poniedziałek, 12 listopada 2012

Żwirki dla kotów

Żwirki dla kotówKoty mają zwyczaj zakopywania swoich odchodów i moczu, dlatego do kuwety musimy nasypać żwirek. Istnieją co prawda kuwety dla kotów bezżwirowe, jednak nie dla wszystkich futrzaków się one nadają.

Stosowanie żwirków dla kotów ma poza tym swoje niezaprzeczalne zalety. Najważniejsza z nich to ta, że maskują one brzydki koci zapach. Ponadto, co też nie jest bez znaczenia, ułatwiają sprzątanie kuwety.

Istnieje kilka rodzajów żwirków dla kotów. Do wyboru mamy żwirki bentonitowe, drewniane i silikonowe. Możemy też wybrać żwirek zbrylający się albo niezbrylający się.

Żwirki dla kotów bentonitowe


Żwirek bentonitowy dla kotów najbardziej przypomina naturalne podłoże, w którym koty załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, czyli piasek lub ziemię. Może właśnie dlatego koty chętnie z niego korzystają, a zatem taki rodzaj żwirku jest najczęściej kupowany przez ich właścicieli.

Bentonitowe żwirki dla kotów, jak sugeruje ich nazwa, produkowane są z bentonitu. Jest to rodzaj skały, którą cechuje duża zdolność do pochłaniania wody, pod wpływem której pęcznieje. Najprostsze żwirki bentonitowe to po prostu rozdrobniony bentonit.

Żwirki te mogą mieć różną granulację, czyli być drobnoziarniste lub gruboziarniste. Dobrym przykładem żwirku drobnoziarnistego jest żwirek dla kotów Benek Compact Zapachowy. Jest bardzo wydajny i stosunkowo tani. Ponadto jest on nasączony substancjami zapachowymi, które mają dodatkowo maskować koci odór.

Wiele żwirków bentonitowych nasączanych jest różnymi zapachami. Niektóre są słabe, inne mocne. Stosunkowo mocno pachnie np. żwirek Benek Lawendowy, który przy okazji zaliczany jest do żwirków gruboziarnistych.

Żwirki dla kotów drewniane


Materiałem, który wykorzystuje się do produkcji żwirów dla kotów drewnianych są włókna roślinne. Różne, nie tylko drewno. Dobrej jakości żwirki produkuje się np. z resztek kolb kukurydzianych. Pierwsze żwirki tego typu były jednak produkowane z trocin, dlatego zwyczajowo o całej tej grupie żwirków mówimy drewniane.

O żwirkach drewniany mówimy często, że są ekologiczne, ponieważ są całkowicie biodegradowalne. Niektóre z nich, np. żwirek Cat's Best Eko Plus można wrzucać do toalety. Rzecz jasna nie całą torbę na raz!

Żwirki drewniane występują w kilku rodzajach różniących się wyglądem i wydajnością. Niektóre z nich mają właściwości zbrylające.

Żwirki dla kotów Silikonowe


Prawidłowo powinniśmy mówić silikatowe, ale utarła się nazwa żwirki silikonowe. Produkuje się je bowiem z silikatu – materiału otrzymywanego z mieszaniny piasku kwarcowego i wapna palonego. Otrzymany produkt jest ma wiele zalet, między innymi jest bardzo lekki.

Żwirki dla kotów silikonowe działają inaczej od pozostałych żwirków. Nie chłoną one moczu, ale absorbują z niego związki chemiczne, oddzielając je od wody, która wyparowuje. Wpływa to na sposób ich użycia. Podczas codziennego sprzątania usuwamy wyłącznie kupki. Raz na miesiąc, bo na tyle zwykle wystarcza jedna porcja, wymieniamy cały żwirek w kuwecie.

Bardzo dobrym żwirkiem silikonowym jest żwirek Brylant Silikonowy. Jest bardzo wydajny, jak zresztą wszystkie żwirki silikonowe, a przy tym tani, co wpływa na jego popularność. Niestety nie wszystkie koty chcą z nich korzystać.

Żwirki dla kotów zbrylające się


Żwirki dla kotów zbrylające się pod wpływem wilgoci zbijają się w bryłkę – stąd nazwa. Jest to ich ogromna zaleta, ponieważ wystarczy taką zbryloną porcję wyjąć łopatką i wyrzucić, bez konieczności wymiany całego żwirku.

Zdolność do zbrylania zwiększa znacznie wydajność żwirku i ułatwia czyszczenie toalety dla kotów. Należy tylko pamiętać o tym, by warstwa żwirku miała około pięciu centymetrów grubości, co najmniej. Zwykle pięciolitrowe opakowanie żwirku zbrylającego się wystarcza na około miesiąc czasu dla jednego kota.

Żwirki zbrylające się znajdziemy zarówno wśród żwirków bentonitowych, jak i drewnianych.

Z doświadczenia wiem, że lepiej zbrylają się żwirki bentonitowe drobnoziarniste, takie jak Super Benek Compact. Z kolei jednym z najlepszych żwirków drewnianych zbrylających się jest Cat's Best Eko Plus.

Żwirki dla kotów nie zbrylające się


Jak łatwo się domyśleć żwirki dla kotów niezbrylające się przeciwieństwem żwirków zbrylających się. Znajdziemy je wśród żwirków bentonitowych, drewnianych i silikonowych. Te ostatnie są zresztą wyłącznie niezbrylające się.

Żwirki niezbrylające się mogą też być bardzo chłonne, ale większość z nich ma gorszą wydajność niż żwirki zbrylające się, ale również mają swoich zwolenników wśród właścicieli kotów.

Codzienne sprzątanie w kuwecie z takim żwirkiem polega na wybieraniu kupek. Całość wymieniamy raz na jakiś czas.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz