdego malucha. Wybierając odpowiedni produkt, uważać powinniśmy jedynie na lucernę. Tę zaoferować możemy świnką ciężarnym, karmiącym bądź młodym zwierzakom do 6 miesiąca życia. Dla dorosłych osobników lucerna zawierająca duże ilości białka, cukru i wapnia, jest pokarmem zbyt bogatym w te substancje odżywcze. Regularne spożywanie jej nie jest więc korzystne dla zdrowia.

Suszone specjały uzupełniać powinniśmy też świeżą trawą. W sezonie, jeśli mamy dostęp do niepryskanej murawy, spokojnie przekąskę tę zebrać możemy samodzielnie. W przeciwnym wypadku wspomóc warto się siankiem zawierającym dużą ilość zielonych źdźbeł trawy. Świeże pokarmy bazujące na trawie, ale i na warzywach do pojemniczka z jedzeniem trafiać muszą codziennie. Ilość ich oszacować możemy tak, by stanowiła ona około 10% wagi samego zwierzaka.

↓ PRZYSMAKI DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓


 

Owoce – dobre przysmaki dla świnki morskiej


Dla świnki morskiej warzywa są podstawą codziennej diety, owoce zaś okazjonalną przekąską. Z tym bogatym we fruktozę specjałem nie powinniśmy zanadto przesadzać, jednak do pyszczka naszego milusińskiego spokojnie trafiać może on raz w tygodniu. Maliny, truskawki, aronie, gruszki, jabłka czy agrest z pewnością będą prawdziwie smakowitym kąskiem. Nasz maluch nie pogardzi też bananem – ten jednak jest bardzo tuczący, serwujmy więc go tylko w niewielkich ilościach. Znakomitą alternatywą dla świeżych owoców są twardsze i chrupiące owoce suszone. Te również bogate są w substancje odżywcze, a przy tym lepsze dla zębów malucha.

↓ SUSZONE OWOCE I WARZYWA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓ 

 

Witamina C w diecie świnek morskich


Witamina C jest niezbędna do życia. Niestety świnki morskie, podobnie zresztą jak większość zwierząt, nie potrafią jej samodzielnie syntetyzować. Odpowiednie dawki tego życiodajnego specjału muszą być dostarczane z zewnątrz. W wyniku diety ubogiej w witaminę C radykalnie spada odporność organizmu na rozmaite choroby. Wybierając przysmaki dla świnki morskiej, dobrze jest więc postawić na smakołyki zawierające sporą ilość tej niezbędnej substancji. Przekąską smaczną i wspaniale spełniającą tak wygórowane wymagania będą owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, natka pietruszki czy czerwona papryka. W niewielkich ilościach gryzoniowi podać możemy też brukselkę.

Jakie inne dodatkowe specjały zaserwować możemy śwince morskiej?


W sklepach zoologicznych dostać możemy wiele przysmaków dla świnek morskich. Coraz częściej również na półkach królują tam zdrowe, naturalne przekąski. Z kolorowych, doprawianych cukrem i konserwantami specjałów lepiej zrezygnować. Polem niekończących się inspiracji okazać mogą się natomiast suszone zioła. Świnki morskie zajadają się mniszkiem lekarskim, babką lancetowatą, pokrzywą, melisą, kolendrą i rumiankiem. Po te i inne zioła latem sięgnąć możemy do własnego przydomowego ogrodu. Przez cały rok dostępne są też gotowe, suszone produkty.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓ 

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz