wtorek, 30 października 2012

Jaka karma jest dla psa najlepsza?

Jaka karma jest dla psa najlepsza?
Sklepy zoologiczne oferują niezwykle szeroki asortyment karm dla psów. Jest ich tak dużo, że czasem trudno się w nich rozeznać i wybrać najbardziej odpowiednią dla naszego psa. Wybór tej właściwej jest bardzo ważny, ponieważ dieta bezpośrednio wpływa na zdrowie i kondycję naszego pupila.

Karma dla psa powinna być dobrej jakości


Pierwsze na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej karmy dla psa jest jej jakość. Wpływa na nią wiele czynników. Przede wszystkim karma musi być pełnowartościowa, czyli zawierać wszystkie potrzebne psu składniki odżywcze, we właściwych proporcjach, tak jak to jest na przykład w karmach dla psów Acana.

Pies jest drapieżnikiem, co oznacza, że białko zwierzęce odgrywa kluczową rolę w jego diecie. Jednak nie powinno być tego białka zbyt wiele.  Zbyt wysoka zawartość białka może prowadzić do poważnych schorzeń nerek, które ujawnią się dopiero po wielu latach. W dobrych karmach dla psów dorosłych zawartość białka wynosi około 28%.

Bardzo ważna jest nie tylko ilość białka, ale również jego jakość. Do produkcji tanich karm używa się zwykle odpadów poubojowych: wnętrzności, skór, a nawet kopyt, włosów i piór. We wszystkich tych półproduktach znajdziemy białko zwierzęce, ale znacznie gorszej jakości i o wiele słabiej przyswajalne przez psi organizm. Tym samym zwierzę nie otrzymuje w pożywieniu wszystkiego, co potrzebuje.

W przeciwieństwie do kotów, psy są częściowo wszystkożerne. Oznacza, to że ich układ pokarmowy w miarę dobrze radzi sobie z pokarmem pochodzenia roślinnego. Co nie znaczy, że z każdym tak samo. Dlatego, podobnie jak w przypadku białka, ważne jest, jakie składniki roślinne  znajdziemy w karmie naszego psa. To samo dotyczy pozostałych składników takich, jak tłuszcze, witaminy i minerały.

Teoretycznie nawet słabej jakości karma może spełniać wymogi żywieniowe, jeśli patrzymy na zawartość procentową poszczególnych składników odżywczych. W praktyce jednak tak nie jest, ponieważ pies nie wykorzystuje ich w pełni, ze względu na ich słabą przyswajalność.

Karma dla psa powinna być dostosowana do jego wielkości, wieku i kondycji fizycznej


Wybierając odpowiednią karmę dla naszego psa koniecznie musimy uwzględnić jego wielkość, wiek i kondycję fizyczną.

Chyba żadne inne zwierzę domowe nie jest tak zróżnicowane pod względem wielkości, co pies. Obok takich olbrzymów, jak bernardyny, mamy pieski ważące niespełna półtora kilograma. Tak duże różnice w wadze muszą wpływać na potrzeby pokarmowe. I nie chodzi o to, że mały pies je mniej. Chodzi o skład karmy. Małe pieski mają inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze niż duże.

Ponadto, przewód pokarmowy olbrzymów jest proporcjonalnie mniejszy w stosunku do ciała, niż u miniatur. Jednorazowo są zatem one w stanie zjeść proporcjonalnie mniejszą porcję, niż małe psy, mimo że zapotrzebowanie na pokarm jest u nich większe. Dlatego karmy dla dużych ras cechują się większą koncentracją składników odżywczych. Pies zjada mniej, jego przewód pokarmowy nie jest obciążony, a otrzymuje wszystko, czego potrzebuje.

Poza wielkością ważny jest również wiek psa. Wiadomo przecież, że dieta szczeniaka musi zawierać znacznie więcej składników odżywczych niż psa dorosłego, ponieważ jego organizm się rozwija. Karma powinna być zatem bogatsza w białka, tłuszcze, witaminy i minerały. Prawidłowe żywienie szczeniaka jest o tyle ważne, że wpływa na całe jego życie, na jego wygląd i zdrowie.

Pod uwagę musimy brać również kondycję naszego pupila. To, czy jest leniwy, czy bardzo aktywny? Czy ma prawidłową wagę? Jest całkowicie zdrowy, czy coś mu dolega? A może jest uczulony na jakiś składnik karmy, np. białko kurze lub na zboże?

Wiele rzeczy musimy wziąć zatem pod uwagę, wybierając odpowiednią karmę dla psa. Warto jednak poświęcić na to trochę czasu. Nasz pies będzie dzięki temu zdrowszy, a my zaoszczędzimy pieniądze, które musielibyśmy wydać na leczenie chorób wynikłych z niewłaściwego żywienia.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com
Sklep Telekarma

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem jedną z najlepszych karm dla psów jest karma OBT.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń