niedziela, 15 marca 2015

Jak wygląda proces adopcji zwierząt ze schroniska

Jak wygląda proces adopcji zwierząt ze schroniska

W Polsce istnieje wiele schronisk dla zwierząt. Większość z nich jest przepełniona. Codziennie, w każdym z nich, pojawia się kilka nowych czworonogów. Każdy z nich pragnie miłości i domowego ciepła. 

Jeśli zastanawialiście się nad przygarnięciem czworonoga, adoptujcie podopiecznego z któregoś z polskich schronisk. W każdym z nich znajdziecie zwierzątka, których marzeniem jest stały dom i rodzina, z którą codziennie będą mogły się bawić.

Jak wygląda procedura adopcyjna zwierząt w Polsce


Zanim postanowicie adoptować zwierzę ze schroniska, musicie być pewni, że spełniacie poniższe warunki:
  • macie ukończone 18 lat,
  • posiadacie dokument tożsamości, który będzie potwierdzał Waszą wiarygodność,
  • Wasze miejsce zamieszkania jest odpowiednio przygotowane na przybycie nowego domownika,
  • musicie mieć zakupione wszelkie rzeczy potrzebne dla danego zwierzątka, np. kuwetę, smycz, miski na wodę i jedzenie, itp. 

Jeśli spełniacie powyższe warunki i wybierzecie już, którego czworonoga chcielibyście zabrać do domu, czeka Was jeszcze procedura adopcyjne. Jest ona prosta i szybka, ale niezbędna. Dzięki niej wolontariusze ze schroniska mają pewność, że zwierzę trafi w dobre i odpowiedzialne ręce. 
  1. Wolontariusze mają obowiązek poinformować potencjalnego właściciela o całej znanej im historii czworonoga, czyli przebytych chorób, wieku, charakterze itp. 
  2. Następnie wolontariusze muszą wypytać przyszłego opiekuna o warunki mieszkaniowe itp. Chodzi o to, by upewnić się, czy dana osoba będzie w stanie opiekować się zwierzakiem.
  3. Jak zostaniemy ocenieni pozytywnie, przechodzimy do podpisania umowy adopcyjnej. Znajduje się w niej zapis, który umożliwia przeprowadzenie wizyty poadopcyjnej przez wolontariuszy schroniska. Zobowiązuje ona również do odpowiedniej opieki nad czworonogiem i w przypadku złamania któregoś z punktów, pupil może zostać nam odebrany. 
  4. W niektórych schroniskach musimy również uiścić opłatę adopcyjną. Pieniążki z niej uzyskane są przeznaczane na czworonogi, które nadal przebywają w schronisku. 

Pamiętajcie, że nie wszyscy mogą adoptować zwierzaka. Wolontariusze mają prawo odmówić wydania czworonoga osobom nietrzeźwym lub pod wpływem innych używek, oskarżonej o znęcanie się nad zwierzętami, chorej psychicznie lub ubezwłasnowolnionej oraz takiej, która wzbudza wątpliwości. Dzięki temu czworonóg nie trafi w złe ręce.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz