środa, 7 października 2020

Jak nie witać się z nowo poznanym psem?

Jak nie witać się z nowo poznanym psem?

Czy znasz dobrze zasady psiego savoir-vivre? Wiesz, jak prawidłowo przywitać się z nowo poznanym czworonogiem? Mogłoby się wydawać, że to nic prostszego, a jednak nawet największym psiarzom zdarza się popełniać pewne błędy. Zawsze trzeba pamiętać, że pies to żywe stworzenie, któremu także należy się szacunek. Zobacz zatem, jak powinno przebiegać powitanie z obcym psem, aby nikomu nie stała się krzywda.


Zasady witania się z obcym psem

 

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie warto sobie wyjaśnić jest to, że psie zachowania społecznie wyglądają zupełnie inaczej niż te zachodzące pomiędzy ludźmi. Niektóre czynności i zachowania, które Tobie mogą wydawać się całkiem normalne i właściwe, są dla psa po prostu niekomfortowe, a wręcz stresujące. Entuzjastyczne okrzyki, patrzenie prosto w oczy czy wyciąganie rąk w celu poklepania psa po głowie to tylko przykłady zachowań, przez które zwierzak może poczuć się zagrożony lub atakowany.

Nawet najlepsze intencje z Twojej strony mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, jeśli pies zrozumie je opacznie. Zbytnia poufałość i nachalne gesty nie są dobrze widziane pośród czworonogów, które wolą zachowywać między sobą odpowiedni dystans. Dlatego właśnie, w kontaktach z obcymi psami należy zachowywać zasadę ograniczonego zaufania. Warto mieć na uwadze, że nie każdy pies został właściwie socjalizowany przez swego opiekuna i może mieć skłonność do agresji w kontaktach z innymi ludźmi czy zwierzętami. Zawsze lepiej powściągnąć emocje i pozwolić, by pies sam zdecydował czy i jak zechce się przywitać.

Czego nie robić, witając się z psem?

 

Spotykając obcego psa, pamiętaj, że pierwszy krok zawsze należy do niego. Powstrzymaj się od wyciągania rąk w jego kierunku, nie podbiegaj do niego i nie krzycz. Podniesiony głos może wprowadzić psa w stan czujności, a nawet gotowości do obrony, a chyba nie trzeba mówić, że tak nawiązana znajomość nie wróży niczego dobrego. Zwierzak pobudzony lub przestraszony Twoim krzykiem może nawet zaatakować, zwłaszcza jeśli połączysz to z klepaniem go po głowie czy patrzeniem mu prosto w oczy. Warto wiedzieć, że patrzenie w oczy pośród psów stanowi coś w rodzaju wyzwania na pojedynek. Robiąc to, okazujemy swą wyższość, a to raczej nie spodoba się czworonogowi.

Poznając psa swoich znajomych lub napotykając uroczego zwierzaka w parku, nie zmuszaj go kontaktu za wszelką cenę. Większość kudłaczy jest raczej wycofana i niechętnie spoufala się z obcymi ludźmi. W takiej sytuacji bezpieczniej będzie zaakceptować narzucony przez psa dystans i nie osaczać go. Pozwól, by zwierzak sam zbliżył się do Ciebie, obwąchał i poznał trochę lepiej.

Jak witać się z obcym psem – zgoda właściciela

 

Witając się z nowo poznanym psem, nie można zapominać o jego właścicielu. Zanim więc w ogóle przystąpisz do nawiązywania nowej znajomości z czworonogiem, porozmawiaj przez chwilę z towarzyszącą mu osobą. W ten sposób dasz psu czas, by przekonał się, że nie masz żadnych złych intencji i nie stanowisz zagrożenia ani dla niego, ani jego opiekuna. Podczas rozmowy należy też zapytać właściciela o to, czy można bezpiecznie zbliżyć się do psa i go pogłaskać. Jak już wspomniano, nie każdy pies jest przyjaźnie nastawiony do obcych, a i nie każdy psiarz życzy sobie, by witano się z jego pupilem. Może to być spowodowane tym, że pies boi się obcych albo choruje i drażni go dotyk. Taką odpowiedź zawsze należy uszanować. Jeśli jednak opiekun wyrazi zgodę, możesz zapoznać się z czworonogiem. Jak to zrobić?

Jak przywitać się z obcym psem?


Po pierwsze, nie podchodź do psa, tylko zawołaj go do siebie. To pies podejmuje decyzję czy chce się zbliżyć i nawiązać znajomość, czy też woli zachować bezpieczny dystans. Nawet jeżeli psa dzieli od Ciebie zaledwie krok, to taka swoboda działania i możliwość wycofania się w każdej chwili sprawi, że pies poczuje się pewniej i swobodniej w Twoim towarzystwie.

Staraj się nie stawać tuż nad głową psa i nie patrz prosto na niego z góry. Zwierzak może odczytać to jako rzucane mu wyzwanie lub atak. Dużo bezpieczniej stanąć nieco z boku i przykucnąć, by znaleźć się na wysokości psa. Nie wyciągaj od razu dłoni, bo niektóre psy nerwowo reagują na takie gesty. Zamiast tego poczekaj, aż pies zbliży się i sam Cię obwącha. Dopiero wtedy powoli wysuń dłoń w jego stronę, ale nie dotykaj. Dalsze postępowanie zależy już wyłącznie od reakcji psa. Jeżeli zwierzak nie unika kontaktu, trąca dłoń nosem lub ją liże, możesz go pogłaskać. Jeśli nie, pozwól mu się wycofać.

Kiedy już kudłacz pozwoli się dotknąć, pamiętaj by nie głaskać go po czubku głowy. To dla psa po prostu niekomfortowe i większość czworonogów nie lubi, gdy w ten sposób głaskają je obcy ludzie. Być może Twój domowy pupil przepada za takimi pieszczotami, ale traktując tak nowo poznanego psa, niestety narażasz się na jego warknięcie lub nawet kłapnięcie zębami. Psa można natomiast pogładzić po brodzie, szyi lub klatce piersiowej.


↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

 

Tekst: Angelika Podgajna 

Zdjęcie: © Erickson Stock — istockphoto.com

left;">

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz