piątek, 22 kwietnia 2022

Jak prawidłowo obciąć pazury gryzoniom?

Gryzonie żyjące na wolności ścierają swe pazury naturalnie, podczas kopania nor czy zdobywania pożywienia. Udomowione zwierzaki nie muszą robić takich rzeczy, więc ich pazury nie ścierają się wystarczająco szybko. To zaś często prowadzi do ich przerostu. Czym to grozi i jak prawidłowo podcinać pazury u gryzonia?

Dlaczego pazury gryzoni przerastają?

Jak już wspomniano, pazury gryzoni żyjących w warunkach naturalnych pełnią szereg różnych funkcji. Wiele gryzoni, na przykład chomiki, używają ich do kopania podziemnych nor i tuneli. Inne wykorzystują je do zdobywania pożywienia, chwytania, przytrzymania i rozłupywania ziaren czy nasion. Pazury przydają się także do obrony przed ewentualnymi drapieżnikami. Wszystko to pozwala na szybkie i regularne ścieranie stale rosnących pazurów.

Niestety gryzonie zamieszkujące w naszych domach nie mają tych samych możliwości. Ich pazury nie ścierają się tak szybko, więc często przerastają. Co to oznacza? Zbyt długie pazury utrudniają funkcjonowanie gryzoniowi, a często powodują też zwyrodnienia kości i stawów w łapach. Przerośnięte pazury mogą też zawijać się w stronę opuszek, powodując bolesne zranienia. Na szczęście można tego uniknąć regularnie obcinając zbyt długą płytkę paznokcia gryzonia. Jak należy to robić?

Czym obcinać pazury gryzoni?

Trzeba pamiętać, że pazury gryzonia różnią się od ludzkich. Przypominają bardziej pazury psa czy kota – są okrągłe, a nie płaskie. Dlatego właśnie należy zainwestować w specjalne nożyczki, czy też cążki do obcinania pazurów gryzoni. Takie narzędzia znajdziemy w sklepach zoologicznych, w dziale z produktami do pielęgnacji i opieki nad gryzoniami.

Nożyczki do pazurów gryzoni wyposażone są w specjalne, małe wgłębienie na ostrzu. Dzięki niemu pazur zostanie równo przycięty, nie zaś zgnieciony i  rozdwojony, jak byłoby to w przypadku zastosowania zwykłych obcinaczek.

TRANSPORTERY DLA GRYZONI ↓

Jak często obcinać pazury gryzoniowi?

Po czym poznać, że pazury pupila są zbyt długie? Najlepiej uważnie obserwować go w czasie codziennych zabaw. Jeśli zauważymy, że jego pazurki zahaczają się, na przykład o dywan, to znak, że wymagają podcięcia. Zbyt długie pazury mogą też sprawiać ból pupilowi, więc zwróćmy uwagę czy nie stawia łap i nie porusza się w nienaturalny dla niego sposób.

Podcinanie pazurów gryzonia: krok po kroku

Jeśli nigdy dotąd nie przeprowadzaliśmy tak delikatnych operacji, warto poprosić o pomoc weterynarza. Niech to on za pierwszym razem obetnie pazury naszemu pupilowi. Sami przyjrzyjmy się temu uważnie, by następnym razem móc zrobić to samodzielnie. Cały proces nie jest trudny, ale musimy wiedzieć, jak zlokalizować miazgę, czyli rdzeń wewnątrz pazura. Rdzeń to ukrwiony nerw, który po naruszeniu może obficie krwawić, a przede wszystkim sprawić ogromny ból pupilowi. Jak zatem obcinać pazury gryzoniowi?

Krok 1

Jeśli tylko mamy taką możliwość warto poprosić o pomoc drugą osobę. Będzie ona mogła przytrzymać gryzonia, gdy my zajmiemy się samymi pazurami. Najlepiej ułożyć zwierzaka plecami, brzuchem do góry na swoich kolanach. Taka pozycja będzie najbezpieczniejsza dla gryzonia, a nam łatwiej będzie chwycić łapkę i znaleźć pazur w sierści.

Krok 2

Kiedy gryzoń leży już na grzbiecie, możemy ocenić długość pazurów i oszacować, jaką ich część trzeba obciąć. Jeśli nasz pupil ma białe szpony, znalezienie unerwionego rdzenia nie powinno sprawić żadnego kłopotu. Będzie on wyraźnie widoczny wewnątrz pazura, jako ciemniejsza część sięgająca mniej więcej do połowy. Ciemne pazury najlepiej oglądać pod światło. Jeśli nie uda nam się znaleźć miazgi, tniemy tylko koniuszek pazura. Tylko tyle, by pazur nie zahaczał o wykładziny i nie podwijał się pod opuszki.

Krok 3

Po tym jak już uda nam się zlokalizować miazgę, umieszczamy pazur gryzonia we wgłębieniu na cążkach i zaciskamy je. Proces powtarzamy na pazurach wszystkich palców. Najwięcej mają ich fretki, szczury, myszy i chomiki – po 5 w łapach przednich i tylnych. Szynszyle i świnki morskie mają po 4 palce w łapach przednich i tylko po 3 w tylnych.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz