wtorek, 30 października 2012

Dlaczego warto podawać psu suchą karmę?

Suche karmy dla psów zrewolucjonizowały sposób żywienia tych zwierząt. Obecnie stanowią główny, jeśli nie jedyny, składnik ich diety w krajach rozwiniętych. Dzieje się tak z kilku, bardzo istotnych powodów.

Sucha karma dla psa jest pełnowartościowa


Najważniejszym, choć zapewne nie pierwszym powodem, dla którego warto podawać naszym pupilom suche karmy jest to, że są pełnowartościowe.

Pies, jak każde żywe stworzenie, ma określone potrzeby żywieniowe. Dieta psa powinna zawierać wszystkie niezbędne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. W odpowiedniej ilości i we właściwych proporcjach. Karmiąc naszego czworonoga tzw. domowym jedzeniem, trudno jest zapewnić mu odpowiednio zbilansowane pożywienie. A zwłaszcza dostosować je do jego wieku i kondycji fizycznej.

Ogromną zaletą suchych karm dla psów, takich jak te marki Brit Premium lub marki Acana jest ich różnorodność. Nie ma znaczenia to, czy mamy szczeniaka, psa z nadwagą, ciężko pracującego, czy nawet chorego na cukrzycę. Spośród ogromnego asortymentu tych produktów z pewnością znajdziemy taki, który spełnia wymogi naszego podopiecznego.

Sucha karma dla psa sprzyja utrzymaniu pyska i zębów w zdrowiu


Dobrej jakości i odpowiednio dobrana sucha karma dla psa nie tylko korzystnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia. Pomaga również w utrzymaniu właściwej higieny jego pyska.

Natura wyposażyła naszych szczekających przyjaciół w ostre zęby, których powinny używać. Gdyby pies sam zdobywał sobie pożywienie, polując tak jak jego przodkowie, zmuszony byłby używać swych zębów do przecinania skóry, rozdzierania mięsa i kruszenia kości. W ten naturalny sposób ścierałby sobie kamień nazębny i masował dziąsła.

Żadne domowe jedzenie czy nawet karma puszkowana tego nie zapewniają. Pies po prostu połyka pokarm, co sprzyja osadzaniu się kamienia na zębach oraz chorobom dziąseł.

Suche karmy o odpowiednio dobranej wielkości granulek, zmuszają psy do gryzienia, dzięki czemu korzystnie wpływają na stan ich zębów i dziąseł.

Sucha karma dla psa jest wygodna w użyciu


O popularności suchych karm przede wszystkim zadecydowało zapewne to, że są bardzo wygodne w użyciu.

Przygotowanie w pełni wartościowego pożywienia domowym sposobem, zajmuje sporo czasu i wysiłku. Jakże łatwiej jest nasypać do miski odmierzoną porcję kupionej w sklepie zoologiczym karmy, a zaoszczędzony w ten sposób czas przeznaczyć na zabawę z psem.

Sucha karma dla psa ma jeszcze tę zaletę, że nie psuje się tak szybko. Dzięki obniżonej zawartości wody może być długo przechowywana i nie tracić swoich walorów odżywczych. Trzeba ją tylko trzymać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, bez dostępu światła i wilgoci.

Cecha ta, w połączeniu i z innymi zaletami, czyni suche karmy wyjątkowo przydatnymi. Nasz pies całe życie może otrzymywać tylko ją i cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie martwmy się, że jego dieta jest monotonna – nic tylko sucha karma, dzień w dzień! Psy nie potrzebują zmian i szybko przyzwyczajają się do jednego rodzaju pożywienia.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza