czwartek, 18 czerwca 2020

Jakiego psa wybrać, gdy w domu są małe dzieci?

Jakiego psa wybrać, gdy w domu są małe dzieci?

Decydując się na przygarnięcie psa, zawsze zastanowić powinniśmy się nad tym, jaki zwierzak najbardziej pasować będzie do naszej rodziny. Kwestię tę szczególnie uważnie rozważyć musimy wówczas, gdy w domu mamy małe dzieci. Nie każdy czworonóg dobrze sprawdzi się w kontaktach z naszymi pociechami. Nie ulega zaś wątpliwości, że sprowadzając do domu psiaka, zadbać musimy o bezpieczeństwo wszystkich domowników i samego zwierzaka. Jakiego więc psa wybrać, gdy w domu są małe dzieci?

Szczeniak, dorosły psiak czy psi senior?


Wydawać mogłoby się, że dla małego dziecka najlepszym kompanem będzie szczeniak. Rozmarzając się na temat przyszłego czworonożnego pupila, oczyma wyobraźni widzimy zazwyczaj, jak oba maluchy bawią się i dorastają razem. Faktycznie jednak warto mieć na uwadze to, że młody psiak, podobnie jak małe dziecko, wymaga wiele uwagi. Maluch taki najprawdopodobniej będzie więc na początku załatwiał się w domu. Zdarzyć może się też i tak, że problemów dostarczy nam nie tylko trening czystości, ale i niefrasobliwe zachowanie. Jeśli więc na czworonożnego towarzysza wybrać chcemy młodego zwierzaka, upewnijmy się, że znajdziemy czas na wychowanie go. W niektórych przypadkach z pewnością konieczne będą też wizyty u specjalisty, a więc psiego behawiorysty.

W kontaktach z małymi dziećmi problematyczny okazać może się nie tylko psi maluch, ale i czworonożny senior. Nie jest rzadkością, że sędziwe psiaki, nawet te, które przed laty uwielbiały kontakt z maluchami, źle znoszą płacz, hałas czy bieganinę. Sytuacja taka wynikać może z gorszego samopoczucia zwierzaka, w tym np. z bólu stawów. Często jednak starszy pies po prostu nie jest już tak skory do zabaw i zdecydowanie bardziej ceni sobie ciszę, spokój, możliwość odpoczynku i wylegiwania się na swym posłaniu.

W domu, w którym są małe dzieci, najlepiej sprawdzi się zatem pies dorosły.
Dodatkowo idealnym kandydatem byłby tu taki zwierzak, który miał już wcześniej kontakt z dziećmi.

Rozmiar zwierzaka


Posiadając małe dzieci, najlepiej wybrać psa średniej wielkości. W przypadku prawdziwych psich olbrzymów nawet łagodne zwierzaki okazać mogą się niebezpieczne. Wystarczy, że potrącą one dziecko, biegnąc po podwórku bądź skoczą na nie. Dla odmiany psy ras miniaturowych są tak delikatne, że w kontaktach z dziećmi same wymagają ochrony. Maluchy nie potrafią jeszcze właściwie obchodzić się ze zwierzakami. Mali pupile zaś broniąc się, używają zębów – jedynej znanej im broni.

Jakie rasy psy sprawdzają się w kontaktach z małymi dziećmi?


Istnieją rasy psów, które uznawane są za towarzyskie, łagodne i cierpliwe, a tym samym idealnie nadające się dla dzieci. Wśród małych i średniej wielkości psiaków do grona tego należą m.in. boksery, beagle, mopsy, buldogi angielskie, golden retrievery czy pudle. Śledząc listy ras psów polecanych dla rodzin z małymi dziećmi, pamiętajmy jednak o tym, że duży wpływ na zachowanie psa mamy my sami. Z jednej więc strony to my wiedzieć musimy, jak postępować z psiakiem. Z drugiej zaś koniecznie zadbajmy o to, aby dziecko nie traktowało czworonoga, jak pluszowej zabawki. Pociechę naszą od początku uczymy więc, jak właściwie traktować powinno się psa. Zwierzakowi zagwarantujmy zaś bezpieczny, a więc niedostępny dla dziecka azyl w postaci ulokowanego w ustronnym miejscu legowiska.
 

Na co jeszcze zwrócić powinniśmy uwagę, wybierając psiaka?


Gdy w domu mamy małe dzieci, kwestią priorytetową wydaje się bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji w roli idealnego czworonożnego kompana widzielibyśmy zrównoważonego, przyjaznego i cierpliwego zwierzaka. Wybierając odpowiedniego psa, zwrócić powinniśmy jednak uwagę i na parę innych istotnych kwestii.

Czworonóg to towarzysz na długie lata. Jeśli chcemy więc ze zwierzakiem funkcjonować naprawdę dobrze, pupil nasz jak najlepiej wpasować powinien się w nasze dotychczasowe życie. Nie bez znaczenia są więc tu takie aspekty jak wielkość mieszkania czy miesięczny budżet. Dodatkowo, gdy prowadzimy raczej mało aktywny tryb życia, zrezygnujmy z psa wymagającego regularnej dużej dawki ruchu. W takiej sytuacji problematyczny okazać może się np. bokser czy beagle. Przedstawiciele tych ras niewybiegani i pozostawieni w domu na długie godziny z powodu rosnącej frustracji potrafią naprawdę nieźle narozrabiać.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Lightspruch - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz