środa, 15 marca 2017

Ściółka dla królika

Wybór odpowiedniej ściółki dla królika nie jest wcale prostym zadaniem. Nawet wśród miłośników uszatych zwierzaków nie ma bowiem pełnej zgody co do tego, jakie podłoże jest najlepsze dla ich podopiecznych. Tymczasem w dużej mierze to właśnie od ściółki, na jaką się zdecydujemy, zależy komfort życia i zdrowie naszego pupila. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając podłoże dla królika?


Jakie cechy musi mieć ściółka dla królika?


Króliki to nad wyraz czyste zwierzaki. Zajęczaki często same dbają o porządek w klatce – w tym celu wydzielają w swoim mieszkanku część przeznaczoną na toaletę. Jeśli zatem w rogu króliczego lokum postawimy niewielką kuwetę z odpowiednią ściółką, nie będziemy musieli wymieniać całego podłoża. Niektóre zwierzaki mogą potrzebować małej zachęty do korzystania z toalety – zawsze jednak warto próbować przekonać pupila do jej używania.  Dzięki temu będzie nam znacznie łatwiej zachować odpowiednią higienę w klatce milusińskiego. Ściółka do króliczej kuwety musi więc być przede wszystkim bardzo chłonna i dobrze absorbować nieprzyjemne zapachy. Oczywiście powinna być też nietoksyczna i bezpieczna dla uszatego podopiecznego.

Czy jednak królik, który korzysta z kuwety, potrzebuje podłoża także w pozostałej części klatki? Z całą pewnością – tak. Chodzenie po plastikowej podłodze może bowiem nie być dla zajęczaka zbyt komfortowe. Jaka ściółka sprawdzi się zatem idealnie w lokum uszatego zwierzaka? Podłoże dla królika powinno być mięciutkie, a poza tym nie może także przyczepiać się do futerka ani łapek. Często najłatwiej określić, czy ściółka jest odpowiednia, po zachowaniu królika. Pamiętajmy jednak – podłoże dla uszatego pupila w żadnym wypadku nie może pylić ani uwalniać szkodliwych substancji. Warto szukać produktów naturalnych i biodegradowalnych produktów.

Jakie podłoże wybrać dla królika?


Żwirek, sianko, a może trociny – którą ściółkę powinniśmy zafundować królikowi? Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Najłatwiej wskazać chyba podłoże odpowiednie do kuwety naszego pupila. W tym przypadku na ogół najlepiej sprawdza się drewniany żwirek. Granulat odznacza się wysoką chłonnością – świetnie absorbuje wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Jest też całkowicie bezpieczny i naturalny, a więc królik nie jest narażony na pyły ani toksyczne substancje lotne.

↓ TROCINY DLA KRÓLIKA ↓ Trochę więcej problemów może sprawić nam wybór odpowiedniego podłoża, którym wyścielimy całą klatkę. Ze względu na obecność fenoli, raczej odradza się stosowanie trocin sosnowych, które prawdopodobnie mogą wpływać negatywnie na funkcje wątroby [1]. Bezpieczne są za to wióry wytworzone z osiki. Dobrym rozwiązaniem może być też zastosowanie ściółki stworzonej z włókien celulozowych, pozyskanych na drodze recyklingu. Jest ona w 100% naturalna, miękka, a przy tym nie pyli i nie zagraża zdrowiu uszatych pupili. Odznacza się też świetną chłonnością, dlatego można z powodzeniem stosować takie podłoże, nawet gdy zwierzak nie korzysta dodatkowo z kuwety.

Królik beztrosko wylegujący się na sianku to obraz, który ma przed oczami wielu miłośników małych ssaków. Czy sianko rzeczywiście nadaje się jako ściółka do klatki sympatycznego zajęczaka? Nie ulega wątpliwości, że to jedno z najbardziej naturalnych podłoży. Króliki często próbują podgryzać podłoże – co w przypadku naturalnej ściółki nie jest żadnym problemem. Sianko, zastosowane jako ściółka, dostarcza im też komfortowych warunków do wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że w przypadku takiego podłoża trzeba szczególnie dbać o jego czystość. Sianko musimy zatem często wymieniać. Jeśli zaś nasz podopieczny wcale nie używa kuwety, trzeba postarać się o inną ściółkę.

↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓A może to nasz królik sam podpowie nam, jakiej ściółki potrzebuje? Zastanówmy się, czy oddałby wszystko za odrobinę siana, czy raczej więcej frajdy dostarczy mu rozkopywanie podłoża? Weźmy pod uwagę również to, czy nasz podopieczny jest łakomczuchem, który prawdopodobnie nie będzie miał żadnych oporów przed zjadaniem podłoża. Najlepiej przetestować różne ściółki – wtedy na pewno łatwiej będzie nam podjąć odpowiednią decyzję.

↓ GRANULAT DLA KRÓLIKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródła:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17770428

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz