poniedziałek, 12 listopada 2012

Kosmetyki dla psów

Co warto wiedzieć o kosmetykach dla psówKosmetyki dla psów to przede wszystkim szampony do włosów. One są bowiem najczęściej kupowane przez właścicieli psów i one występują w największym asortymencie.

Jednakże kosmetyki to również wszelkiego rodzaju odżywki i antystatyki, preparaty do usuwania przebarwień, produkty do pielęgnacji oczu i uszu, produkty do pielęgnacji łap, itd.

Szampony i odżywki do włosów dla psówWybierając szampon lub odżywkę do włosów dla naszego psa musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy dany produkt przeznaczony jest dla szczeniąt czy dla psów dorosłych, szczególnie jeśli nasz pies jest jeszcze szczenięciem. Łatwo zrozumieć dlaczego. Młode zwierzęta są delikatniejsze a ich włos ma inną strukturę niż włos osobników dorosłych.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na kolor futra psa, ponieważ dostępne na rynku zoologicznym szampony i odżywki możemy podzielić właśnie ze względu na umaszczenie zwierzęcia, dla którego są przeznaczone. Wyróżniamy zatem produkty do umaszczenia białego, brązowego, czarnego i takie, które można stosować niezależnie od barwy włosów.

Szampony i odżywki do umaszczenia białego mogą mieć właściwości wybielające a niektóre z nich możemy stosować także do umaszczeń kremowych, niebieskich i jasno srebrnych. Produkty do czarnego umaszczenia natomiast usuwają jasne przebarwienia i wysycają czarny kolor.

Część z tych produktów nadaje się także do umaszczeń: ciemnoniebieskiej, ciemno srebrnej. Z kolei szampony i odżywki do umaszczeń brązowych nadają się doskonale dla wszystkich odcieni brązu.

Psy różnią się od siebie nie tylko barwą, ale i strukturą włosów. Utrzymanie odpowiedniej struktury włosa ma szczególne znaczenie u psów wystawowych, dlatego produkty do pielęgnacji włosów nie powinny zmieniać tej struktury, a wręcz przeciwnie – utrzymywać a nawet ją poprawiać.

Generalnie wyróżniamy szampony dla zwierząt o szacie miękkiej i jedwabistej, ciężkiej i gęstej, szorstkiej i sztywnej. Rzecz jasna dostępne są również szampony do wszystkich rodzajów włosa.

Spośród wszystkich szamponów i odżywek do włosów dla psów najbardziej wydajne są produkty, które przed użyciem należy rozcieńczyć, czyli po prostu koncentraty.

Inne preparaty do pielęgnacji włosów dla psów


Oprócz szamponów i odżywek właściciele psów wystawowych używają jeszcze wielu innych produktów, które pomagają utrzymać okrywę włosową ich pupili w idealnym stanie. Wymieńmy chociażby trzy.

Przede wszystkim będą to preparaty usuwające przebarwienia na futrze dla psów. Mają one zwykle postać past i maści. Przy ich pomocy możemy usunąć np. ślady łez pod oczami.

Innymi często używanymi kosmetykami dla psów są antystatyki, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów oraz preparaty przeciw ich filcowaniu i kołtunieniu oraz preparaty ułatwiające czesanie.

Właściciele zwierząt o gęstym futrze kupują również preparaty nadające okrywie włosowej puszystość.

Inne kosmetyki dla psów


Wśród szerokiej gamy kosmetyków dla psów z pewnością przydatne są preparaty do pielęgnacji uszu u psów, które zwykle mają postać płynu. Wstrzykujemy go delikatnie do przewodu słuchowego, po czym masujemy się uszy u ich nasady.

Potrzebne nam są również preparaty do pielęgnacji oczu. Kupując taki produkt musimy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy służy do płukania gałek ocznych czy wyłącznie
do przemywania okolic oka.

Zimą natomiast przydadzą się nam preparaty chroniące poduszki łap u psów. W tym okresie zwierzakom daje się we znaki nie tylko mróz ale i sól, którą posypywane są ulice
i drogi.

I wreszcie produkty do pielęgnacji pyska, czyli spraye i płyny do jego płukania, które likwidują bakterie i usuwają brzydki zapach oraz pasty do mycia zębów dla psów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com 
 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz