piątek, 26 września 2014

Zabawki dla ptaków

Zabawki dla ptaków
Zabawki kupujemy praktycznie tylko papugom. Nie znaczy to, że inne gatunki się nie bawią. U różnych ptaków obserwowano zachowania, które mogą być interpretowane jako zabawa. Jednak zabawek jako takich potrzebują właściwie tylko papugi.

Dlaczego papugi potrzebują zabawek


Niektórzy uważają, że zdolność do zabawy właściwa jest tylko bardzo inteligentnym gatunkom zwierząt. Papugi niewątpliwie do takich należą. Różnego rodzaju badania przeprowadzane na świecie dowodzą, że inteligencja tych ptaków odpowiada inteligencji dwu lub trzyletniego dziecka.

Papugi są niezwykle ciekawe otaczającego je świata. Dużo czasu poświęcają na badanie wszystkiego, co znajduje się w ich otoczeniu. I szybko i chętnie uczą się wielu rzeczy. Zabawa jest również formą uczenia się i poznawania świata, dlatego ptaki te lubią się bawić. Co więcej jest im to potrzebne do prawidłowego rozwoju psychicznego.

Zabawki dostarczają im rozrywki i stymulują ich aktywność ruchową i umysłową. U papug pozbawionych możliwości zabawy możemy obserwować wiele patologicznych zachować, takich jak wyskubywanie sobie piór. Dziobanie i niszczenie zabawek zapobiega również przerostowi dziobów – skubiąc zabawki, papugi je sobie ścierają.

Ptaki, jak dzieci, z czasem nudzą się swoimi zabawkami, dlatego trzeba im stale kupować nowe, inne.

Najlepsze zabawki dla papug


Dobra zabawka dla ptaków przede wszystkim powinna być wykonana z materiałów bezpiecznych dla zwierząt. Najwięcej bowiem rozrywki dostarcza papugom rozbieranie zabawek na czynniki pierwsze. Jako, że ptaki te mają niezwykle mocne dzioby, dużo czasu im to nie zajmuje.

Godne polecenia są zatem zabawki wykonane z drewna i bawełny, przy produkcji których nie użyto toksycznych farb i klei. Im bardziej różnorodny kształt ma zabawka, im więcej różnych elementów ona zawiera, tym jest dla ptaki bardziej interesująca. Nawet jednak zwykły gruby, pleciony bawełniany sznur jest dla nich atrakcyjny, ponieważ wyskubywanie nitek również dostarcza im wielu rozrywki.

Dla papug ważne jest także to, by zabawka była jak najbardziej kolorowa. Oczy ptaków zdolne są do widzenia całej gamy barw, a kolory odgrywają ważną rolę w ich życiu. Ich zainteresowanie wzbudzają również zabawki wydające jakiś dźwięk, np. dzwoneczki.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz