środa, 14 listopada 2012

Jak wybrać odpowiednią smycz dla psa?


Smycz dla psa jest podstawowym produktem, który musi posiadać każdy właściciel czworonoga. Wyboru odpowiedniej smyczy dla naszego psa powinniśmy dokonać bardzo starannie pod względem długości i grubości.

To, z czego smycz jest wykonana ma mniejsze znacznie. Dobre jakościowo smycze są bardzo trwałe, niezależnie od tego, czy do ich produkcji użyto skóry, czy też innych materiałów.

Jak długa powinna być smycz dla psa?


Zanim wybierzemy i kupimy smycz dla naszego psa musimy zadać sobie podstawowe pytanie: do czego będzie ona nam służyła. Odpowiedź na nie wcale nie jest tak oczywista. Do różnych celów przeznaczone są bowiem inne smycze.

Generalnie smycz potrzebna jest nam, by wyprowadzać psa na spacer. To jasne, ale czy podczas tych spacerów trzymamy naszego zwierzaka wyłącznie na uwięzi, czy z reguły pozwalamy mu biegać luzem.

W pierwszym przypadku powinniśmy wybrać smycz jak najdłuższą, ponieważ każdy pies, nawet na smyczy, powinien mieć trochę swobody.

Długa smycz mu to zapewnia, ale nadal pozostaje pod  kontrolą. Dobrym wyborem będzie zatem smycz dla psa dwumetrowej długości. Produkty tego typu mają tą zaletę, że można je składać na pół, dzięki czemu w razie potrzeby możemy skrócić ich długość.

W drugim przypadku, długa smycz nie będzie nam aż tak potrzebna. Do prowadzania psa na krótkich dystansach, gdy sytuacja wymaga tego, by były na uwięzi, wystarczy smycz o długości około jednego metra.

Na rynku zoologicznym dostępne są również smycze dłuższe niż dwa metry. Mogą mieć pięć, dziesięć, a nawet dwadzieścia metrów. Wybieramy je zwykle wówczas, gdy pragniemy szkolić naszego psa. Do zwykłych spacerów nie bardzo się nadają, chyba że są to tzw. smycze automatyczne.

Czy lepsza jest smycz zwykła czy automatyczna?


Smycze automatyczne mają postać pudełek z uchwytem, w których ukryty jest mechanizm zwijający właściwą smycz. Jest to ich główna zaleta. Dzięki temu mogą być bardzo długie, a przy tym łatwo tę ich długość regulować w zależności od potrzeby.

Smycze tego rodzaju posiadają jednak dwie wady. Pierwsza z nich to ta, że utrudniają kontrolę nad zwierzakami, które lubią szarpać i ciągnąć podczas spacerów. Nie bardzo nadają więc również dla psów, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy, czyli między innymi dla szczeniąt.

Drugą wadą smyczy automatycznych jest ich stosunkowo duży ciężar. W przypadku produktów przeznaczonych dla małych i średnich piesków, nie stanowi to większego problemu. Gorzej, gdy nasz pies należy do ras dużych lub olbrzymich.Jak gruba powinna być smycz dla psa?


Wybierając smycz dla psa musimy uwzględnić jego masę ciała, a tym samy siłę, jaką dysponuje. W przeciwnym razie może po prostu zerwać się, gdy zwierzak gwałtownie szarpnie, co może skończyć się tragicznie.

Nie tylko jednak o grubość smyczy w tym przypadku chodzi. Powinniśmy zwrócić również uwagę na wytrzymałość karabińczyka, który jest najsłabszym punktem każdej smyczy.

Smycz wykonana z dobrej jakości materiału, idealnie dobrana do masy ciała zwierzak i naszych potrzeb będzie służyła nam przez długie lata. Dlatego warto poświęcić trochę czasu przy jej wyborze.


Sklep Telekarma


Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

4 komentarze:

 1. Ja używam smyczy automatycznej :) Mam 6 kg sunię. I chyba jak dla mnie najlepszy wybór, ponieważ zwykłe smycze zawsze gdzieś mi się zaplatają, zrobią się jakieś supełki. Chociaż mój piesek ma problem z chodzeniem przy nodze, pomagają mi przy tym szelki, które podczas zbytniego ciągnięcia- krępują ruchy pod łapkami... Jestem zadowolona z takiej alternatywy. Kiedy psu zakładam zwykłą obroże to ciągnie jak oszalały a jak ma szelki to jest już inny pies :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja używam również FLEXi dla duku dobermana 23kg i jak narazie sprawuję się dobrze. służy już 4ty rok i nadal wzorowo pracuje

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja uważam że smycze flexi itp to zwykłe buble, które uczą psa ciągnięcia. Uważam że lepiej wejść parę kroków na trawę niż krzyczeć na psa za ciągnięcie. Tak samo jest z szelkami, KTÓRE PSUJĄ KRĘGOSŁUP! NIE WOLNO UŻYWAĆ SZELEK, NO CHYBA ŻE CHCE SIĘ MIEĆ GARBATEGO PSA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. mamy bigla. W związku z tym, że jest to bardzo aktywny pies mamy odrazu kilka smyczy, dla spacerów, biegania oraz treningów.

  OdpowiedzUsuń