środa, 22 marca 2017

Pielęgnacja łap psa

Choć nasze zaradne czworonogi same troszczą się o stan swoich łap, to przy niektórych zabiegach pielęgnacyjnych nasza pomoc jest wręcz niezbędna. Podcinanie pazurów, usuwanie nadmiaru sierści, nawilżanie opuszek – wszystko to należy do stałych obowiązków każdego psiarza. Pamiętajmy, że nieustanny kontakt z różnorodnym podłożem oraz zmienne warunki atmosferyczne narażają psie łapy na zranienia i uszkodzenia. Jak zatem prawidłowo o nie zadbać?

Przyczyny uszkodzeń psich łap


Choć natura przystosowała psy do życia w różnorodnych warunkach, to łapy naszych czworonogów wciąż narażone są na podrażnienia i uszkodzenia. Psiaki przeważnie nie noszą obuwia, zatem ich łapy mają bezpośredni kontakt z podłożem, po którym stąpają. A warto pamiętać, że niska temperatura, zamarznięta nawierzchnia oraz sól wysypywana na chodniki sprzyjają uszkodzeniom psich łap równie mocno, co rozgrzany asfalt w upalny dzień.

Kończyny czworonogów mogą ucierpieć również pod wpływem kontaktu z substancjami drażniącymi. Różnorodne detergenty, środki do czyszczenia podłóg oraz dywanów mogą powodować podrażnienia, rogowacenie lub pęknie opuszków. Częstą przyczyną podrażnień są też alergie pokarmowe, objawiające się uporczywym swędzeniem łap. Naszych pupili dotykają także różnorodne schorzenia, takie jak nosówka czy hiperkeratoza. Nosówka, zwana również chorobą twardej łapy, to poważna choroba, której jednym z objawów jest twardnienie, a nawet odchodzenie poduszek łap. Natomiast hiperkeratoza, związana z nadmierną produkcją keratyny, powoduje rogowacenie i pękanie opuszków.

Jak dbać o opuszki łap psa?


Zdrowe i zadbane opuszki psich łap powinny być gładkie i elastyczne. Do naszych obowiązków należy zabezpieczanie ich przed rogowaceniem, pękaniem oraz wszelkimi uszkodzeniami. Przegląd łap pupila warto wykonywać po każdym spacerze, by upewnić się, że nie ma na nich żadnych zranień. Pamiętajmy, że wszelkie otarcia czy skaleczenia powinniśmy leczyć od razu.

Bardzo ważne jest regularne nawilżanie poduszek łap, tak aby nie straciły swej naturalnej elastyczności. Psie opuszki należy natłuszczać specjalnymi kremami, chroniącymi przed otarciami i pękaniem. O smarowaniu łap warto pamiętać przez cały rok, ale zabieg ten zyskuje na znaczeniu zimą. Rozsypany na chodnikach piach sprzyja podrażnieniom, a chlorek sodu obecny w soli rozmiękcza poduszki, powodując ich pękanie. Najlepsze preparaty do pielęgnacji psich łap to te z wazeliną, gliceryną oraz woskiem pszczelim. Niektóre z nich wzbogacone są o witaminę E oraz odpowiednie ekstrakty ziołowe o działaniu antybakteryjnym, łagodzącym i przyspieszającym gojenie naskórka. Środki tego typu nawilżą spód łapy, nadają jej elastyczność i tworzą solidną powłokę chroniącą przez zranieniami.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI ŁAP PSA ↓


Jak dbać o łapy psa zimą?


Niektóre psy, szczególnie te długowłose, wymagają dodatkowych zabiegów związanych z usuwaniem namiaru sierści na spodach łap. Zbyt długie futro chłonie wilgoć, gromadzi brud i piach, a zimą również zmieszany z solą śnieg. Tworzące się w ten sposób lodowe grudy sprawiają psu duży dyskomfort i utrudniają normalne chodzenie. Sierść należy zatem regularnie podcinać, przy pomocy specjalnie zaokrąglonych nożyczek.

Po każdym spacerze powinniśmy również przemyć łapy pupila w letniej wodzie, by pozbyć się soli i drobinek lodu, a następnie wetrzeć maść nawilżającą w opuszki.

Buty ochronne dla psów


Jeśli nasz pupil jest szczególnie wrażliwy na zimno, a jego łapy już nie raz cierpiały od śniegu soli i piachu, być może warto rozważyć zakup specjalnych butów ochronnych. Obuwie dla psów sprawdzi się przede wszystkim jako ochrona przed zimnem. Ułatwi czworonogowi chodzenie po zmarzniętej czy zaśnieżonej nawierzchni. A co najważniejsze ochroni jego łapy przed urazami mechanicznymi oraz szkodliwym działaniem soli i piachu.

↓ BUTY DLA PSA ↓


Jak obcinać pazury psa?


Nieodzownym elementem pielęgnacji psich łap jest systematyczne podcinanie pazurów. Jak często należy to robić? Mniej więcej raz w miesiącu, a na pewno wtedy, gdy chodzeniu psa towarzyszy charakterystyczny dźwięk pazurów stukających o podłogę. A jak się do tego zabrać? Jeśli nie chcemy, by nasz pupil reagował paniką już na sam widom obcinacza, powinniśmy przyzwyczajać go do tego od małego. Psie pazury obcina się specjalnymi cążkami, dostępnymi w sklepach zoologicznych. Najlepsze i najprostsze w użyciu są te z gilotynką. Obcinamy jedynie końcówkę pazura od dołu ku górze, uważając, by nie uszkodzić jego rdzenia. Pamiętajmy, by nigdy nie używać do tego nożyczek przeznaczonych dla ludzi, ponieważ pazury psa są dużo twardsze od naszych.

Przerośnięte pazury powodują duży dyskomfort podczas chodzenia. Mogą wbijać się w opuszki, powodując rany lub zmuszać psa do stawiania łap w nienaturalny sposób. A stąd blisko już do deformacji stawów i kręgosłupa, które niestety bywają nieodwracalne.

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Witam,

    Psie łapy jak i nosy to cudowne wytwory. Nosy zadbają o siebie same natomiast o "nasze" łapy musimy zadbać wspólnie. Szczególnie zimą kiedy to na drogi sypie się tony soli. Mieszkańcy miast są narażeni na to najbardziej.

    Warto zwracać uwagę co jakiś czas co nasz pies ma pod "butami":)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń