wtorek, 30 czerwca 2020

Jak dbać o zęby królika?

Jak dbać o zęby królika?

Warto pamiętać, że zęby królika domowego wymagają skrupulatnej pielęgnacji. Ich siekacze i trzonowce rosną nieustannie przez całe życie, dlatego jednym z najważniejszych obowiązków każdego opiekuna jest dostarczenie pupilowi takich pokarmów, które umożliwią mu ścieranie uzębienia. Jakie produkty nadają się do tego najlepiej i czym grozi ich brak w codziennej diecie? Jak dbać o zęby królika?


Zęby u królika – co trzeba o nich wiedzieć?


Warto wiedzieć, że problem przerastających zębów u królika tyczy się nie tylko jego przednich siekaczy. Nie każdy opiekun zdaje sobie z tego sprawę, ale królik domowy może pochwalić się dość bogatym uzębieniem, bo łącznie posiada aż 28 zębów. W górnej szczęce poza dwoma przednimi siekaczami znajdują się jeszcze dwa kolejne, ukryte za tymi pierwszymi. Natomiast w głębi jamy ustnej rosną dodatkowe zęby trzonowe, po 6 z każdej strony w szczęce górnej oraz po 5 w szczęce dolnej. Wszystkie one rosną przez całe życie zwierzaka i to dość szybko, bo nawet do 2-3 mm w ciągu tygodnia.

Dlatego właśnie tak ważne jest ich regularne ścieranie. W warunkach naturalnych zwierzaki radzą sobie z tym spożywając odpowiednio twardy pokarm, głownie gałązki drzew, jednak w domowych hodowlach nie zawsze mają dostęp do takich produktów. Zęby, które nie są systematycznie piłowane, zaczynają przerastać, utrudniać zwierzakowi zamykanie pyszczka oraz spożywanie pokarmu. Ostre siekacze i trzonowce mogą też wrastać w podniebienie, kaleczyć język, dziąsła i policzki królika.

Przerost zębów u królika – objawy


Przerost zębów u królika nie daje żadnych specyficznych objawów, ale jest kilka symptomów, które zdecydowanie powinny zwrócić naszą uwagę. Warto wiedzieć, że zbyt duże zęby powodują ogromny dyskomfort oraz ból, pod którego wpływem zwierzak staje się osowiały, a nawet agresywny. Zęby znacznie utrudniają mu także normalne pobieranie pokarmu, a nawet całkiem je uniemożliwiają. Królik, który do tej pory chętnie chrupał siano czy marchewkę zaczyna wybierać z miski tylko miękkie kąski, a z czasem całkiem przestaje jeść. Wskutek tego pogarsza się jego wygląd. Zwierzak zaczyna chudnąć, zaniedbuje codzienną toaletę, a jego sierść staje się matowa i skołtuniona.

Przerośnięte zęby i odczuwany w związku z tym ból może też powodować silne ślinienie się. Króliki z problemami stomatologicznymi często mają sierść posklejaną śliną, zwłaszcza w okolicach podbródka. Przedłużająca się głodówka może z kolei prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Z powodu mniejszej ilości spożywanego włókna roślinnego praca jelit zostaje spowolniona, w związku z czym zaczyna zalegać w nich pokarm, co prowadzi do zatkania się przewodu pokarmowego.  Stąd tak ważne jest to, aby regularnie dbać o zęby królika.

↓ KOLBY DLA KRÓLIKA ↓


Pielęgnacja zębów królika


Problemy stomatologiczne u zajęczaków to dość powszechny problem, ale większości z nich można łatwo uniknąć, jeśli tylko będziemy odpowiednio dbać o zęby królika. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ich przerastanie najczęściej wiąże się z błędami żywieniowymi. Pupil sam piłuje swoje zęby, chrupiąc twardy pokarm, ale to naszym obowiązkiem jest dostarczenie mu pożywienia, które należycie spełni tę funkcję.

Powinniśmy zatem dowiedzieć się jak najwięcej o wymaganiach żywieniowych królika i o tym, co wchodzi w skład naturalnej diety jego dzikich krewnych. Marchewka i świeża zielenina to zdecydowanie za mało – w skład króliczej diety powinna wchodzić jeszcze odpowiednio dobrana karma w formie granulatu, a ponadto suszone zioła, sianko oraz gałązki drzew owocowych. W ścieraniu zębów pomagają zwłaszcza te ostatnie. Chrupiąc je, zwierzak samodzielnie piłuje swoje zęby, dlatego warto zadbać o to, by takich specjałów nigdy nie zabrakło w jego diecie. Dobrym pomysłem jest też wyposażenie klatki w kawałek drewna lub kartonu, który mógłby posłużyć jako gryzak. W sklepach zoologicznych znajdziemy też zabawki, spełniające funkcję gryzaków, które świetnie radzą sobie z problemem ścierania zębów.

↓ GAŁĄZKI DLA KRÓLIKA ↓Korekcja zębów królika u weterynarza


Niestety w sytuacji, gdy zęby są już bardzo długie i utrudniają zwierzakowi normalne funkcjonowanie, trzeba będzie spiłować je u weterynarza. Taki zabieg należy powtarzać regularnie, jeśli okaże się, że przyczyną przerostu zębów są wady zgryzu. Zdarza się, że zęby królika rosną w niewłaściwym kierunku, na przykład do wnętrza pyszczka, co całkiem uniemożliwia ich normalne ścieranie. W takiej sytuacji nawet najlepiej skomponowana dieta może nie uchronić pupila przed tym problemem. Stan zębów pupila warto więc sprawdzać przy każdej wizycie kontrolnej u weterynarza i reagować, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego w zachowaniu pupila. Jeśli przyczyną będzie wada zgryzu zabieg przycinania zębów trzeba powtarzać raz w miesiącu. Pamiętajmy, by zawsze zwracać się z tym do weterynarza. Nigdy nie próbujmy robić tego sami w domu, gdyż moglibyśmy wyrządzić pupilowi ogromną krzywdę.

↓ ZIOŁOWE PRZYSMAKI DLA KRÓLIKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Kirill Kurashov — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz