wtorek, 22 września 2020

Co zrobić gdy kot gryzie kable?

 

Co zrobić gdy kot gryzie kable?
 

Twój kot gryzie kable i nie wiesz, jak go tego oduczyć? Trzeba pamiętać, że takie zachowania mogą mieć związek z poważnymi zaburzeniami na tle neurologicznym lub behawioralnym, więc w żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć. Przegryzanie kabli stanowi duże niebezpieczeństwo dla Twojego pupila, więc nie zwlekaj z reakcją. Sprawdź, co może być przyczyną takiego zachowania i jak mu zapobiec.Dlaczego kot gryzie kable?


Przyczyn gryzienia kabli może być tak naprawdę bardzo wiele. Jedną z najmniej poważnych jest zwykła ciekawość, która towarzyszy zwłaszcza kociętom. Małe mruczki poznają świat i często gryzą lub bawią się wszystkim, co znajdzie się w zasięgu łapek oraz pyszczka. Długie, giętkie kable mogą nawet przypominać im ogony gryzoni, a to pobudza ich instynkt łowiecki. Większość kotów szybko z tego wyrasta, jednak lepiej nie pozwalać pupilowi na takie zabawy i od początku ograniczać mu dostęp do wszelkich przewodów.

Kolejną i chyba najczęstszą przyczyną gryzienia kabli przez kota jest nuda. Jeśli zwierzak przez większość czasu przebywa w domu sam, a Ty nie wiele poświęcasz czasu na zabawę z nim, to znudzony mruczek przeważnie sam zaczyna szukać sobie zajęcia. Podobnie dzieje w sytuacjach, gdy kot odczuwa silny stres lub niepokój, związany na przykład z gwałtownymi zmianami zachodzącymi w jego otoczeniu. Zwierzak zaczyna wtedy odreagowywać napięcie, niszcząc różne przedmioty lub gryząc kable. W takim wypadku należy zajmować uwagę pupila różnymi zajęciami, zwłaszcza wspólną zabawą, by przywrócić mu poczucie pewności i bezpieczeństwa.

Syndrom pica – co to takiego?


Jeśli pomimo Twoich starań kot wciąż uparcie przegryza kable, warto poszukać innych przyczyn tego zachowania. Być może Twój mruczek boryka się z zaburzeniami wywoływanymi przez tak zwany syndrom pica. Co to takiego? Mówiąc najogólniej, syndrom ten związany jest z zaburzeniami łaknienia, dość częstymi u kotów domowych. Zwierzak nim dotknięty zaczyna przejawiać apetyt na rzeczy niejadalne, które w żadnym wypadku nie powinny wchodzić w skład jego diety. Przeważnie są to przedmioty plastikowe, papier lub właśnie kable elektryczne. Spożywanie takich rzeczy może skończyć się dla kota tragicznie, więc zdecydowanie nie należy bagatelizować problemu.

Czynnikiem wywołującym syndrom pica może być nuda, stres, samotność oraz tęsknota za właścicielem, ale również błędy żywieniowe. Pupil może zachowywać się tak, na przykład, gdy w jego diecie brakuje witamin i minerałów. Do innych możliwych przyczyn zalicza się uwarunkowania genetyczne oraz choroby, takie jak anemia czy białaczka. W takiej sytuacji należy więc udać się do weterynarza, by wykluczyć potencjalne schorzenia, zmienić dietę pupila, a następnie poświecić nieco więcej uwagi jego potrzebom.

Jak oduczyć kota gryzienia kabli?


Kiedy już uda Ci się wykluczyć ewentualne choroby i dolegliwości zdrowotne, przyjdzie czas na to, by zastanowić się nad kondycją psychiczną pupila. Zastanów się, co takiego mogło wydarzyć się w otoczeniu kota, co mogło wywołać silny stres i niepokój. Jeśli nie to jest przyczyną problemu, przeanalizuj tryb życia mruczka i przemyśl, czy przypadkiem nie doskwiera mu nuda i samotność. Postaraj się poświecić futrzakowi więcej czasu i uwagi, każdego dnia znajdź czas na wspólną zabawę. Dla kota zabawa pozorująca polowanie jest niezwykle ważna, bo pozwala mu nie tylko rozładować nadmiar energii, ale i realizować swe naturalne instynkty łowieckie. Dzięki takim zajęciom kot zachowuje równowagę psychiczną, a przy tym zażywa tak potrzebnego mu ruchu.

Zadbaj też o to, by w otoczeniu kota nie zabrakło kilku zabawek, takich jak piłeczki czy pluszowe myszy. Dobrym sposobem na odwrócenie jego uwagi od kabli będą zabawki w formie gryzaków, które wpływają na kocie zmysły i zaspokajają jego potrzeby sensoryczne. Na czas swojej nieobecności w domu, zostawiaj pupilowi zabawki interaktywne z ukrytymi wewnątrz smakołykami. Takie akcesoria to prawdziwa gratka dla kota, który musi trochę się namęczyć, by dobrać się do ulubionych przysmaków.

↓ INTERAKTYWNE ZABAWKI DLA KOTA ↓Kot gryzie kable – co jeszcze można zrobić?


Gryzienie kabli przez kota to bardzo niebezpieczne zajęcie, dlatego reaguj od razu, gdy tylko zauważysz, że pupil zabiera się za żucie przewodów. Nie można pozwolić, by takie zachowanie weszło kotu w nawyk, bo im bardziej się do tego przyzwyczai, tym trudniej będzie go potem tego oduczyć. Jeśli to możliwe, ukryj kable tak, aby zwierzak nie miał do nich dostępu, na przykład za meblami lub pod listwami. Kable można także spryskać sokiem z cytryny lub specjalnym płynem o zapachu odstraszającym koty. Zniechęcony nieprzyjemną dla siebie wonią i smakiem mruczek w końcu przestanie zbliżać się do kabli i prawdopodobnie zacznie szukać sobie innych rozrywek. Nie zapomnij więc sprawić mu kilku nowych zabawek, które zajmą jego uwagę.

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


 

Tekst: Angelika Podgajna

Zdjęcie: © annaav — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz