środa, 25 maja 2022

Czy ozdoby w akwarium mają znaczenie dla ryb?

Ciekawie zaaranżowane akwarium znacznie wzbogaca domowe otoczenie. Dzięki ozdobom można łatwo odwzorować różne biotopy i tworzyć malownicze wodne pejzaże. Dekoracje nie są jednak wyłącznie urozmaiceniem wystroju zbiornika. Jakie znaczenie mają ozdoby w akwarium dla ryb? Jak dobrać dekoracje, by zapewnić mieszkańcom zbiornika dogodne warunki do życia?

Ozdoby do akwarium – znaczenie 

Dekoracje to ważny element aranżacji każdego akwarium, wpływający na jego ostateczny wygląd i walory wizualne. Dzięki ozdobom można poprawić estetykę zbiornika i urozmaicić jego wystrój. Elementy wykorzystywane w aranżacji zbiornika są też przydatne do maskowania sprzętów (np. filtra). Odpowiednie dekoracje w akwarium pomagają ponadto podkreślić wyjątkowy charakter zbiornika i osiągnąć określone efekty wizualne (np. wrażenie głębi). Dzięki nim domowe akwarium nie jest jedynie zbiornikiem hodowlanym, ale również wspaniałą dekoracją mieszkania.

Oprócz swojej funkcji wizualnej ozdoby w akwarium mogą też pełnić funkcje praktyczne. Można wykorzystać je do zamocowania niektórych urządzeń (np. napowietrzacza). Z punktu widzenia opiekunów dekoracje w akwarium są zatem niezastąpione. A jak wygląda to z perspektywy ryb akwariowych?

Ozdoby do akwariów ↓

Jakie funkcje mogą pełnić ozdoby w akwarium dla ryb?

Pozornie wystrój akwarium nie ma większego znaczenia dla ryb. Mieszkańcy zbiornika wydają się nie być obdarzeni specjalnym zmysłem estetycznym, a więc trudno przypuszczać, że ozdoby w akwarium budzą ich szczególny zachwyt. W rzeczywistości jednak dekoracje są bardzo ważnym elementem wodnego lokum. 

Ozdoby w akwarium, poza funkcją dekoracyjną, pełnią szereg funkcji istotnych z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia ryb. Są wykorzystywane jako:

kryjówki

Jedną z najważniejszych potrzeb każdego zwierzaka jest poczucie bezpieczeństwa. Ryby, w naturze stale narażone na ataki drapieżników, potrzebują w akwarium elementów, które zapewnią im możliwość ukrycia się. Chociaż w stworzonym przez nas otoczeniu mieszkańcy zbiornika nie muszą desperacko walczyć o przetrwanie, wciąż odczuwają podobny strach jak w naturze. Dodatkowo nawet przy pozornie harmonijnej obsadzie między rybami niejednokrotnie dochodzi do rywalizacji i konfliktów. Ozdoby w akwarium doskonale sprawdzają się jako kryjówki dla ryb. Pozwalają znacznie zredukować stres u mieszkańców zbiornika, co jest bardzo ważne dla ich komfortu.

miejsca wypoczynku 

Do komfortowego snu lub wypoczynku ryby z reguły potrzebują miejsc, w których nie będą widoczne dla innych. Również tę funkcję świetnie spełniają dekoracje. Ozdoby w akwarium są szczególnie ważne dla ryb dennych, które lubią wypoczywać na skałkach, korzeniach lub w grotach. 

miejsca składania ikry 

Wiele ryb wykorzystuje dekoracje w akwarium do rozrodu. Ozdoby mogą być dla ryb idealnym miejscem do odbycia tarła i złożenia ikry.

stołówka 

Niektóre elementy dekoracyjne stanowią jednocześnie dla ryb ważne miejsce żerowania. Tak jest choćby w przypadku żwiru, który przekopują ryby denne. Żywe rośliny są za to chętnie podgryzane przez ryby roślinożerne. Mieszkańcy zbiornika często pałaszują również glony, które nierzadko pokrywają akwariowe dekoracje. 

wzbogacenie otoczenia 

Dzięki ozdobom do akwarium środowisko życia ryb staje się dużo ciekawsze i bardziej urozmaicone. Dekoracje pomagają zaaranżować otoczenie na wzór naturalny i stymulują ryby do eksploracji zbiornika. 

regulator parametrów wody 

Jeśli zależy nam na zmodyfikowaniu parametrów wody bez użycia środków chemicznych, możemy wykorzystać do tego naturalne dekoracje. Zwykle związki znajdujące się w dekoracjach uwalniane są w sposób stopniowy, co zapewnia długotrwały efekt. Liście dębu i szyszki olchy pomagają zakwasić wodę oraz stworzyć biotop „czarnych wód”. Korzenie mogą wzbogacić wodę o taniny, które poprawią samopoczucie niektórych gatunków ryb (np. neonów czerwonych). Z kolei skałki wapienne przydają się w zbiornikach, gdzie wymagana jest twarda i zasadowa woda. 

Rodzaje dekoracji do akwarium

Na rynku akwarystycznym znaleźć można różnorodne ozdoby do dużych i małych zbiorników. Dekoracje do akwarium dzieli się na dwie grupy: sztuczne i naturalne. Czym wyróżniają się oba rodzaje?

  • ozdoby naturalne do akwarium – zaliczamy do nich wszystkie elementy z naturalnych materiałów, pozyskane ze środowiska. Do popularnych ozdób naturalnych należą m.in.: korzenie, kamienie, skałki, żywe rośliny, żwir, muszle, łupina kokosa, bambus, szyszki olchy czy liście. Ozdoby naturalne przed umieszczeniem w akwarium wymagają odpowiedniej obróbki – oczyszczenia i dezynfekcji. Naturalne dekoracje uwalniają do wody różnorodne substancje, dlatego mogą z powodzeniem pełnić funkcję regulatora parametrów wody. Z reguły dobrze sprawdzają się także jako schronienia, miejsca żerowania, wypoczynku czy składania ikry.
  • ozdoby sztuczne do akwarium – należą do nich wszystkie elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Często mają fantazyjne kształty i imitują elementy podwodnego świata. Do popularnych sztucznych dekoracji do akwarium należą m.in.: zamki, jaskinie, mosty, statki, skrzynie. Sztuczne dekoracje akwariowe nie wpływają na parametry wody. Doskonale spełniają funkcję kryjówek, miejsc wypoczynku czy wzbogacenia otoczenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ozdoby do akwarium?

Jeśli chcemy, by akwarium było piękną ozdobą naszego mieszkania, powinniśmy starannie zaplanować jego wystrój. Aby wodny pejzaż był naturalny, wszystkie dekoracje muszą tworzyć spójną całość. Wielkość elementów warto dobrać do wielkości zbiornika. W akwariach naturalistycznych najlepiej sprawdzają się dekoracje naturalne, z kolei te sztuczne mogą wyglądać ciekawie w akwariach dekoracyjnych lub dziecięcych. Warto przemyśleć też aranżację akwarium pod względem wystroju pomieszczenia, w którym będzie stać. Zastanówmy się, jak będzie wyglądać zbiornik na tle ścian i domowego wyposażenia. 

Przy wyborze ozdób do akwarium powinniśmy uwzględnić także ich trwałość. Dekoracje naturalne często są niszczone przez ryby lub samoczynnie ulegają rozkładowi. Sztuczne ozdoby zwykle są bardziej wytrzymałe i nie wymagają tak częstej wymiany.

Planując aranżację akwarium, musimy mieć jednak na uwadze nie tylko walory wizualne ozdób, ale przede wszystkim potrzeby i preferencje ryb. Jeśli więc w naszym akwarium zamieszkają ryby denne (np. kiryski), powinniśmy umieścić w nim drobnoziarniste podłoże, pozbawione ostrych krawędzi. Z kolei w przypadku gatunków o specjalnych wymaganiach środowiskowych (np. biotopu czarnych wód) przydatne będą ozdoby naturalne zawierające odpowiednie związki chemiczne. Łupiny kokosa, zamki czy groty z pewnością spodobają się nieśmiałym i płochliwym rybkom. 

Nie zawsze też to, co wydaje nam się pożądane ze względów wizualnych, odpowiada wymaganiom ryb. Wybieranie kontrastujących z ubarwieniem ryb elementów może sprawić, że będą czuły się widoczne, co spotęguje u nich poczucie zagrożenia. Z kolei żywe rośliny poobgryzane przez ryby nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, lecz z drugiej strony wzbogacają jadłospis mieszkańców zbiornika i umożliwiają im żerowanie w naturalny sposób. Zawsze warto więc poszukać złotego środka między oczekiwaniami własnymi a akwariowych podopiecznych. 


Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz