czwartek, 5 maja 2022

Fiprex dla psa

Małe, ale niezwykle uciążliwe, a nawet śmiertelnie niebezpieczne – pasożyty zewnętrzne to prawdziwe utrapienie dla większości czworonogów. Insekty i pajęczaki są szeroko rozpowszechnione w środowisku, przez co na ich atak narażony jest niemal każdy psiak. Na szczęście istnieją skuteczne środki, które pozwalają szybko zwalczyć psie ektopasożyty. W walce z pchłami i kleszczami u pupila pomóc może nam Fiprex dla psa. Co zawiera i jak działa?

Po czym poznać, że pies ma pasożyty zewnętrzne?

Pasożyty zewnętrzne to duża grupa insektów i pajęczaków, które atakują domowe czworonogi i zwykle żywią się ich krwią. Do najczęstszych psich ektopasożytów należą pchły, kleszcze i wszoły. W zależności od rodzaju pasożytów, jakie zaatakowały naszego pupila, oraz stopnia nasilenia inwazji u zwierzaka można zaobserwować różne objawy. 

Zwykle najbardziej charakterystycznym symptomem inwazji pasożytniczej u czworonoga jest nasilony świąd, który skłania do intensywnego drapania się, lizania lub wygryzania sierści. Zdarza się, że pasożyty są widoczne gołym okiem podczas oględzin psiej sierści. 

Ugryzienia insektów mogą też spowodować u psa niepokój. W przypadku silnych inwazji często można dodatkowo zaobserwować u psa pogorszenie kondycji okrywy włosowej, wzmożone wypadanie sierści, zaczerwienienie skóry, strupki, ranki czy owrzodzenia. 

Nie zawsze atak pasożytów wiąże się jednak z charakterystycznymi objawami u zwierzaka. Kleszcz, który wczepił się w skórę czworonoga, może przez dłuższy czas nie powodować żadnych niepokojących dolegliwości. Niestety, czasami o tym, że pajęczak zaatakował naszego pupila, świadczą objawy ogólnoustrojowe (gorączka, krwiomocz, problemy z poruszaniem się) związane z rozwojem choroby odkleszczowej. Właśnie dlatego tak ważne jest, by nigdy nie lekceważyć pasożytów zewnętrznych u czworonoga i zapewnić zwierzakowi skuteczną całoroczną ochronę przed ich inwazjami. 

Fiprex dla psów na pchły i kleszcze – działanie

Podstawą profilaktyki przeciwpasożytniczej u domowych czworonogów jest regularne stosowanie preparatów zwalczających uciążliwe owady i pajęczaki. Jednym z najbardziej popularnych środków na pchły i kleszcze jest Fiprex dla psa. Produkt ten bazuje na fipronilu – substancji wykazującej działanie insekto- i roztoczobójcze. Składnik ten zakłóca funkcjonowanie układu nerwowego u pasożytów, co w rezultacie prowadzi do ich śmierci w ciągu 24-48 godzin. 

Po aplikacji fipronil wnika do naskórka psiaka, skąd jest później stopniowo uwalniany wraz z wydzieliną gruczołów łojowych. Dzięki temu tworzy na skórze psa specjalną warstwę ochronną, zabezpieczającą przez powtórnym atakiem ektopasożytów. Substancja czynna jest całkowicie bezpieczna dla czworonogów. 

Preparaty Fiprex dla psa skutecznie zabijają wszystkie najczęstsze pasożyty zewnętrzne czworonogów: pchły, kleszcze, wszy i wszoły. Sprawdzają się w przypadku inwazji mieszanych. Mogą być ponadto stosowane w ramach terapii alergicznego pchlego zapalenia skóry. Dodatkowo, ze względu na szybkie działanie, pomagają chronić zwierzaki przed rozwojem chorób odkleszczowych. Skuteczność działania produktów utrzymuje się przez 2-3 miesiące wobec pcheł i przez 3-5 tygodni wobec kleszczy. 

Fiprex dla psa ↓

Fiprex dla psa – rodzaje preparatów

Środki na pchły i kleszcze dla psa Fiprex dostępne są w kilku rodzajach, które możemy bez problemu dopasować do potrzeb naszego milusińskiego. Wersja podstawowa produktu ma formę kropli (spot-on) przeznaczonych do nakrapiania na skórę psa. Jest ona uniwersalna – dobrze sprawdzi się w przypadku większości domowych czworonogów. 

Jeśli zależy nam na zapewnieniu pupilowi skuteczniejszej ochrony przed pchłami, możemy sięgnąć po preparat Fiprex Duo. To nowa linia produktów przeciwpasożytniczych dla czworonogów rozszerzona o dodatkową substancję czynną – S-metopren. Dodatkowy składnik jest analogiem regulatora wzrostu owadów, dzięki czemu hamuje rozwój niedojrzałych postaci pasożytów (jaj, larw, poczwarek). Preparat Fiprex Duo działa skutecznie nie tylko na insekty, które żerują już na zwierzaku, ale również na te znajdujące się w środowisku. Dzięki temu umożliwia wyeliminowanie pasożytów z otoczenia, co zwiększa skuteczność terapii przeciwpasożytniczej.

Świetną propozycją dla opiekunów, którzy mają kilka zwierzaków, jest natomiast Fiprex Spray. Preparat w formie sprayu jest niezwykle wydajny, dzięki czemu może być aplikowany wielokrotnie.

Preparat Fiprex dla psa – stosowanie

Stosowanie preparatów Fiprex nie powinno sprawić nam większych trudności. Dawkę produktów zawsze należy dopasować do wagi zwierzaka. Preparaty w formie spot-on nakrapia się za pomocą pipety bezpośrednio na skórę psa w jednym miejscu (na karku) lub kilku miejscach (od karku do ogona). Przy aplikacji należy dokładnie odgarnąć sierść, by produkt mógł wniknąć w skórę. 

Fiprex Spray należy natomiast równomiernie rozpylić na całe ciało psa z odległości ok. 20 cm. Podczas aplikacji musimy partia po partii odgarniać sierść czworonoga, zwracając szczególną uwagę na obszary klatki piersiowej, brzucha, łap i ogona. W okolicach oczu i nosa preparat najlepiej nanieść za pomocą gąbki. 

Aby preparaty Fiprex dla psa działały efektywnie, 2 dni przed aplikacją i 2 dni po niej nie powinniśmy kąpać zwierzaka ani wystawiać go na oddziaływanie wody. 

Podczas nanoszenia środków na pchły i kleszcze należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Zabieg najlepiej wykonywać w gumowych rękawiczkach ochronnych, a po jego zakończeniu trzeba umyć ręce wodą z mydłem. Lepiej też przez pewien czas powstrzymać się od głaskania i przytulania pupila. Warto zapisać w kalendarzu datę aplikacji preparatu, by nie zapomnieć o terminie kolejnego zabiegu. 

Jak chronić psa przed pchłami i kleszczami?

Choć stosowanie preparatów przeciwpasożytniczych to kluczowy element walki z pchłami i kleszczami, warto pamiętać również o innych zasadach profilaktyki. Szybkie wykrycie kleszczy i pcheł znacznie ułatwia ich wyeliminowanie i ogranicza ryzyko rozwoju u psa groźnych chorób. Z tego względu każdego dnia powinniśmy dokładnie wyczesać sierść naszego podopiecznego gęstym grzebieniem, a przy okazji obejrzeć jego skórę. 

Warto zatroszczyć się także o czystość otoczenia, w jakim przebywa czworonóg. Pchły często kryją się w domowych zakamarkach, dlatego tak ważne jest dokładne czyszczenie podłóg, odkurzanie dywanów i pranie psich legowisk. W profilaktyce przeciw kleszczom istotną rolę odgrywa natomiast pielęgnacja ogrodu. Należy unikać pozostawiania miejsc gęsto zarośniętych z niskimi krzewami, gdzie lubią bytować kleszcze. Warto regularnie kosić trawnik, karczować zarośla i przycinać krzewy. 

Jeśli wybieramy się z pupilem na spacer, starannie zaplanujmy jego trasę. Unikajmy wędrówek po łąkach z wysokich trawami czy obrzeżach lasów. Nie pozwalajmy naszemu czworonogowi na penetrowanie roślinnych zakamarków. Po każdym spacerze sprawdźmy, czy nasz pupil nie ma kleszcza i w razie potrzeby jak najszybciej usuńmy go pęsetą lub specjalnym narzędziem do wyciągania pasożytów. 

Nie zapominajmy o profilaktyce przeciwpasożytniczej we własnym domu. Jeśli mamy pod opieką kilka zwierzaków, przeprowadzajmy u nich kuracje przeciwpasożytnicze w tym samym czasie. Bądźmy czujni i reagujmy natychmiast, gdy zauważymy, że nasz zwierzak ma kłopoty z pasożytami. W ten sposób uchronimy go przed wieloma problemami. 


Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz