piątek, 27 marca 2015

Felinoterapia, czyli terapia z udziałem kota

Felinoterapia, czyli terapia z udziałem kota

Od wielu lat, na całym świecie, koty wykorzystywane są w celach terapeutycznych. Ich obecność sprawia, że zdrowie osób cierpiących na takie schorzenia jak depresja czy autyzm, bardzo się poprawia.

Koty mają zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. W terapii z ich udziałem, czyli Felinoterapii, mogą brać udział osoby starsze, dzieci oraz ludzie cierpiące na choroby psychiczne. Jest ona jedną z form animaloterapii, często zalecaną osobom bojącym się psów (nie mogą one uczestniczyć w dogoterapii).

Kto może skorzystać z Felinoterapii?


Felinoterapię zaleca się osobom cierpiącym na takie choroby jak:
 • ADHD,
 • autyzm,
 • uszkodzenie wzroku i słuchu,
 • dystrofie mięśniową,
 • depresję,
 • artretyzm,
 • chorobę Alzheimera,
 • choroby psychiczne.

Choroby te, dzięki obecności kociego psychologa, mają łagodniejszy przebieg. Objawy nie zniknął całkowicie, ale dzięki Felinoterapii będą mniej uciążliwe.

Jaki powinien być kot terapeuta?


Nie każdy kot może zostać terapeutą. Czworonóg powinien mieć ukończony 1 rok życia, ponieważ dopiero wtedy można określić jaki jest jego charakter i czy jego socjalizacja przebiegła prawidłowo. Musi być również odporny na choroby, mieć aktualne szczepienia oraz świadectwo lekarza weterynarii o dobrym zdrowiu.

Najważniejsze jest jednak to, by potencjalny kandydat na kociego terapeutę lubił ludzki dotyk, nie bał się obcych oraz dobrze reagował na obecność dzieci. Musi być przygotowany na różnego typu sytuacje, hałas, nowe przedmioty oraz zapachy. Powinien również tolerować podróże transporterkiem w samochodzie, ponieważ, jako koci terapeuta, będzie często podróżował.

Warto również, by czworonóg nie miał tendencji do podgryzania przewodów, czy rurek. Będąc w szpitalu powinien być grzeczny, a nie rozpraszać się wszystkim dookoła.

Jak Felinoterapia wpływa na chorego?


Kontakt z kotem wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka, m.in.
 1. Zmniejsza poczucie samotności.
 2. Dzieci chore na autyzm otwierają się na dotyk, na bliskość, na obecność innych ludzi i zwierząt. Istnieje wiele udokumentowanych przypadków, w których czworonóg zmienił zachowanie chorego dziecka.
 3. Obniża ciśnienie krwi.
 4. Naładowuje pozytywną energią.
 5. Uczą cierpliwości, zmniejszają poziom agresji oraz poprawiają nastrój.
 6. Koi dolegliwości reumatyczne – koty wyczuwają miejsce bólu i kładą się na nie, by ulżyć w cierpieniu i wyleczyć pacjenta.
 7. Uśmierza ból.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz