piątek, 20 marca 2015

Jak przygotować dziecko na pojawienie się psa w domu

Jak przygotować dziecko na pojawienie się psa w domu

Zanim postanowicie przygarnąć pieska, musicie być pewni, że Wasze dzieci będą wiedziały, jak się nim zająć. Musicie uświadomić im, że czworonogi to nie zabawki, a żywe istoty, które wymagają ciągłej opieki.

Wiele dzieci prosi swoich rodziców o psa. Nie wiedzą jednak, że zwierzę to również ogromna odpowiedzialność. Jak więc odpowiednio przygotować pociechę na przybycie nowego członka rodziny? Oto kilka propozycji:

 1. Poproście dziecko o to, by codziennie wstawało 1 godzinę wcześniej niż zazwyczaj. Nawet jeśli będzie śpiące, nie odpuszczajcie. Uświadomcie mu, że codziennie rano trzeba wyjść z pieskiem na spacer, co oznacza wcześniejsze wstawanie.
 2. Jeśli któryś z Waszych znajomych lub członków rodziny posiada psa, poproście go, by pozwolił Waszemu dziecku na kilka spacerów z czworonogiem. Nauczcie pociechę odpowiedniego prowadzenia psa na smyczy, wypowiadania podstawowych komend oraz sprzątania odchodów. 
 3. Nauczcie dziecko podstawowych informacji o psach, tzn. jak często należy je karmić, jak dużo wody powinny pić, jak często należy wychodzić z nimi na spacer, kiedy należy zabrać czworonoga do weterynarza, jak odpowiednio czesać go i kąpać, itp.
 4. Jeśli macie taką możliwość, zabierzcie dziecko do schroniska dla psów. Dzięki temu zobaczy, jak kończy się nieodpowiedzialna i lekkomyślna decyzja o przygarnięciu zwierzaka. 

Najlepsze psy dla dzieciWszystkie psy, jeśli zapewni się im odpowiednią opiekę i tresurę, nadają się na psy rodzinne. Istnieją jednak rasy, uważane za najodpowiedniejsze dla rodzin z dziećmi, m.in.:

 • Szwajcarskie Psy Pasterskie,
 • Border Collie,
 • Buldogi Angielskie,
 • Nowofundlandy,
 • Owczarki Szkockie Długowłose, czyli Collie,
 • Labrador Retriever,
 • Golden Retriever,
 • Cocker Spaniele Angielskie,
 • Beagle,
 • Cavalier King Charles Spaniele.

Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście psa, sami również musicie uzupełnić swoją wiedzę przed przygarnięciem czworonoga. Warto również poszukać w swoim mieście psiego przedszkola (jeśli macie zamiar przygarnąć szczeniaka), tresury dla psów oraz gabinetu weterynaryjnego, w którym będziecie leczyć zwierzaka. Dzięki temu będziecie świetnie przygotowani na przybycie nowego członka rodziny. 

Pamiętajcie, że pies nie może być nieprzemyślanym prezentem dla dziecka. Warto więc kilka razy zastanowić się zanim postanowicie przygarnąć czworonoga, ponieważ to głównie Wy będziecie musieli się nim zająć. Musicie również zdawać sobie sprawę z tego, że pupil to również wydatki – wszelkie leczenie, jedzenie, zabawki itp. kosztują. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz