czwartek, 8 listopada 2012

Żywienie kociąt

Żywienie kociąt
Prawidłowe żywienie kociąt odgrywa kluczową rolę w opiece nad nimi. Od tego zależy nie tylko ich zdrowie i prawidłowy rozwój, ale i to, jak będą wyglądały i w jakiej będą kondycji, gdy dorosną.


Pierwszy etap życia kociaka


W pierwszym okresie swojego życia kociak przyjmuje wyłącznie mleko matki. Stanowi ono jedyny składnik jego diety mniej więcej do czwartego tygodnia od urodzenia. Na tym etapie rozwoju jego organizm nie przyjmuje innego pożywienia i wszelkie próby podawania mu go mogą skończyć się tragicznie.

W wieku 3 tygodni kociakowi zaczynają się wyżynać zęby, co oznacza, że wkrótce zacznie on przyjmować stałe pokarmy. Niektóre kociaki już w tym wieku próbują zjadać podawane im mięso, inne jeszcze nie są na to gotowe.

Pierwszym stałym pokarmem, który podajemy kociakom powinno być mięso. Najlepiej surowe, ponieważ takie jest dla niego najbardziej wartościowe. Proces gotowania niszczy wiele składników odżywczych zawartych w mięsie, np. witaminy, a musimy pamiętać, że głównym źródłem tych związków jest u kotów właśnie mięso.

Kociakom można podawać serca wołowe, mięso wołowe, cielęce, drób. Nigdy natomiast nie podajemy surowej wieprzowiny, ponieważ świnie są nosicielami groźnej dla kotów choroby Aujeszkiego, czyli wścieklizny rzekomej. Przed podaniem mięso mrozimy przez dwa – trzy tygodnie, a po rozmrożeniu jednorazowej porcji, drobno siekamy. Kocię w tym wieku nie umie jeszcze samodzielnie go sobie pogryźć i przeżuć, mogłoby się zatem zadławić.

Jeśli kocię zjada już bez problemu mięso można zacząć wprowadzać inne pokarmy miękkie,  takie jak mokra karma dla kociąt. A gdy skończy półtora miesiąca można spróbować podawać karmę suchą, która początkowo najlepiej rozdrabniać i mieszać z karmą mokrą. Często jednak kocięta same zabierają się do jedzenia suchej karmy biorąc przykład ze swojej matki.

Gdy kociak je już samodzielnie


Dwumiesięczny kociak powinien już bez problemów spożywać stale posiłki, choć nadal chętnie ssie swoją matkę. Bardziej chodzi tu jednak o kontakt fizyczny z rodzicielką i poczucie bezpieczeństwa, jakie mu on zapewnia, niż o zaspokojenie głodu.

Od tej pory ciężar żywienia kociaka spada na nas. Musimy pamiętać, by jego dieta była pełnowartościowa i zawierała wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze.

Przede wszystkim musi to być dieta wysokobiałkowa. Mowa oczywiście o białku zwierzęcym, które powinno stanowić nawet 36% dziennej dawki pokarmu. Powinno być łatwo przyswajalne, a takie zawarte jest głównie w dobrym gatunkowo mięsie.

Oprócz białka pożywienie kociego dziecka musi zawierać odpowiednią dawkę witamin, soli mineralnych tłuszczy oraz niezbędnych nienasyconych kawasów tłuszczowych (NKT) Omega-3 i Omega-6. Bardzo ważne jest odpowiednia duża zawartość tauryny – aminokwasu, który organizm kota nie wytwarza, a na które ma duże zapotrzebowanie i który odgrywa u kotów istotną rolę w metabolizmie.

Chociaż kociakowi można podawać różne gatunki mięs, podroby, białe sery, jogurty. Niektóre kociaki chętnie zjadają nawet soczyste owoce. Trudno jest jednak samodzielnie przegotować w pełni zbilansowane posiłki. Z tego powodu warto przyzwyczajać kociaka do jedzenia suchej karmy dla kociąt. Oczywiście wybieramy produkty najlepszej jakości.

Zasady żywienia kociąt


Kociętom nie powinniśmy ograniczać jedzenia. Przecież rosną i rozwijają się. Nie musimy bać się, że nadmiernie utyją. Nie ma takiego ryzyka, a lepiej jak będą przejedzone niż głodne. Zresztą koty potrafią sobie samemu doskonale regulować ilość spożywanego pokarmu i, poza nielicznymi wyjątkami, jedzą tyle ile potrzebują.

Najlepiej, gdy podstawą diety kociaka jest dobrej jakości sucha karma. Kociak powinien mieć ją zawsze w misce, niezależnie od pory dnia i nocy. Koty bowiem jedzą wielokrotnie w ciągu doby, ale jednorazowo zjadając niewielkie porcje.

Tak naprawdę, nasz kociak może jeść wyłącznie suchą karmę dla kociąt. Najlepiej jednak przyzwyczaić go do różnorodnego pokarmu, by nie grymasił nam później przy jedzeniu. Czym bowiem skorupka za młodu nasiąknie...

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz