wtorek, 19 sierpnia 2014

Jaki grzebień i jaką szczotkę wybrać dla kota?

Jaki grzebień i jaką szczotkę wybrać dla kota?
Czym czesać kota? Jakim grzebieniem lub jaką szczotką? Wszystko zależy od rodzaju okrywy włosowej. Koty różnych ras mają różne futro, dlatego nie bez znaczenia jest to, czym je czeszemy.

Jakie rodzaje futra mają nasze koty?


Wszyscy wiemy, że koty mogą mieć włosy długie lub krótkie, ale czy wszyscy zwróciliśmy uwagę na to, że mogą mieć one futro gęste lub rzadkie? Zależy to od ilości podszerstka, czyli włosów puchowych, które chronią przed zimnem. Kocie futro może być zatem również gęste lub rzadkie, a cecha ta wcale nie zależy od jego długości.

Biorąc pod uwagę długość okrywy włosowej i jej gęstości, kocie rasy możemy podzielić na cztery grupy:

  • koty krótkowłose o gęstym futrze,
  • koty krótkowłose o rzadkim futrze,
  • koty długowłose o gęstym futrze,
  • koty długowłose o rzadkim futrze.

Czym czesać koty krótkowłose o gęstym futrze?


Krótkie i gęste futro mają na przykład koty rosyjskie niebieskie. Ich okrywa włosowa jest co prawda krótka, ale z dużą ilością podszerstka, które stanowi doskonałą warstwę izolacyjną, dzięki której nie straszne im są nawet największe mrozy.

Przy czesaniu takiego futra najlepiej sprawdzają się metalowe zgrzebła o krótkich, wygiętych zębach. Doskonale zbierają martwe włosy, dlatego są niezastąpione szczególnie w okresach intensywnego linienia, np. wiosną.

Na pierwszy rzut oka, szczotki te wydają się „groźne” - można by pomyśleć, że ostre metalowe zęby pokaleczą kocią skórę, ale w rzeczywistości zwierzakowi nic się nie stanie. Gęste futro nie tylko chroni je przed zimnem, ale również przed poranieniem przez szczotkę. W istocie, wielu kotom takie drapanie sprawia przyjemność.

Koty o krótkim i gęstym futrze można także czesać niezbyt miękkimi szczotkami włosianymi, zgrzebłami gumowymi lub rękawicami do czesania. Z gęstego futra nie zbierają one jednak martwych włosów aż tak dobrze, dlatego lepiej sprawdzają się poza okresami linienia.

Przy czesaniu kocich ras o takim rodzaju okrywy włosowej nie sprawdzają się natomiast grzebienie. Owszem możemy używać gęstego grzebyka o krótkich zębach, ale wyczesywanie futerka z martwych włosów przy jego użyciu jest mało efektywne.

Jaki grzebień i jaką szczotkę wybrać dla kota?

Czym czesać koty krótkowłose o rzadkim futrze?


Jako przykład ras o rzadkim, krótkim futerku możemy podać koty syjamskie i koty orientalne. Rozwijały się one w ciepłym klimacie, nie wykształciły więc gęstego podszerstka dla ochrony przed chłodem. Nie było takiej potrzeby.

Taka okrywa włosowa nie tylko nie zabezpiecza przed mrozem, nie chroni również delikatnej kociej skóry przed skaleczeniami. Z tego powodu do czesania ras o tym typie futerka najlepiej używać miękkich włosianych szczotek, gumowych zgrzebeł lub gumowych rękawic do czesania. W tym przypadku wystarczająco dobrze zbierają one martwy włos, nawet w okresach linienia.

Czym czesać koty długowłose o gęstym futrze?


Spośród ras o takiej okrywie włosowej możemy wymienić koty syberyjskie, koty norweskie leśne i koty perskie.  Różnią się jednak one strukturą futra. U dwóch pierwszych długie i gęste włosy rozwinęły się bowiem po to, by chronić przed mrozem, u trzeciej jest wynikiem hodowlanej selekcji i akurat nie stanowi dobrego zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pomimo różnic w strukturze okrywy włosowej u kotów z tej grupy, przy ich czesaniu zawsze sprawdzają się grzebienie i szczotki o długich, dość sztywnych, prostych i niezbyt gęsto osadzonych zębach. Pozwalają one dokładnie rozczesać futro, ale jednocześnie nie wplątują się we włosy i nie wyrywają ich. W przeciwieństwie do metalowego zgrzebła o krótkich i zagiętych ząbkach, o którym była mowa powyżej.

Wspominam o tym zgrzeble dlatego, że wielu właścicieli kotów długowłosych używa go do czesania swoich pupili. Robią to nawet niektórzy hodowcy. Moim zdaniem jednak, taka szczotka szarpie i wyrywa długie kocie futerko. I wcale dobrze go nie wyczesuje – ma zbyt krótkie zęby. Możemy jej używać wyłącznie do wyczesywania brzucha zwierzaków o takim typie okrywy włosowej – w tym przypadku sprawdza się całkiem nieźle.

Do pielęgnacji kotów o długim i gęstym futrze zupełnie nie nadają się szczotki włosiane, gumowe oraz rękawice do czesania.

Jaki grzebień i jaką szczotkę wybrać dla kota?

Czym czesać koty długowłose o rzadkim futrze?


Długie, ale rzadkie futro mają na przykład koty orientalne krótkowłose. Ich okrywa włosowa jest co prawda długa, ale bez gęstego podszerstka, więc przed mrozem ich nie ochroni.

Koty o długim, ale rzadkim włosie najlepiej czesać grzebykami o krótkim ząbkach, ewentualnie delikatnymi szczotkami o zębach prostych i niezbyt gęsto osadzonych.

Czym czesać koty, których gęstość futra zależy od pory roku?


U niektórych kotów gęstość futra zmienia się diametralnie zależnie od pory roku. Możemy to zaobserwować choćby u naszych rodzimych dachowców, zwłaszcza tych, które dużo czasu spędzają na dworze. Zimą ich sierść jest gęsta, latem zupełnie rzadka. Podobnie jest na przykład u tureckich vanów, których futro w lecie nie tylko staje się rzadsze, ale i znacznie krótsze.

Sezonowa zmiana okrywy włosowej u kotów jest naturalnym przystosowaniem do zmiennych warunków atmosferycznych w różnych porach roku. W czasie letnich upałów zwierzę nie potrzebuje gęstego futra, które chroni je przed mrozem w okresie zimowym. Tak jest nie tylko w naszym kraju, ale i tam, skąd pochodzą wspomniane tureckie vany. Może nie wszyscy wiecie, ale w rejonach Turcji, w których rasa ta się ukształtowała, zimą jest naprawdę mroźno.

Ze zrozumiałych zatem względów, do czesania kotów, u których sezonowa zmiana okrywy włosowej jest tak duża, zależnie od pory roku używamy różnych szczotek i grzebieni.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie 1. Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz