piątek, 29 kwietnia 2022

Choroby kardiologiczne psów

Serce to wyjątkowy narząd. Od jego prawidłowej pracy zależy funkcjonowanie całego organizmu. Nic więc dziwnego, że choroby kardiologiczne u psów budzą duży niepokój wśród opiekunów czworonogów. Problemy z sercem u psa nie są jednak wyrokiem. Odpowiednie leczenie i żywienie pozwala chorym zwierzakom prowadzić normalne, aktywne życie i często doczekać sędziwego wieku. Jakie są najczęstsze choroby kardiologiczne u psów? Jak opiekować się czworonogiem z chorym sercem?

Najczęstsze choroby serca u psów

Choroby kardiologiczne u psów to szeroka grupa schorzeń dotykających jeden z najważniejszych organów w całym organizmie – serce. Problemy z sercem mogą pojawić się u psów w każdym wieku, choć najczęściej rozpoznawane są u młodych zwierzaków i psich seniorów. 

Choroby serca u psów mogą mieć charakter wrodzony (związany z nieprawidłowościami w budowie serca) oraz nabyty. Zdecydowana większość problemów kardiologicznych u czworonogów ma charakter wtórny i jest skutkiem oddziaływania różnych czynników środowiskowych i chorobowych. Do rozwoju chorób kardiologicznych u czworonogów mogą przyczynić się m.in.: pasożyty wewnętrzne, nadwaga i otyłość, choroby zakaźne, toksyny, nowotwory, błędy żywieniowe, zmiany zwyrodnieniowe związane z wiekiem. U niektórych psów notuje się także większe predyspozycje do problemów z sercem związane z rasą i czynnikami genetycznymi. Jakie choroby kardiologiczne najczęściej występują u psów?

Wady wrodzone serca u psów

Wady wrodzone serca to nieprawidłowości w budowie anatomicznej powstałe na skutek czynników genetycznych lub środowiskowych oddziałujących na szczenięta jeszcze w łonie matki. Wady anatomiczne zaburzają prawidłowy przepływ krwi przez serce, co w konsekwencji może prowadzić do niewydolności tego organu. Tego typu problemy z sercem u czworonogów spotykane są dosyć rzadko – diagnozuje się je u około 5% psiaków. 

Wady serca mogą zostać rozpoznane już podczas pierwszych wizyt z młodym pupilem u lekarza weterynarii. Niestety, zdarza się, że są one przyczyną nagłej śmierci sercowej u młodych czworonogów. Do najczęściej diagnozowanych wad wrodzonych serca u psów należą: przetrwały przewód Botalla, zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej, podzastawkowe zwężenie aorty, ubytek w przegrodzie międzykomorowej.


WITAMINY I ODŹYWKI DLA PSÓW ↓


Kardiomiopatia rozstrzeniowa u psów (DCM)

Kardiomiopatia rozstrzeniowa to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób kardiologicznych u psów. Na DCM szczególnie narażone są psy ras dużych i olbrzymich. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza dobermany, boksery, wilczarze irlandzkie, nowofundlandy. Choroba zwykle diagnozowana jest u psów w średnim wieku. 

Kardiomiopatia rozstrzeniowa polega na powiększeniu jam serca, co w efekcie prowadzi do osłabienia siły jego kurczenia i zaburzeń w przepływie krwi. Choroba początkowo rozwija się bezobjawowo. Niestety, nieleczona może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca i niewydolności narządu, co bywa przyczyną nagłej śmierci sercowej. 

Zapalenie mięśnia sercowego u psów

Problemy z sercem u psów mogą być spowodowane również infekcją wywołaną przez bakterie czy wirusy. W wyniku zakażenia w obrębie zastawek, komór, przedsionków, śródbłonka naczyń dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Zapalenie mięśnia sercowego może doprowadzić do wtórych zmian w sercu, zatorów i zaburzeń rytmu. 

Endokardioza zastawki dwudzielnej u psów

Endokardioza zastawki dwudzielnej u psów to choroba dotykająca przede wszystkim czworonogi małych ras (m.in. cavalier king charles spaniele, jamniki, maltańczyki) w wieku senioralnym (powyżej 7. roku życia). Choroba ta spowodowana jest pojawieniem się zmian zwyrodnieniowych i strukturalnych w zastawce dwudzielnej, które skutkują jej niedomykalnością i cofaniem się krwi z lewej komory do lewego przedsionka. Endokardioza zastawki dwudzielnej prowadzi do przeciążenia serca, a jej powikłaniem może być obrzęk płuc. 

Zaburzenia rytmu serca u psów

Arytmie serca to nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów elektrycznych, które powodują zmianę rytmu (przyspieszenie, zwolnienie lub nieregularność) jego pracy. Zaburzenia rytmu serca często towarzyszą innym schorzeniom tego narządu (np. kardiomiopatii rozstrzeniowej). Zdarza się jednak, że nie świadczą o patologiach w obrębie serca, ale o chorobach ogólnoustrojowych czy zaburzeniach hormonalnych. 

Arytmie nie zawsze są groźne dla psa – często nie wymagają terapii. Niekiedy mogą powodować jednak nagłe omdlenia, a nawet prowadzić do śmierci, dlatego wymagają starannej diagnostyki. 

Choroby kardiologiczne u psów – objawy

Choroby serca u psów często rozwijają się podstępnie i długo nie dają wyraźnych objawów. Początkowo organizm zwykle jest w stanie poradzić sobie z osłabieniem pracy serca, przez co u pupila nie obserwuje się żadnych dolegliwości. Z czasem, gdy problemy postępują, samopoczucie psa ulega jednak znaczącemu pogorszeniu. 

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów chorób kardiologicznych u psa jest nietolerancja wysiłkowa. Psiak z chorym sercem męczy się szybko, a nawet po niewielkim wysiłku ciężko dyszy i długo wypoczywa. Dodatkowo u zwierzaka często pojawia się uporczywy kaszel – zwłaszcza po wysiłku, nocą, nad ranem lub przy zmianie pozycji. 

Przewlekła niewydolność serca u psa prowadzi do ogólnego zmęczenia, osłabienia, problemów z oddychaniem i duszności. U zwierzaka często obserwuje się też utratę apetytu, spadek wagi i ogólne wyniszczenie połączone z zanikiem mięśni. Zdarza się, że u psa z chorym sercem dochodzi do omdleń. Czasami (np. w przypadku zapalenia mięśnia sercowego) objawy są bardzo niespecyficzne (np. gorączka), przez co większość opiekunów nie wiąże ich z sercem. 

Choroby serca u psa – diagnostyka

Jeśli zaobserwujemy u pupila niepokojące objawy sugerujące problemy z sercem, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dokona on wstępnej oceny pracy serca na podstawie wywiadu klinicznego, badania osłuchowego, badania tętna. W razie wykrycia odchyleń od normy lekarz skieruje psa na dodatkowe badania. W diagnostyce chorób serca u psów wykorzystuje się m.in. badanie EKG, RTG i echo serca. Zwykle te badania są wystarczające do postawienia diagnozy. Zdarza się, że lekarz zleca badanie specjalistyczne, np. cewnikowanie serca, tomografię komputerową. 

Choroby serca u psów – profilaktyka i leczenia

Wczesne wykrycie choroby serca u psa znacznie zwiększa szansę na udaną terapię i wydłużenie życia czworonoga. Z tego względu bardzo ważne jest zabieranie psiaka na regularne wizyty kontrolne połączone z badaniami serca. 

W przypadku zwierzaków z grup ryzyka badania osłuchowe należy wykonywać systematycznie, począwszy już od 1.-2. roku życia. Jeśli nasz pupil nie jest obciążony szczególnym ryzykiem chorób serca, na pierwsze badanie kardiologiczne powinniśmy zabrać go około 6. roku życia. Szczególnie ważne są jednak okresowe badania serca u psich seniorów. 

Zapobieganie chorobom serca u psów polega głównie na ograniczeniu czynników negatywnie oddziałujących na serca. Ważne są więc podstawowe działania profilaktyczne – szczepienia, odrobaczanie, zabezpieczenia psa przed pasożytami zewnętrznymi i prawidłowe żywienie.

Obecnie możliwe jest skuteczne leczenie większości chorób kardiologicznych u psów. Chore zwierzaki zwykle muszą jednak do końca życia przyjmować leki i przejść na specjalną dietę, która pozwoli utrzymać ich serce w dobrej kondycji. Niezbędne jest też wprowadzenie pewnych zmian w codziennej rutynie. 

Psy z chorym sercem muszą unikać forsujących sportów, intensywnego wysiłku fizycznego czy czynności wywołujących ekscytację i silne emocje. Umiarkowany wysiłek fizyczny w postaci spokojnych spacerów jest jednak wskazany i wpływa korzystnie na samopoczucie czworonogów. W domu należy zapewnić chorym psom spokojne i wygodne miejsce do wypoczynku. 

Dieta dla psa z chorobami serca

Odpowiednia dieta to bardzo ważny czynnik zmniejszający ryzyko chorób serca oraz wspomagający ich leczenie. W przypadku niewydolności serca u psa niezbędne jest przede wszystkim ograniczenie zawartości sodu w pokarmie. Niestety, wpływa to niekorzystnie na jego walory smakowe, dlatego często konieczne jest podejmowanie działań, które zwiększą atrakcyjność pożywienia dla psiaka. Aby zwiększyć smakowitość posiłków, można je podgrzewać lub wzbogacać sosami. 

W profilaktyce i terapii chorób serca u psów ważną rolę odgrywa również odpowiednia podaż magnezu i potasu. Chorego psiaka najlepiej karmić gotową karmą z formułą kardiologiczną, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto też sięgnąć po suplementy na serce zawierające składniki korzystnie oddziałujące na jego pracę i redukujące negatywne skutki podawania leków kardiologicznych: L-karnitynę, kwasy tłuszczowe omega-3, koenzym Q-10 witaminy B i E. 


Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz