czwartek, 24 września 2020

Co zrobić, gdy znajdziemy psa?

 

Co zrobić, gdy znajdziemy psa?

Niestety, liczba porzuconych zwierząt rośnie gwałtownie zwłaszcza latem oraz tuż po świętach Bożego Narodzenia. Zdarza się, że psy, jako nietrafione prezenty gwiazdkowe lądują w schroniskach lub jeszcze gorzej – w lasach albo na poboczach dróg. Co zrobić, gdy znajdziemy psa? Jakie służby należy zawiadomić, by zapewnić bezpieczeństwo bezdomnemu czworonogowi?


Co robić, gdy znajdziemy bezdomnego psa?


Zgodnie z prawem każdy, kto znajdzie bezdomne zwierzę ma obowiązek zawiadomienia odpowiednich służb oraz udzielenia mu pomocy, jeśli zwierzę jest ranne lub poszkodowane w wypadku. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, jeśli zwierzę nie zachowuje się agresywnie, jest przyjaźnie nastawione do człowieka i nie ucieka, należy zbliżyć się i ocenić jego ogólny stan. Po drugie, o ile pies nie jest ranny ani chory, powinniśmy sprawdzić czy nie ma obroży z adresatką lub breloczkiem z numerem telefonu właściciela. Jest szansa, że opiekun poszukuje swego pupila, więc to z nim należy skontaktować się w pierwszej kolejności.

A co jeśli brak adresatki albo pies nie pozwala do siebie podejść? W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim powiadomić odpowiednie służby i o ile to możliwe – zabezpieczyć psa. Chodzi o to, by zwierzak nie uciekł nam i spokojnie poczekał na pomoc.  

Gdzie zwrócić się o pomoc dla bezdomnego psa?


To, jakie organy powinny zająć się udzieleniem pomocy zwierzęciu regulowane jest prawem. W mniejszych miejscowościach obowiązek ten spoczywa na urzędach gminy, które mają podpisane umowy ze schroniskami lub innymi instytucjami mogącymi zapewnić psu bezpieczeństwo. Jeśli znajdziemy potrzebującego zwierzaka, warto więc ustalić pod jaki urząd gminu może ono podlegać. Jeżeli mamy z tym problem, możemy zadzwonić na policję, która wskaże nam odpowiednią instytucję lub najbliższe schronisko. W większych miastach sprawę należy zgłosić do straży miejskiej lub bezpośrednio do schroniska działającego na danym terenie. Warto pamiętać, że gmina nie może odmówić nam pomocy. Zgodnie z ustawą taki urząd zobowiązany jest do interwencji i rozwiązywania problemu bezdomności zwierząt we własnym zakresie.

Gdy znajdziemy psa
rannego, który na przykład ucierpiał na skutek wypadku drogowego należy zawiadomić straż miejską albo policję. O pomoc możemy zwrócić się także do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz gminnego schroniska, którego przedstawiciele mogą przybyć na miejsce z bezpłatną pomocą weterynaryjną.

Ranne zwierzę po wypadku – jak mu pomóc?


Najbardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy zwierzę jest bardzo poważnie ranne i nie możemy sami udzielić mu pomocy ani zabrać do najbliższej lecznicy. Co wtedy robić? Trzeba pamiętać, że taki pies może być w szoku i zachowywać się agresywnie. Dlatego lepiej nie ruszać go do przyjazdu odpowiednich służb. Mogłoby się to skończyć nie tylko ugryzieniem, ale i pogłębieniem jego urazów. Zamiast tego, lepiej w miarę możliwości zabezpieczyć miejsce, ustawiając na przykład trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli jednak psa trzeba przenieść, zróbmy to przesuwając go na płachtę lub koc i delikatnie usuwając w bardziej ustronne miejsce.


Jak zaopiekować się znalezionym psem?


Do czasu zjawienia się służb, warto zapewnić psu podstawową opiekę, to znaczy nakarmić i napoić. Jeśli jest zdrowy, ale wychudzony i wszystko wskazuje na to, że od dawna nic nie jadł, możemy podać mu niewielką porcję jedzenia. Sucha karma nie będzie tu jednak najlepszym rozwiązaniem. Lepiej zacząć od czegoś lżejszego, na przykład karmy wilgotnej lub w rodzaju pasztetu. Jeśli zwierzak znalazł się w naszym domu, możemy też ugotować mu trochę ryżu z marchewką i kurczakiem. Zaczynamy od podania niewielkiej porcji. Jeśli w ciągu godziny nie pojawi się biegunka ani wymioty, możemy zaserwować zwierzakowi kolejną dawkę.

Z kolei, gdy znajdziemy psa w lesie, którego ktoś przywiązał do drzewa, to w pierwszej kolejności podajmy my wodę. Najlepiej, jeszcze zanim odwiążemy go z uwięzi. Potem możemy podać niewielką ilość mokrej karmy i oczywiście zawiadomić odpowiednie służby. Z kolei pies po wypadku nie powinien jeść ani pić dopóki weterynarz nie rozpozna obrażeń. Dopiero po badaniu należy podać mu wodę, chyba że lekarz zaleci kroplówkę. 

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓


Sklep Telekarma

 

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © annaav - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz