czwartek, 17 grudnia 2015

Czy pies musi być rasowy?


Oczywiście, że nie musi. To zależy od nas i naszych zwierzakowych preferencji. Jedni uwielbiają rasowe psiaki i wybierając pupila zwracają uwagę na konkretne cechy charakteru i wyglądu, inni przygarniają kochane kundelki, mające nieprzewidywalne, ale cudowne mieszanki genów.


Zakup lub adopcja psa to poważna sprawa


Podstawową sprawą jest odpowiedzialne podjęcie decyzji. Bez względu na to, czy wybierzemy rasowego, czy nierasowego czworonoga, musimy pamiętać, że taki pupil to dużo obowiązków i to przez wiele lat. Psu trzeba poświęcać sporo czasu, wychodzić na spacery, bawić się z nim, uczyć wielu rzeczy, często wytresować, zajmować się, kiedy jest chory, sprzątać, gdy zabrudzi… Jest tego całe mnóstwo.

Dodatkowo szczeniak z pewnością troszkę zniszczy nam dom, będzie siusiał w dziwnych miejscach, dopóki się nie nauczy, pogryzie meble. Z kolei na starość kudłacz będzie wymagał wyjątkowej troski i opieki oraz częstszych wizyt u weterynarza. Czasami noszenia na rękach, wychodzenia z nim w środku nocy, kiedy ma problemy żołądkowe albo z układem moczowym… Psiak jest od nas zależny, dlatego tak duża odpowiedzialność łączy się z podjęciem decyzji. Nie wolno tego robić bez przemyślenia sprawy.   

Zalety psów rasowych


Psy rasowe mają rodowód, a zatem dowód, że są, ujmując rzecz prosto, zgodne z wymaganiami (co do wzorca). Jeśli jest to dla nas bardzo ważne, oczywiście powinniśmy wybrać psiaka jak najbardziej rasowego. Po odpowiednim treningu i badaniach lekarskich, możemy wystawiać pupila na wystawach i zdobywać odznaczenia i nagrody. Jakie są największe plusy takich zwierzaków? Przede wszystkim do pewnego stopnia możemy wybrać charakter i wygląd.

Na świecie jest ponad 400 różnych ras. Kudłacze z każdej z nich mają więcej lub mniej pewnych cech osobowościowych. Jedne są bardziej łagodne, inne skore do zabawy, jeszcze inne świetnie sprawdzają się jako obrońcy domu. To ważne, by mieć świadomość, jakie umiejętności powinniśmy rozwijać w pupilu. Jest do pewnych zajęć bardziej predestynowany (genetycznie) niż do innych. Teriery kochają tropić. Boksery są doskonałymi niańkami do dzieci. A retrievery uwielbiają aktywnie spędzać czas.

Nie zaskoczy nas również przyszły wygląd psiaka, bo już podczas wybierania szczeniaka wiemy, jak w przybliżeniu będzie się prezentował dorosły osobnik. Każdy pies oczywiście jest inny i niepowtarzalny, ale nie zmienia to faktu, że jest coś takiego jak model rasy  i można na nim polegać. Daje to ogromne możliwości wyboru: mamy okazję zdecydować, czy chcemy oklapnięty, czy sterczący kształt uszu, jaki rodzaj i faktura sierści bardziej nam odpowiada, który kolor, kształt pyszczka lub ogona jest najpiękniejszy,

Dodatkowo rodowodowe czworonogi mają zazwyczaj dobrą przeszłość, co oznacza, że raczej nie siedziały w schronisku, nie przeszły wielu traumatycznych przeżyć i cierpień. To oznacza, że będą mniej zestresowane i bardziej ufne wobec człowieka.

Na alergię pies rasowy


Jedne rasy psów produkują o wiele więcej alergenów od innych. Związane jest to przede wszystkim z fakturą futra i jego skłonnością do wypadania. Oczywiście dla alergików wymarzone są zwierzaki bezwłose, ale niektóre futrzaste rasy też są mocno „hipoalergiczne”. Najbardziej polecane są maltańczyki, sznaucery, pudle, czy grzywacze chińskie. 

Co wziąć pod uwagę, decydując się na rasowego psa


Musimy przede wszystkim określić swoje możliwości, potrzeby i oczekiwania w stosunku do czworonoga. I zadać sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi sprostać jego wymaganiom i zajmować się kudłaczem tak, aby mógł w pełni robić to, do czego został stworzony. 

Zalety kundelków


Nie każdy musi mieć rasowego psiaka. Kundelki są równie urocze i kochane. Aspekt nieprzewidywalności, co naprawdę z nich wyrośnie, jest dla wielu właścicieli bardzo ważny. Mają w domu skomplikowaną istotę, obdarzoną wieloma cechami charakteru, która tak jak człowiek dorasta, dojrzewa i przechodzi przemiany. Kundelki łączą w sobie mieszanki genów przeróżnych osobników i ras, co w gruncie rzeczy sprawia, że są często bardzo zdrowe i odporne na wiele schorzeń. Ich cechy zostały dopasowane przez naturę, a nie w naukowych eksperymentach.

Te zabierane ze schroniska potrafią mieć jednak traumatyczną przeszłość, z którą trzeba będzie się zmierzyć. Takie zwierzaki potrzebują wyjątkowo dużo wyrozumiałości, cierpliwości i opieki. Nie ma jednak nic piękniejszego, niż przygarnięcie w odruchu czystej miłości takiego psiaka i zapewnienie mu pięknego, długiego życia. 

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.com
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz