wtorek, 9 września 2014

Preparaty do uzdatniania wody w akwarium

Preparaty do uzdatniania wody w akwarium
Woda z kranu, którą zwykle stosujemy w akwarystyce, w swej pierwotnej postaci nie nadaje się dla ryb. Przede wszystkim zawiera chlor i inne związki, które są dla nich szkodliwe. Dla niektórych gatunków ma ona również nieodpowiedni odczyn i twardość. Przed użyciem wodę z kranu trzeba więc odpowiednio przygotować, co określamy mianem uzdatniania. Na rynku zoologicznym dostępne są liczne preparaty, które znacznie nam to ułatwiają.

Preparaty usuwające z wody chlor i metale ciężkie


Preparaty te są podstawowymi środkami służącymi do uzdatniania wody w akwarium. Ich głównym zadaniem jest wyeliminowanie z wody chloru i metali ciężkich. Często też zawierają dodatkowo korzystne dla ryb związki chemiczne takie, jak koloidy i witaminy.

Środki z tej grupy nazywane są potocznie po prostu uzdatniaczami i przy ich użyciu możemy otrzymać wodę, w której możemy hodować większość gatunków rybek tropikalnych.


Preparaty zmieniające twardość i odczyn wody


Dla zdrowia i życia ryb duże znaczenie ma odczyn, czyli pH wody oraz jej twardość. Jeśli parametry te są nieodpowiednie, to po wstępnym uzdatnieniu wody wyżej opisanymi środkami, musimy je skorygować. Można to zrobić przy pomocy odpowiednich preparatów.

Środki te możemy podzielić na dwie grupy: zakwaszające i zmiękczające wodę oraz alkalizujące i zwiększające jej twardość. Twardość i odczyn są bowiem ze sobą powiązane. Zakwaszając wodę jednocześnie ją zmiękczamy, a alkalizując, utwardzamy.

Niestety korygując pH, wpływamy wyłącznie na twardość węglanową, czyli zawartość węglanów w wodzie. I to w niewielkim stopniu. By zmienić twardość niewęglanową, uzyskać wodę bardzo miękką lub bardzo twardą, musimy sięgnąć po inne środki

Niektóre z preparatów służących do zakwaszania wody, np. wyciągi z torfu, dostarczają dodatkowo innych substancji takich, jak garbniki. Dzięki nim możemy otrzymać tzw. „czarną wodę”, która jest idealna dla hodowli wielu gatunków ryb południowoamerykańskich.


Inne preparaty wpływające na jakość wody w akwarium


Jeśli za uzdatnianie uznamy proces przygotowania wody, która będzie jak najbardziej odpowiadała naszym rybom, to do środków uzdatniających możemy również zaliczyć różnego rodzaju preparaty, które korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców akwarium.

Będą to zatem różnego rodzaju witaminy i minerały, biostymulanty, czy też środki usuwające biologiczne zmętnienie wody.

W przeciwieństwie do wcześniej zaprezentowanych preparatów, produkty te można bez obaw stosować bezpośrednio w zbiorniku z rybami.


Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie 1.: Fotolia.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz