środa, 14 listopada 2012

Jak zabezpieczyć kota przed pchłami?

Jak zabezpieczyć kota przed pchłami?

Pchły są najczęściej występującymi pasożytami zewnętrznymi u kotów. Ich obecność
w dużej ilości może wywołać anemię i osłabić organizm, przez co zwierzę staje się bardziej podatne na choroby.

Ponadto same pchły są nosicielami wielu groźnych chorób, które mogą stanowić zagrożenie także dla ludzi. Całe szczęście, że skuteczna walka z tymi pasożytami jest bardzo łatwa.

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele preparatów, które pomagają w pozbyciu tych niechcianych gości. Ważne tylko, by były to preparaty przeciwpchelne dla kotów!

Te przeznaczone dla psów mogą kotom bardzo zaszkodzić. Jeśli mamy kociaka musimy też upewnić się, że dany produkt może być bezpiecznie stosowany u kociąt.

Szampony przeciw pchłom dla kotów


Szampony przeciwpchelne dla kotów likwidują pchły bytujące na ciele żywiciela, czyli generalnie osobniki dorosłe. Nie wszyscy może wiedzą, ale pasożyty te nie rozmnażają się na ciele kota.

Gdy zwierzę śpi samice pcheł zeskakują z niego i składają jaja na ziemi lub w legowisku. Tam wylęgają się i rozwijają larwy pcheł. Dopiero dojrzałe osobniki wskakują na koty.

A zatem szampony zabijają wyłącznie dorosłe pchły i nie zabezpieczają kotów przed ponowną ich inwazją. Są jednak pomocny przy silnym zapchleniu.

Szampony przeciw pchłom są łatwe w użyciu. Problem jednak w tym, że większość kotów wprost nienawidzi kąpieli i kapać się nie pozwala.

Pudry przeciw pchłom dla kotów


Podobnie jak szampony likwidują jedynie dorosłe formy pcheł, które żyją na kocie. Pudry przeciw pchłom są dobrą alternatywą dla szamponów w przypadku tych kotów, które w żaden sposób nie dają się wykąpać. Wystarczy tylko dobrze wetrzeć je w futro kota, a później wyczesać.

Spraye przeciw pchłom dla kotów


Kupując spray przeciwpchelny dla kotów zwróćmy uwagę na to, czy służy do zwalczania pasożytów na ciele zwierzęcia czy w jego otoczeniu. Mogą być bowiem i takie i takie, choć są również uniwersalne, przy pomocy których pozbędziemy się dorosłych pcheł na kocie i ich larw żyjących w kocim legowisku.

Najbardziej popularnym sprayami przeciw pchłom są produkty: Frontline Spray i Fiprex Spray. Zabezpieczają bowiem koty przed kolejnymi inwazjami pcheł. Czyli działają tak samo, jak krople przeciw pchłom.

Przed ich użyciem koniecznie trzeba przeczytać ulotkę i stosować się do wskazówek dotyczących dawkowania.

Krople przeciw pchłom dla kotów


Krople przeciw pchłom dla kotów są niezwykle skutecznymi środkami zwalczającymi
te pasożyty. Nie tylko bowiem zabijają dorosłe osobniki, które już na kocie pasożytują, ale też chronią futrzaka przed ponowną inwazją.

Jak już wiemy, pchły składają jaja w podłożu. Czas, który upływa od wyklucia się larw do przeobrażenia się w formy dojrzałe wynosi około dwóch tygodni, a dobre krople przeciwpchelne działają około trzy miesiące. A zatem nie tylko pomagają pozbyć się pcheł w mieszkaniu, ale chronią kota przed zarażeniem się na dworze.

Trzy miesiące działają krople Frontline i Fiprex. Zawartość jednej ampułki jest jednorazową dawką Należy je wycisnąć na skórę zwierzęcia, Wystarczy w jednym miejscu, najlepiej na karku, bowiem stąd zwierzę go sobie nie zliże. Po zastosowaniu nie powinno się kota kąpać przez co najmniej trzy dni – preparat musi się wchłonąć do jego organizmu.

Krople przeciw pchłom dla kotów powinniśmy używać profilaktycznie, szczególnie jeśli nasz  futrzak wychodzi z domu. Większość z dostępnych w sklepach zoologicznych kropelek jest skuteczna również w walce z kleszczami.

Obroże przeciwpchelne dla kotów


W większości przypadków spray lub krople przeciw pchłom dla kotów wystarczą, by je uchronić przed inwazją tych pasożytów. Można jednak dodatkowo zastosować obrożę przeciw pchłom dla kotów. Jest ona nasączana substancjami odstraszającymi.

Obroże są jednak mniej skuteczne niż krople. Ponadto niektórych obroży nie powinno się ich moczyć, a trudno temu zapobiec, szczególnie jesienią. Nie mówiąc już o tym, że koty potrafią sobie zdejmować obroże. Zawsze też istnieje ryzyko, że zwierzę zaczepi nią o jakąś gałąź.

Dlatego powinniśmy wybierać obroże wodoodporne i z bezpieczną klamrą, która odpina się przy silnym szarpnięciu. Chodzi o to, że w razie, gdyby kot zaczepił się obrożą o jakąś gałąź mógł się z niej uwolnić.

Przed użyciem obroży przeciw pchłom zawsze musimy przeczytać ulotkę i stosować się do zawartych w niej wskazówek.

Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com
 

5 komentarzy:

 1. Obroże, przynajmniej na moich zwierzaczkach bardzo słabo się sprawdzają ponieważ pomimo ich noszenia psy i tak się nie mogą opędzić od pcheł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My kupujemy obroże tylko kotu. Nasz pies również nie wytrzymuje w nich dłużej niż jeden dzień

   Usuń
 2. Frontline, u mnie to samo. Chodzi też o to, że mój kot ma uczulenie od obrozy. Ja stosuje fiprex :) Jest tani bezpieczny mi pasuje :) Na razie nie miałam do czynienia z pchłami :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też byłam zadowolona z fiprexa - jeden z lepszych preparatów na rynku. Dla mnie szczególne znaczenie miało to, że jest bezpieczny dla kotów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja dla mojego kota kupuje specjalny preparat na wszelkie robaki te ze środka jak i na zewnątrz

  OdpowiedzUsuń