piątek, 11 września 2020

Rękawica do czesania psa

Rękawica do czesania psa

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli grzebieni i szczotek dla psów. Czasami jednak potrzebne jest akcesorium do zadań specjalnych, które spełni kilka dodatkach funkcji, oprócz zwykłego wyczesania zwierzaka. Takim gadżetem jest właśnie rękawica do czesania psa, która jest niezwykle wygodna, poręczna i zapewnia duży komfort użytkowania. Nawet jeśli nasz psiak nie przepada za regularnymi rytuałami pielęgnacyjnymi, jest duża szansa, że rękawica akurat przypadnie mu do gustu, bo używa się jej zupełnie inaczej niż zwykłego grzebienia i dzięki temu akcesorium można połączyć pielęgnację z pieszczotami. Warto zatem wiedzieć coś więcej o rękawicy do czesania psa i zacząć jej używać na co dzień.Jak często trzeba czesać psa?


Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy psiak ma inną sierść. Jeśli mamy w domu zwierzaka długowłosego, warto go czesać nawet codziennie, natomiast raz na dwa albo trzy dni to już absolutne minimum. W przeciwnym razie futro zacznie się kołtunić, plątać, a po bardzo długim okresie zaniedbania nawet filcować, czyli przypominać dredy. Na tym etapie możemy już tylko użyć nożyczek albo filcaka do przecinania zbitych mas włosów, ponieważ żaden grzebień nie poradzi sobie z ich rozczesaniem. Nie wolno zaniedbywać do tego stopnia pupila. Skołtunione futro to nie tylko bardzo nieestetyczny widok, ale też duży problem dla zwierzaka, zaczepiającego o wszystko kołtunami i niemogącego nawet swobodnie się podrapać. W przypadku psiaków krótkowłosych na czesanie możemy przeznaczyć jeden lub dwa dni w tygodniu, ale nie zawsze krótka sierść to mniej problemów, bowiem niektóre kudłacze mają bardzo gęste albo delikatne owłosienie i potrzebują wyjątkowo starannej oraz częstej pielęgnacji. Czasami zdarzają się też sytuacje nieplanowane, psiak wyjątkowo się wytarmosi, skołtuni albo wręcz pobrudzi.  Wówczas potrzebuje nie tylko dodatkowego, intensywnego czesania, ale często również kąpieli. Futro pupila wymaga też wyjątkowej troski przed wystawą, aby psiak prezentował się olśniewająco.

Czym jest rękawica do czesania psa


Rękawica do czesania psa przypomina zwykłą rękawiczkę. Różnica polega to tym, że na wewnętrznej stronie znajdują się specjalne wypustki, którymi przeczesujemy futro pupila. Całość wykonana jest najczęściej z gumy, łatwo założymy taką rękawice na dłoń i równie łatwo zdejmiemy po zakończeniu pielęgnacji. Same wypustki są zaokrąglone na końcach. Rękawice mają różne rozmiary i długość wypustek, więc z łatwością dopasujemy konkretny model do naszego pupila. Pamiętajmy, że za duża rękawica nie spełni swojej roli, za mała z kolei okaże się bardzo niewygodna w użyciu, a sama czynność czesania może pochłonąć mnóstwo czasu.


Zalety używania rękawicy do czesania psa


Rękawica do czesania psa ma wiele zalet i od jakiegoś czasu akcesoria tego typu cieszą się coraz większą popularnością. Są o wiele wygodniejsze w użyciu niż tradycyjne grzebienie czy szczotki, łatwo też oczyścić je z sierści. Rękawica nie tylko poradzi sobie z kołtunami, ale pozwoli nam też zebrać z psiaka martwą okrywę włosową, wygładzi futro, rozprowadzi równomiernie po całym ciele zwierzaka naturalne substancje natłuszczające (dzięki nim nowe włosy urosną mocniejsze i lśniące), a do tego poprawi krążenie krwi (mamy masaż i pielęgnację w jednym), usunie martwy naskórek i pobudzi do działania zarówno gruczoły, jak i mieszki włosowe. Rękawica ponadto pozwala połączyć pielęgnację z pieszczotami, bo delikatne, zaokrąglone wypustki działają jak masażer, a samo szczotkowanie przypomina głaskanie po całym ciele zwierzaka. Nawet pupile nieprzepadające za pielęgnacją sierści powinny się przekonać do rękawicy.

Jak używać rękawicy do czesania psa?


Rękawicę najpierw zakładamy na dłoń. Nie powinniśmy mieć z tym żadnym problemów. Rękawice zazwyczaj produkuje się na prawą dłoń, ale zdarzają się też modele dla leworęcznych. Potem możemy już zacząć szczotkować psiaka. Zaczynamy od głowy i przesuwamy się stopniowo ku dołowi, na koniec możemy zostawić psie nogi, ogon, ewentualnie też brzuch, jeśli zwierzak nie przepada za pielęgnacją sierści w tych okolicach. Wykonujemy delikatne, płynne ruchy dłonią, nie szarpiemy i nie ciągniemy. Jeśli kudłacz ma spore kołtuny, zawsze możemy najpierw powalczyć z nimi trochę grzebieniem o szerokim rozstawieniu zębów, a dopiero potem wziąć rękawicę. Zawsze warto połączyć też wyczesywania z głaskaniem i przytulaniem zwierzaka, aby zabieg na przyszłość kojarzył mu się z czymś przyjemnym.

↓ GUMOWA RĘKAWICA DO CZESANIA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © annaav — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz