piątek, 13 maja 2022

Jakie warunki powinieneś zapewnić gekonowi?

Utrzymywanie zwierząt egzotycznych w domach cieszy się coraz większą popularnością. Jednymi z najczęściej wybieranych na domowych pupili gadów są gekony. Te niewielkie jaszczurki są ciekawskie i przyjazne, a ich utrzymanie nie nastręcza zwykle większych trudności. Aby jednak gekon czuł się w naszym domu komfortowo, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Jak opiekować się gekonem? 

Opieka nad gekonem – co warto wiedzieć?

Gekony to duża grupa małych i średnich jaszczurek, z których wiele pełni obecnie rolę zwierząt towarzyszących. Gady te uchodzą za łatwe utrzymaniu, dlatego są polecane dla początkujących hobbystów. Wśród najpopularniejszych gatunków utrzymywanych w domach znajdują się m.in.: gekon orzęsiony, gekon lamparci, gekon płaczący. W naturze gady te występują w rejonie klimatu podzwrotnikowego i zwrotnikowego, co ściśle oddziałuje na ich wymagania środowiskowe. Życiem gekonów w dużej mierze rządzą zmiany zachodzące w otoczeniu. Ich zachowania i przemiany metaboliczne uzależnione są głównie od temperatury otoczenia. 

Gekony są rozpowszechnione w różnych środowiskach – spotykane są na sawannach, w tropikalnych lasach, ale również na terenach skalistych i pustynnych. Żyją często w skrajnych warunkach, co sprawia, że należą do zwierząt stosunkowo odpornych i długowiecznych. W warunkach domowych mogą dożyć nawet 15-20 lat. 

Tryb życia i zachowania gekonów znacznie różnią się w zależności od cech gatunkowych i naturalnego środowiska życia. W tej grupie zwierząt znajdziemy zarówno gatunki o aktywności dziennej, jak i nocnej, nadrzewnej oraz naziemnej. Gekony na ogół najlepiej czują się utrzymywane w parach lub haremach, choć niektóre z nich mogą żyć samotnie.

Choć gekony uchodzą za zwierzęta przyjazne i mało płochliwe, nie należy przypuszczać, że będą wykazywały podobne zainteresowanie kontaktami ze swoimi opiekunami jak psy i koty. Gekony, jako zwierzęta nieudomowione, nawet po oswojeniu, zawsze zachowują pewien dystans wobec człowieka. Z tego względu wskazana jest ostrożność i pewna powściągliwość podczas kontaktów z tymi gadami. 

Warunki środowiskowe dla gekona

Środowisko domowe powinno dawać każdemu zwierzakowi namiastkę warunków naturalnych. W przypadku gekonów kluczowe znaczenie ma zapewnienie zwierzakom optymalnych warunków termicznych i wilgotnościowych. Gekony, jako zwierzęta zamieszkujące rejony tropikalne, należą do zwierząt ciepłolubnych. Nie wszystkie wymagają jednak bardzo wysokich temperatur. Gekonowi orzęsionemu w ciągu dnia należy zapewnić temperaturę w zakresie 22-25℃. Nieco wyższej temperatury wymaga gekon lamparci i gekon płaczący – najlepiej, gdy będzie znajdować się ona w zakresie 25-30℃. 

W terrarium gada należy stworzyć tzw. wyspy ciepła, czyli rejony intensywnie ogrzewane, gdzie temperatura wynosi około 33-35℃. Warto pamiętać także o dobowych zmianach temperatury w terrarium – w nocy powinna ona spadać o kilka stopni (zwykle do około 20℃). Aby zapewnić zwierzakowi odpowiednią temperaturę, w terrarium należy zainstalować matę grzewczą lub kabel grzewczy z termostatem. Warto regularnie kontrolować temperaturę, sprawdzając jej stan za pomocą termometru.

Oprócz temperatury duży wpływ na samopoczucie gekonów ma odpowiednia wilgotność. Podstawowa zasada jest prosta – gatunki wywodzące się z rejonów suchych preferują niską wilgotność, natomiast te z terenów wilgotnych – wysoką. Z tego względu gekonowi lamparciemu należy zapewnić wilgotność w granicach 40-50%, a gekonowi orzęsionemu i płaczącemu w zakresie 60-90%. Jeśli nasz ulubieniec preferuję wysoką wilgotność, powinniśmy regularnie zraszać ścianki terrarium i rośliny wodą ze spryskiwacza. Warto zaopatrzyć się w higrometr, który ułatwi nam kontrolę parametru. 

Gekony, które większość czasu spędzają w ukryciu, a stają się aktywne dopiero po zmroku, w naturze nie mają kontaktu ze światłem słonecznym. Z tego powodu nie wymagają one dodatkowego oświetlenia UVB. Jeśli zależy nam na obserwacji zachowań naszych podopiecznych, możemy zamontować w terrarium oświetlenie nocne – imitujące światło księżyca. 

Terrarium dla gekona

Przygotowanie mieszkanka dla gadziego pupila powinniśmy rozpocząć od wyboru terrarium. Musi być one trwałe, solidne i dostosowane pod względem wielkości do gabarytów naszego pupila. Przyjmuje się, że minimalne wymiary terrarium dla gekona orzęsionego wynoszą: 45 cm x 45 cm x 60 cm, lamparciego: 60 cm x 40 cm x 40 cm, a płaczącego: 30 cm x 30 cm x 40 cm. 

Przy zakupie terrarium zawsze warto uwzględnić tryb życia zwierzaka. Dla gatunków naziemnych kluczowe znaczenie ma powierzchnia dna, a dla nadrzewnych – wysokość terrarium. Gekony mogą być utrzymywane w terrariach wykonanych z różnych materiałów. Każde terrarium musi być jednak wyposażone w system wentylacji, który zapewni odpowiedni obieg powietrza.

Największą popularnością cieszą się mieszkanka szklane, wyróżniające się dużą estetyką i licznymi walorami użytkowymi (m.in. łatwością utrzymania w czystości, stabilnością warunków wewnętrznych).

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wybór terrarium drewnianego, które można dopasować do wystroju wnętrza. Warto jednak pamiętać, że tego typu lokum jest dość podatne na działanie wilgoci, przez co może szybko ulec zniszczeniu. 

Do utrzymywania młodych gekonów lub zwierząt w okresie aklimatyzacji i kwarantanny idealne będą za to proste i lekkie faunaboxy wykonane z plastiku. 

Jeśli chcemy, by nasz gadzi przyjaciel czuł się w swoim terrarium komfortowo, powinniśmy urządzić je na wzór naturalny. W mieszkanku gatunków zamieszkujących środowiska tropikalne nie powinno więc zabraknąć licznych roślin, natomiast w tym dla gatunków pustynnych – skałek i kamieni. Do podstawowych elementów wyposażenia terrarium dla gekona należą:

  • tło strukturalne – montowane na ścianie terrarium. Pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również użytkową. Urozmaica otoczenie zwierzaka i zapewnia mu dodatkową przestrzeń do aktywności. 
  • kryjówki (np. łupina kokosa, rury PCV, groty) – ograniczają stres u zwierzaka i ułatwiają mu wypoczynek. 
  • miski na pokarm i wodę – niezbędne do podawania zwierzakowi pożywienia i wody. 
  • podłoże (np. piasek, żwir, włókno kokosowe, torf) – ułatwia utrzymanie higieny i odpowiedniej wilgotności w terrarium. 
  • akcesoria do wspinaczki i wypoczynku (np. półki skalne, konary, liany, gałęzie) – wzbogacają otoczenie gekona, umożliwiają wspinaczkę i przemieszczanie się po terrarium. 
  • rośliny (żywe lub sztuczne) – zdobią terrarium, pomagają odwzorować naturalne środowisko. Do terrarium pustynnego polecane są m.in.: grubosz, kalanchoe, a do terrarium tropikalnego: storczyki, filodendron. 

Prawidłowe żywienie gekona

Kluczowy wpływ na zdrowie i długość życia gekona ma prawidłowo zbilansowana dieta. W naturze gekony żywią się przede wszystkim owadami. Niektóre z nich zjadają też niewielkie kręgowce, np. gryzonie, ptaki. W hodowli domowej podstawą żywienia gekona powinny być owady karmowe. Gadowi można podawać m.in. mączniki, świerszcze, drewnojady czy karaczany. Jadłospis gekona można uzupełniać owocami. 

Jak często karmić gekona? Młode gekony powinny otrzymywać codziennie świeżą porcję pożywienia, z kolei dorosłe wystarczy karmić co kilka dni. Warto pamiętać również o odpowiedniej suplementacji. Gekonowi należy podawać suplementy z wapniem i witaminami. 

Pielęgnacja gekona

W profilaktyce zdrowotnej u gekonów nadrzędną rolę odgrywają odpowiednie warunki środowiskowe. Z tego względu nie należy nigdy zaniedbywać okresowych porządków w terrarium. Niezbędne jest codzienne usuwanie odchodów i niezjedzonego pokarmu. Raz w miesiącu warto przeprowadzić gruntowne porządki w mieszkanku gekona, połączone z wymianą podłoża.

Szczególną troską warto otoczyć gekona w okresie wylinki. W tym czasie powinniśmy udostępnić mu naczynie z wilgotnym substratem. Przydatne może okazać się także zwilżanie skóry pupila i przemywanie jego oczu. 

W okresie zimy możemy skrócić czas oświetlania terrarium i obniżyć temperaturę – takie działaniu pozwolą odwzorować cykliczność występującą w przyrodzie. 

Jeśli zależy nam na nawiązaniu dobrej relacji z naszym podopiecznym, postarajmy się spędzać z nim jak najwięcej czasu i wykorzystajmy karmienie oraz codzienne porządki do oswajania zwierzaka. Zapewnijmy naszemu pupilowi stabilne i spokojne otoczenie, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Nie przeszkadzajmy mu w wypoczynku ani nie wyciągajmy z kryjówek. Pozwólmy mu stopniowo przyzwyczajać się do naszej obecności. Wtedy z pewnością zarówno my, jak i nasz podopieczny będziemy mogli czerpać prawdziwą radość ze wspólnego życia. 


Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz