czwartek, 19 maja 2022

Psie diety. Czemu nie wolno głodzić psów?

Nasz czworonożny pupil ostatnio wyraźnie przybrał na wadze? Zimowe lenistwo i nadprogramowe przekąski sprawiły, że niegdyś psi atleta przeobraził się w puszystego kanapowca? W walce z dodatkowymi kilogramami u pupila pomóc może odpowiednia dieta. Aby jednak redukcja wagi u pupila przebiegała w zdrowy i bezpieczny sposób, trzeba dobrze zaplanować kurację odchudzającą. Dlaczego w przypadku psów lepiej zrezygnować z rygorystycznej głodówki? 

Regulacja pobierania pokarmu u psów – głód i sytość

Zachowania pokarmowe psów są ściśle związane z odczuwaniem głodu i sytości. Za regulację pobierania pokarmu u czworonogów odpowiadają dwa ośrodki zlokalizowane w podwzgórzu: sytości (w jądrze brzuszno-przyśrodkowym) i głodu (w jądrze bocznym). Aktywność obu ośrodków podlega regulacji hormonalnej i receptorowej. 

Spożywanie pokarmu przez psa pobudza receptory zlokalizowane w jamie ustnej i żołądku, które aktywują ośrodek odpowiedzialny za odczuwanie sytości. Za regulację apetytu u czworonogów odpowiadają również hormony. Pod wpływem głodu dochodzi do zwiększonego wydzielania greliny, która pobudza apetyt. Działania odwrotne (hamujące apetyt) wykazują z kolei: leptyna, insulina i cholecystokinina. U zwierząt otyłych dochodzi do zaburzeń w wydzielaniu greliny i leptyny, co w znaczący sposób oddziałuje na odczuwanie przez nie głodu i sytości. 

Jak prawidłowo odchudzać psa?

Nadwaga i otyłość u psów to coraz częściej diagnozowane problemy. Sygnałem alarmowym, świadczącym o nadwadze u zwierzaka, jest przekroczenie przez niego wagi wzorcowej (wyznaczonej dla rasy) o ponad 10%. Dużo poważniejszym problemem jest jednak otyłość – stwierdzana, gdy waga psa jest o ponad 20% wyższa od optymalnej. Ze względu na znaczne różnice w budowie psów do prawidłowej oceny masy ciała wykorzystuje się także skalę BCS, która pozwala na podstawie oględzin ciała i dotyku precyzyjnie określić, czy i jak poważne kłopoty z wagą ma nasz pupil. 

Jeśli waga naszego psa znacznie odbiega od optymalnej, konieczne jest przeprowadzenie kuracji odchudzającej. Powinna ona odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego. Podstawą terapii odchudzającej u psów jest osiągnięcie ujemnego bilansu energetycznego poprzez obniżenie kaloryczności posiłków lub zwiększenie wydatku energetycznego. 

Odchudzanie psa jest też ściśle powiązane ze zmaksymalizowaniem u niego uczucia sytości i zmniejszeniem motywacji do jedzenia. Aby to osiągnąć, pożądane jest: 

  • zwiększenie w psiej diecie zawartości włókna, 
  • podawanie pokarmów wymagających długiego żucia, 
  • wydłużenie czasu spożywania pokarmu poprzez połączenie go z aktywnością łowiecką lub intelektualną (np. używanie misek spowalniających jedzenie). 

Dieta odchudzająca dla psa, mimo obniżonej wartości energetycznej, musi być w pełni zbilansowana, czyli dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Z tego względu podczas odchudzania psa najlepiej sprawdzają się gotowe karmy z formułą light, które zapewniają zdrową utratę tkanki tłuszczowej bez ryzyka niedoborów pokarmowych. Karmy odchudzające dla psów często są dodatkowo wzbogacone substancjami wspomagającymi prawidłowe funkcjonowanie psiego organizmu i zwiększającymi efektywność odchudzania takimi jak np. prebiotyki, przeciwutleniacze, L-karnityna, HMB. 

Diety odchudzające dla psów rekomendowane przez większość specjalistów zakładają tygodniowy spadek masy ciała o 1-2%. Uważa się, że takie tempo odchudzania nie wywiera negatywnego wpływu na organizm czworonogów. Niestety, cały proces jest dość żmudny i powolny, dlatego może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Nic więc dziwnego, że wielu psich opiekunów zastanawia się, czy odchudzanie psa można przyspieszyć. Rozwiązaniem problemu wydają się modne ostatnio wśród ludzi głodówki. Czy głodzenie psa to jednak na pewno dobry pomysł, czy raczej taka dieta może wyrządzić naszemu pupilowi więcej szkody niż pożytku?

KARMY SUCHE DLA PSÓW ↓

Głodówka u psa – konsekwencje żywieniowe i zdrowotne

Głodzenie psa to nie najlepszy sposób na walkę z nadprogramowymi kilogramami u zwierzaka. Nagłe i całkowite pozbawienie psiaka pożywienia prowadzi do zaburzenia równowagi panującej w organizmie. Pod wpływem głodówki u psa może dojść do zaburzeń elektrolitowych i wahań poziomu cukru we krwi, które stanowią zagrożenie do zdrowia. 

Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z głodzeniem psa jest ryzyko rozwoju problemów z wątrobą. W przypadku niedoboru substancji pokarmowych organizm czerpie je ze zmagazynowanego tłuszczu. Niestety, rozkład tłuszczu obciążą pracę wątroby, co niekiedy może prowadzić do trwałych zaburzeń w jej funkcjonowaniu. 

W skrajnych przypadkach, gdy głodówka jest długotrwała, u psa dochodzi do utraty masy mięśniowej i niedożywienia. Organizm pozbawiony niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Nic więc dziwnego, że głodzony pies może stać się apatyczny czy ospały. Częste u niedożywionych zwierzaków są również problemy neurologiczne. 

Głodówka może mieć szczególnie poważne konsekwencje zdrowotne dla zwierząt: rosnących, ciężarnych i karmiących suczek, psów przewlekle chorych (zwłaszcza cierpiących na zaburzenia hormonalne, niewydolność nerek, cukrzycę czy nowotwory). U szczeniąt jej rezultatem mogą być zaburzenia rozwojowe. 

Głodówka u psa – konsekwencje behawioralne

Głodówka odbija się nie tylko na psim zdrowiu, ale również na samopoczuciu psychicznym. Głód stanowi dla psów motywację do poszukiwania pożywienia i skłania do polowania. Gdy zdobycie pożywienia jest niemożliwe, pies staje się coraz bardziej podenerwowany i wrażliwy na bodźce. Głód jest czynnikiem stresogennym, który znacząco obniża nastrój psa i zaburza równowagę emocjonalną. 

Głodny pies nie jest w stanie się na niczym dłużej skupić. Nie wykazuje zainteresowania zabawą czy interakcjami społecznymi. Często próbuje szukać pokarmu na własną łapę, co może skończyć się spożywaniem niejadalnych produktów lub ucieczkami na spacerach. Z powodu głodu nawet spokojny pies może też przejawiać zachowania agresywne. 

Niestety, głodzenie psa może mieć też trwałe konsekwencje. Na podłożu głodzenia u czworonogów często rozwijają się problemy behawioralne, takie jak np. obrona zasobów, koprofagia. Psy w przeszłości głodzone mają ponadto tendencję do szybkiego i łapczywego jedzenie, przez co nie mogą czerpać pełnej przyjemności z codziennych posiłków. Często, gdy mają już pod dostatkiem pokarmu, jedzą ponad miarę, co jeszcze potęguje problemy z nadwagą czy otyłością. 

Kiedy można zastosować krótkotrwałą głodówkę u psa?

Choć głodówka u psa nie powinna być stosowana w ramach kuracji odchudzających, istnieją sytuacje, w których krótkotrwały post ma pozytywny wpływ na organizm czworonogów. Krótkotrwała głodówka jest zalecana przede wszystkim przy zatruciach oraz dolegliwościach trawiennych, takich jak biegunki, wymioty, wzdęcia. Pies nie powinien spożywać też pokarmu przed planowanymi zabiegami w znieczuleniu ogólnym oraz niektórymi badaniami. 

U psiaków cierpiących na chorobę lokomocyjną pokarm warto odstawić kilka godzin przed planowaną podróżą. Czasami zrezygnowanie z jednego czy dwóch posiłków może być ponadto dobrym sposobem na wyostrzenie apetytu u wybrednego czworonoga.

Pamiętajmy jednak – głodówka u psa nie powinna być prowadzona dłużej niż przez 24 godziny. W trakcie jej trwania należy zapewnić pupilowi stały dostęp do świeżej, czystej wody. 


Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz