środa, 3 września 2014

Ozdoby do akwarium

Ozdoby do akwarium
W szerokim ujęciu, ozdobami do akwarium możemy nazwać wszystko, co służy do aranżacji jego wnętrza, od naturalnych kamieni po wykonane z tworzywa figurki nurków. Wybierając elementy dekoracji, czy to naturalne czy sztuczne, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, by nasze akwarium nie tylko ładnie wyglądało, ale również, by jego żywi mieszkańcy dobrze się w nim czuły.

Naturalne ozdoby do akwarium


Naturalne ozdoby do akwarium to przede wszystkim różnego rodzaju kamienie i skałki oraz korzenie. W naszym zbiorniku możemy umieszczać tylko takie, które nie zmieniają w niekorzystny sposób parametrów wody. Dotyczy to głównie kamieni i skałek.

Poważnym błędem jest na przykład wkładanie skałek wapiennych do akwarium z rybkami preferującymi miękką i kwaśną wodę. Wapień będzie się rozpuszczać, zwiększając znacznie twardość i zasadowość, przez co prędzej czy później rybki zaczną chorować, a nawet zdychać. Jeśli zatem nie potrafimy rozróżniać minerałów, lepiej kupić kamienie i skałki w sklepie zoologicznym, po uprzednim zasięgnięciu rady sprzedawcy.

Podobnie jest z naturalnymi korzeniami. Te znalezione w lesie, po umieszczeniu w akwarium, szybko zaczną gnić, zatruwając wodę. Nie mówiąc już o tym, że naturalna wyporność drewna sprawi, że będą pływały po powierzchni.

Oczywiście korzenie takie można odpowiednio spreparować. Zadanie to jest jednak trudne i pracochłonne, a efekty nie zawsze zadowalające. Z tego powodu lepiej korzenie do akwarium kupić w sklepie zoologicznym. Są bezpieczne dla ryb i gotowe do użycia – trzeba je tylko przepłukać ciepłą wodą, by oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń.

Naturalną dekoracją akwarium są także muszle. Niewątpliwie ładnie się prezentują, ale nadają się one praktycznie tylko do dekoracji akwariów morskich. W większości zbiorników słodkowodnych nie należy ich umieszczać, ponieważ niekorzystnie wpływają na chemiczny skład wody.

Jeśli za ozdoby uznamy wszystko, co służy do dekoracji akwarium, również żywe rośliny będą się do nich zaliczały. Trzeba je także umiejętnie dobrać i wiedzieć, jak się nimi opiekować. I w tym względzie możemy liczyć na pomoc sprzedawcy w sklepie zoologicznym, ale warto także sięgnąć do książek lub poszukać informacji w internecie.

Sztuczne ozdoby do akwarium


Asortyment sztucznych ozdób do akwariów jest ogromny. Wiele z nich ma imitować naturalne elementy podwodnego krajobrazu takie, jak kamienie, skałki czy korzenie. Na sklepowych półkach znajdziemy też dużo takich dekoracji, które z naturą nie mają nic wspólnego: skrzynie piratów, modele statków, imitacje starożytnych zabytków, zameczki, figurki zwierząt i ludzi, itd.

Do omawianej grupy ozdób do akwariów należą również sztuczne rośliny oraz korale lub inne osiadłe zwierzęta morskie. Trzeba przyznać, że niektóre z nich naprawdę przypominają swe żywe pierwowzory.

Wszystkie sztuczne dekoracje do akwarium powinny być wykonane z nietoksycznych materiałów, które nie wpływają negatywnie na jakość wody. Nie należy więc wkładać do zbiornika bibelotów, które służą do ozdoby mieszkania. 


Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie 1.: Fotolia.com
 


1 komentarz:

  1. Super. Ja jestem na etapie kupowania wyposażenia do akwarium, a Twoje propozycje są bardzo pomocne.

    OdpowiedzUsuń