środa, 3 czerwca 2020

Jak opiekować się psem po operacji?

Jak opiekować się psem po operacji?

Każdy, nawet stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny jest dużym obciążeniem dla psiego organizmu. Dlatego bez względu na to, czy naszego pupila czeka kastracja, czy też operacja ratująca życie, będziemy musieli zatroszczyć się o niego należycie, tak aby szybciej stanął na nogi. Podpowiadamy, jak zaopiekować się psem po zabiegu operacji i co robić, by pomóc mu odzyskać dobrą formę?

Pierwsze chwile po zabiegu – jak dbać o psa?


Dla psa najtrudniejsze będą pierwsze godziny po zabiegu. Zwierzak obudzi się z narkozy nieco skołowany, może wolniej reagować na bodźce, mieć trudności z utrzymaniem równowagi lub wykonywaniem różnych zwykłych czynności. Po przewiezieniu pupila do domu warto więc znaleźć mu zacisze miejsce na legowisko, w którym będzie mógł spokojnie dochodzić do siebie. Pamiętajmy jednak, by nie pozwalać psu chować się w zakątkach, do których nam trudno będzie się dostać. Legowisko należy ustawić tak, byśmy zawsze mieli oko na czworonoga i mogli reagować, jeśli jego stan zacznie nas niepokoić.

Pilnujmy też, by pies po operacji nie wskakiwał na kanapę czy fotel. Jeśli pupil ma to w zwyczaju, to właśnie tam może upatrzyć sobie miejsce na odpoczynek. Jednak wysiłek fizyczny i gwałtowny skok może na przykład naruszyć szwy i otworzyć ranę. Jeżeli w domu są dzieci, warto porozmawiać z nimi i uprzedzić, że pupil będzie teraz potrzebował chwili spokoju i że przez jakiś czas nie powinny go niepokoić.

↓ LEGOWISKA DLA PSA ↓Opieka nad psem po operacji - sen i dieta


Bardzo prawdopodobne, że pierwszą dobę po zabiegu pupil po prostu prześpi. To częsty skutek działania leków znieczulających, więc nie ma zbytniego powodu do obaw. Sen sprzyja regeneracji organizmu i jest potrzebny psu do pokonania bólu oraz innych przykrych dolegliwości. Pozwólmy zwierzakowi odpoczywać, zadbajmy jedynie o to, by jego legowisko znajdowało się w cichym i ciepłem miejscu. Możemy nawet przykryć go kocykiem, bo organizm po narkozie może być lekko wyziębiony.

↓ KOCYK DLA PSA ↓Jeśli chodzi o karmienie psa po operacji, to warto zasięgnąć dokładnych informacji u weterynarza przeprowadzającego zabieg. Zwykle przez pierwszą dobę po operacji nie podaje się psu niczego poza świeżą wodą. Kolejnego dnia pupil powinien już sam interesować się jedzeniem. To dobry znak, ale pamiętajmy, by serwować mu wyłącznie delikatne i lekkostrawne posiłki, na przykład gotowanego kurczaka z ryżem, bez soli. Tym, co powinno nas zaniepokoić, jest brak apetytu w drugiej i trzeciej dobie po zabiegu. Jeśli poza tym pojawi się gorączka, pies będzie wyraźnie osłabiony i apatyczny, koniecznie skontaktujmy się z weterynarzem.

O czym jeszcze pamiętać po operacji psa?


Zdarza się, że pies po operacji musi przez jakiś czas przyjmować lekarstwa. Mogą to być antybiotyki, środki przeciwbólowe lub inne wzmacniające organizm. Upewnijmy się, że otrzymaliśmy od weterynarza wszystkie związane z tym zalecenia, pilnujmy przepisanych dawek i stałych pór ich podawania. W czasie leczenia bacznie obserwujmy czworonoga, a jeśli cokolwiek w jego zachowaniu nas zaniepokoi, nie wahajmy się skonsultować sprawy ze specjalistą.

Dla dobra pupila powinniśmy także ograniczyć liczbę spacerów lub zmniejszyć ich intensywność. Nawet jeśli pupil szybko odzyskuje dobre samopoczucie, nie należy go forsować. Kilka krótkich spacerów w ciągu dnia w zupełności wystarczy. Nie zmuszajmy też pupila do biegania za piłką, skakania ani podejmowania jakiegokolwiek większego wysiłku fizycznego. Przeciążenie organizmu po operacji może prowadzić do poważnych powikłań, które znacznie wydłużą czas rekonwalescencji.

Specjalne środki ochronne dla psa po operacji


Najtrudniejszym zadaniem dla nas może być powstrzymanie pupila przed wylizywaniem ran po operacji. Pamiętajmy jednak, że w ślinie psa mogą znajdować się groźne bakterie, które w kontakcie z otwartą raną wywołują groźny stan zapalny i zakażenie. Niektóre czworonogi mogą nawet wygryzać swędzące szwy, aż do otwarcia rany. Zagrożenie jest bardzo duże, więc w żadnym razie nie powinniśmy go bagatelizować. Jeśli pupil liże, gryzie lub drapie ranę, należy zainwestować w specjalne ubranie ochronne lub kołnierz dla psa. Dzięki temu rana po operacji będzie odpowiednio zabezpieczona, ale każdego dnia po operacji warto też kontrolować wygląd rany i szwów. Jeżeli pojawią się zaczerwienienia, wycieki lub nieprzyjemny zapach, należy zabrać pupila do weterynarza.

↓ KOŁNIERZ POOPERACYJNY DLA PSA ↓


Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Yana Kallas - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz