piątek, 17 marca 2017

Szelki dla świnki morskiej

Każda świnka morska pragnie odkrywać świat i cieszyć się bogactwem natury. Mimo naszych najszczerszych chęci, środowisko domowe nigdy nie jest w stanie zastąpić gryzoniowi dzikiej przyrody. Niezwykle ciekawym urozmaiceniem w życiu zwierzaka mogą być zatem spacery na świeżym powietrzu. Podczas wspólnych wędrówek niezbędne okazują się szelki, do których możemy przypiąć smycz. Jakie akcesorium wybrać dla świnki morskiej, by spacery były przyjemne i bezpieczne?


Jak przygotować się do spaceru ze świnką morską?


A gdyby tak wypuścić świnkę morską na podwórko, pozwolić jej swobodnie pohasać i poczekać aż stęskniona przybiegnie pod nasze drzwi? Niestety, taki scenariusz, choć z pewnością dla wielu właścicieli wymarzony, nie jest możliwy. Środowisko zewnętrzne, mimo że jest niezwykle atrakcyjne, jest też bardzo niebezpieczne. Musimy pamiętać, że na naszego gryzonia mogą czyhać drapieżniki, nie mówiąc już o tym, że może zwyczajnie się zagubić i zaginąć bez wieści. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się spacerowanie ze świnką morską trzymaną na smyczy. Do tego niezbędne są oczywiście szelki. Co więcej, do każdej przechadzki musimy się też odpowiednio przygotować. Naszym najważniejszym zadaniem jest wybór odpowiedniego miejsca do spacerów. Najlepiej, aby było ono oddalone od ruchliwych ulic, niepokojących hałasów i swobodnie biegających zwierzaków. Wymarzony teren to zazwyczaj podwórko lub ogródek działkowy. Obszar powinien posiadać szczelne ogrodzenie. Zadbajmy również o roślinność w otoczeniu – upewnijmy się, że świnka nie zetknie się z żadnymi trującymi chwastami. Warto na podwórku wydzielić część osłoniętą przed słońcem, gdzie gryzoń będzie mógł odpocząć w przypadku upalnej pogody.

Jakie szelki wybrać dla świnki morskiej?


Świnki morskie to bardzo delikatne zwierzaki. Z tego względu potrzebują szelek specjalnie przystosowanych do budowy i rozmiarów ich ciała. Dobrze sprawdzą się akcesoria, które można wyregulować i precyzyjnie dopasować. Szelki nie mogą uwierać ani obcierać gryzonia. Warto sprawdzić, czy nie są zbyt ciasne. Pod odpowiednio dopasowaną uprząż powinniśmy bez problemu móc włożyć palec. Trzeba jednak pamiętać, że szelki dla świnki morskiej muszą posiadać klamry i zapięcia skutecznie zabezpieczające przed rozpięciem akcesorium. Nie możemy również zapomnieć o wygodzie naszego pupila. Właśnie dlatego należy szukać uprzęży wykonanych z miękkiego materiału, wyposażonych w dodatkową wyściółkę, znacząco podnoszącą komfort noszenia.

Jak spacerować ze świnką morską?


Mamy już odpowiednie szelki, wybraliśmy bezpieczne miejsce na spacer, ale o czym jeszcze musimy pamiętać, zanim udamy się na pierwszą przechadzkę z gryzoniem? O ile wielu właścicieli psów walczy z ulubieńcami ciągnącymi na smyczy, spacery ze świnką morską w żadnym wypadku nie mogą przypominać wędrówek z niesfornymi czworonogami. Wszelkie szarpnięcia mogłyby być dla małego zwierzaka katastrofalne w skutkach. Jak więc prawidłowo spacerować z gryzoniem? Świnka morska musi mieć zapewnione maksimum swobody.  Naszą rolą nie jest raczej decydowanie, w którym kierunku ma powędrować pupil, a jedynie nadzorowanie jego poczynań. Zwierzak musi mieć możliwość eksploracji otoczenia, w stopniu jak najbardziej samodzielnym.  Zadbajmy więc o to, żeby cały czas przechadzał się na luźnej smyczy. Aby wędrówki ze świnką morską były bezpieczne i przyjemne, konieczne jest precyzyjne poznanie języka gryzonia. Musimy nauczyć się reagować na subtelne sygnały wysyłane nam przez pupila. Dzięki temu na spacerze w porę rozpoznamy, że zwierzak jest zaniepokojony i unikniemy niepotrzebnych gwałtownych reakcji. Pamiętajmy, że świnki morskie to dość płochliwe stworzenia. W obliczu niebezpieczeństwa mogą zastygnąć w bezruchu. Jeśli więc zauważymy coś potencjalnie groźnego, lepiej od razu wziąć zwierzaka na ręce i powoli oddalić się od zagrożenia. Przed spacerem na podwórku dobrze też przećwiczyć ze świnką chodzenie na smyczy w mieszkaniu.

↓ SZELKI ZE SMYCZĄ DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz