poniedziałek, 6 marca 2017

Ściółka dla chomika

Każdy właściciel chomika chciałby, aby jego zwierzak w klatce czuł się jak najlepiej. Pyszne jedzenie, różnorodne zabawki, a może nasza czuła opieka – co uczyni gryzonia naprawdę szczęśliwym? Jak się okazuje, masę radości może dać naszemu podopiecznemu możliwość wykonywania normalnych chomikowych czynności. Z tego względu warto dobrze zastanowić się nad wyborem ściółki dla pupila, która pełni nie tylko funkcję higieniczną, ale również pozwala zwierzakowi zaspokajać jego naturalne potrzeby.


Dlaczego rodzaj ściółki jest tak istotny dla chomika?


Z pewnością dla nikogo nie jest tajemnicą, że chomiki uwielbiają kopać. Nie jest to wcale sposób na walkę z nudą, lecz raczej przejaw prawdziwej natury gryzonia. Na wolności zwierzaki te z uporem maniaka kopią tunele i drążą korytarze. W podziemnych rezydencjach chomików nie może zabraknąć różnorodnych pomieszczeń, takich jak: spiżarnie, sypialnie, toalety. Gryzonie żyją zatem w ciągłym kontakcie z podłożem. Nic więc dziwnego, że przykładają tak dużą wagę do wyboru odpowiednich miejsc do drążenia tuneli. Równie starannie kompletują elementy mające posłużyć im jako wyściółka do gniazda. W warunkach domowych nasi milusińscy nie mają takich możliwości – dysponują bowiem tylko takim podłożem, jakie im dostarczymy. Z tego względu trzeba zadbać o to, aby nasz zwierzak miał taką ściółkę, jakiej potrzebuje. Nie można przy tym zapominać, że poszczególne gatunki chomików żyją często w zupełnie innych środowiskach – a więc mają także odmienne preferencje co do ściółki.

Jakie cechy powinna mieć ściółka dla chomika?


Ściółka dla chomika musi ułatwiać nam zachowanie odpowiedniej czystości w klatce naszego ulubieńca. Z pewnością powinna zatem dobrze pochłaniać wilgoć. Równie istotne jest, aby podłoże nadmiernie nie pyliło. Kurz to bowiem prawdziwa zmora alergików, będących miłośnikami gryzoni. Ponadto trzeba zadbać o wygodę i bezpieczeństwo małego pupila. Należy unikać twardych i posiadających ostre elementy ściółek. Warto pamiętać, że zwierzaki nie mają oporów przed gryzieniem, a nawet połykaniem podłoża. Upewnijmy się więc, że jest ono nietoksyczne. Ogólnie można przyjąć, że im bardziej naturalna ściółka, tym lepsza dla gryzonia. Odpowiednia podłoże musi umożliwiać chomikowi swobodne kopanie. Aby gryzoń mógł zagrzebywać się w ściółce, warto zadbać również o to, by miał jej pod dostatkiem – minimum to około 5 cm.

Jaką ściółkę wybrać dla chomika?


Trociny – to zazwyczaj pierwsze, co przychodzi nam na myśl, jeśli zastanawiamy się nad zakupem ściółki dla chomika. Podłoże z naturalnych włókien celulozowych ma w istocie wiele zalet. Przede wszystkim jest zazwyczaj miękkie i umożliwia gryzoniowi swobodne kopanie. Nie zawiera też niebezpiecznych sztucznych dodatków.  Jeśli zdecydujemy się na trociny, powinniśmy szukać takich, które zostały uprzednio oczyszczone, pozbawione pyłów, a także posiadają dużą powierzchnię chłonną.

↓ TROCINY DLA CHOMIKA ↓ 
 

Specyficznym rodzajem ściółki dla chomika jest ta wykonana z konopi. Zazwyczaj chłonie wilgoć lepiej niż trociny, a przy tym nie pyli w takim stopniu jak one. Może się również okazać, że będzie szczególnie odpowiadać zapalonym budowniczym, jakimi są niektóre chomiki, ze względu na to, że zapewnia dużą stabilność stworzonym przez zwierzaki korytarzom.

Jako podłoże dla chomika można także wykorzystać specjalne granulaty. Należy oczywiście wybierać te wykonane z włókien roślinnych. Ogromną zaletą żwirku jest wysoka zdolność do absorpcji wilgoci i pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Zazwyczaj podłoże granulowane można wymieniać rzadziej niż trociny.

↓ GRANULAT DLA CHOMIKA ↓ 


Trociny, włókna z konopi, granulaty, a czy jako ściółkę można zastosować również siano? Zdania na ten temat są podzielone. Siano nie pochłania wilgoci tak dobrze, jak trociny czy granulat – użyte jako ściółka będzie więc wymagało częstej wymiany. Nie ulega jednak wątpliwości, że sianko to naturalny element chomikowego środowiska, a także doskonała przekąska. Z całą pewnością należy podawać je gryzoniom, które w naturze żyją na obszarach trawiastych (np. chomikowi Campbella). Nie wolno zapominać, że sianko może także posłużyć naszemu pupilowi do budowy gniazda. Zawsze warto mieć je zatem w zanadrzu.

O ile raczej mało kto pokusi się o używanie piasku jako jedynego podłoża dla gryzonia, należy koniecznie udostępnić go zwierzakom, które w naturze żyją w suchym i gorących klimacie, na terenach pustynnych. Kąpiel piaskowa w specjalnej miseczce na pewno dostarczy frajdy chomikom syryjskim czy Roborowskiego.

↓ SIANO DLA CHOMIKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz