wtorek, 5 listopada 2013

Pokarmy dla rybek akwariowych

Pokarmy dla rybek akwariowych
Żywienie odgrywa bardzo ważną rolę w codziennej pielęgnacji mieszkańców akwarium. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dobrej jakości pokarm dla rybek w dużej mierze jest podstawą ich zdrowia. Dawniej miłośnicy akwarystyki mieli ogromne trudności w zdobyciu odpowiedniego pożywienia dla swoich podopiecznych, obecnie – w dobie gotowych pokarmów, sprzedawanych w sklepach zoologicznych – żywienie rybek nie stanowi większego problemu.

Jakie rodzaje pokarmów znajdziemy w sklepach?


Specjalistyczne pokarmy dla rybek – Można je porównać do suchych karm dla psów i kotów. Tak samo są całkowicie przetworzone, mają niską zawartość wody, łatwo je przechowywać i stosować. Pokarmy te produkowane są ze składników pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Mogą mieć różną postać: tabletek, granulatów, czipsów i płatków. Na chwilę obecną, tego typu pokarmy dla rybek należą do najbardziej popularnego pożywienia.

Suszone pokarmy dla rybek – To suszone skorupiaki, larwy owadów, inne bezkręgowce, a nawet małe rybki. Ongiś należały do bardzo popularnych pokarmów, zwłaszcza suszona dafnia, i były często stosowane. W dzisiejszych czasach straciły na popularności na rzecz innych pokarmów naturalnych i przetworzonych.

Liofilizowane pokarmy dla rybek – Liofilizacja jest procesem odwodnienia pokarmu, ale z zachowaniem wszystkich jego wartości odżywczych. Zatem pokarmy tego typu są zdrowsze od suszonych. W naszym kraju jednak nie należą do bardzo popularnych.

Mrożone pokarmy dla rybek – W sklepach zoologicznych można dostać zamrożone larwy owadów, skorupiaki, rureczniki, małe rybki i wiele innych organizmów, które stanowią pożywienie rybek akwariowych. W postaci mrożonej dostępne są również takie pokarmy, jak serca wołowe, szpinak, itd., które również podaje się mieszkańcom akwariów.

Żywe pokarmy dla rybek – To również różnego rodzaju rodzaju drobne organizmy, którymi żywią się ryby, ale pod żywą postacią. W sklepach zoologicznych najczęściej dostępne są larwy komarów, ochotki, rureczniki, dafnie i oczliki.

Dla jakich gatunków rybek dostaniemy pokarmy?


Każdy gatunek ma swoje preferencje żywieniowe, które należy uwzględnić przy zakupie pokarmu dla niego. W sklepach zoologicznych dostaniemy i pokarmy dla rybek roślinożernych, rybek wszystkożernych, a nawet dla drapieżnych. Wśród mieszkańców akwarium istnieją również różnice w sposobie pobierania pokarmu – jedni jedzą przy powierzchni wody, inni wyłapują pożywienie z toni wodnej, a jeszcze inni wyjadają go z dna zbiornika. Dla każdego z nich coś się w sklepach zoologicznych znajdzie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz