niedziela, 22 marca 2015

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Jeśli przygarnęliście już pieska, ale niestety nie macie czasu na to, by zabrać go na tresurę, sami nauczcie go podstawowych komend.

Spacer z psem powinien być przyjemnością. Niestety, jeśli czworonóg jest nieposłuszny, przyjemność staje się przykrą odpowiedzialnością. Warto więc nauczyć swojego pupila kilku podstawowych komend. Oto najważniejsze z nich:

  1. Siad – najprostszą i najbardziej skuteczną metodą na nauczenie psa tej komendy jest jednoczesne przesuwanie dłoni ze smakołykiem za głowę czworonoga i wymówienie komendy „siad”. Za każdym razem, gdy pies usiądzie, nagradzamy go przysmakiem, chwalimy, możemy również go pogłaskać. Czynność tą powtarzamy kilka razy, aż pupil będzie reagować już na samą komendę „siad”.  Metoda ta jest efektywna, ponieważ czworonóg instynktownie siada w momencie, gdy nasza dłoń ze smakołykiem znajduje się za jego głową. 
  2. Waruj – po nauce siadania, następną ważną komendą jest „waruj”. Gdy czworonóg znajduje się w pozycji siedzącej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół – od nosa po przednie łapy pupila. Jednocześnie wymawiamy komendę „waruj”. Czworonóg powinien odruchowo położyć się na ziemi. Gdy to zrobi, dajemy mu smakołyk i chwalimy. Czynność powtarzamy kilka razy, za każdym razem nagradzając psa. 
  3. Zostań – jest to bardzo przydatna komenda, ale również najtrudniejsza z całej tej listy. Na początku pies powinien być na smyczy. Zaczynamy od wydania komendy „siad” i chwalimy pupila. Następnie odchodzimy od niego na około pół metra, wydajemy komendę „zostań” i wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z otwartą dłonią oraz palcami skierowanymi ku górze. Gdy czworonóg wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go smakołykiem oraz chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie do momentu, gdy pies będzie nieruchomy przez parę sekund. Następnie, gdy pies już przyswoi komendę „zostań”, wydajemy ją i odchodzimy dwa kroki w prawo, potem w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Za każdym razem zwiększamy dystans i ponownie wydajemy komendę. Pamiętajcie, że komendę „zostań” odwołujecie komendą „do mnie” albo w momencie, gdy wrócimy do pupila. 
Wszystkich tych komend możecie nauczyć psa sami. Nie są one trudne, ale przygotujcie się na to, że będziecie musieli przeznaczyć na ich trening trochę czasu. Najlepiej, by powtarzać je codziennie, by zapadły czworonogowi głęboko w pamięć. Wystarczy 10 minut dziennie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz