piątek, 25 października 2013

Karmy dla kotów sterylizowanych

Karmy dla kotów sterylizowanych
Jeśli jesteśmy właścicielami kota po zabiegu kastracji, możemy podawać mu specjalną karmę dla kotów sterylizowanych. Produkuje je większość firm zajmujących się wytwarzaniem karm dla zwierząt domowych, np. Brit, więc nie powinno być problemów z kupnem takiej, która będzie kotu smakować. Karmy te są tak opracowane, by utrzymać kastrowanego zwierzaka w dobrej kondycji.

Główne cechy karm dla kotów sterylizowanych


Karmy dla kotów sterylizowanych cechują się przede wszystkim obniżoną zawartością tłuszczy przy odpowiednim poziomie białka. U kotów po kastracji zwiększa się bowiem ryzyko otyłości, co jest związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą po usunięciu gruczołów płciowych. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała wspomagane jest również przez dodane do karmy takie związku, jak L-karnityny, która bierze czynny udział w metabolizmie tłuszczy.

Uważa się, że u kotów kastrowanych istnieje także zwiększone ryzyko wytrącania się kamieni moczowych. Producenci karm dla zwierząt, wzbogacają więc produktu adresowane do kastratów o związki stabilizujące pH moczu kotów na odpowiednim poziomie – mocz jest lekko kwaśny, co nie sprzyja wytrącaniu się struwitów, czyli kamieni foforanowo-amonowo-magnezowych.

Karmy dla kotów sterylizowanych przeznaczone są dla kotów dorosłych. Nie powinno się podawać ich kociętom, ponieważ mają nieodpowiedni dla nich skład. Z szerokiej oferty popularnych karm, jedynie wśród produktów marki Royal Canin możemy znaleźć karmy dla sterylizowanych kociąt. Firma ta produkuje też karmy dla tych kastrowanych kotów w podeszłym wieku.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz